Kas ir HDMI 2.1, un kāpēc tas ir nepieciešams jūsu jaunajam televizoram?

HDMI 2.1

HDMI 2.1 atbalsts pēdējā gada laikā ir kļuvis par vienu no karstākajām tēmām tehnoloģiju pasaulē. Piemēram, ja plānojat iegādāties jaunās paaudzes spēļu konsoli, televizoram jūsu mājās vajadzētu atbalstīt HDMI 2.1. Apskatīsim, ko spēj HDMI 2.1, kāpēc tā atbalsts ir tik svarīgs, un kā tas uzlabo attēla kvalitāti. 

Visi tālāk minētie faktori padara HDMI 2.1 standartu par obligātu nākotnes funkciju, taču tas nenozīmē, ka obligāti jāiegādājas jauns televizors. Pat ja jūsu tagadējais TV neatbalsta HDMI 2.1, jaunāko konsoļu spēles uz tā, visticamāk, tāpat izskatīsies labi. Taču, ja apsverat iegādāties jaunu televizoru, tad noteikti iesakām izvēlēties ar HDMI 2.1 aprīkotu iekārtu.

Caurlaidspēja 

Viens no lielākajiem HDMI 2.1 jauninājumiem ir porta un kabeļa joslas platums. Kamēr HDMI 2.0 maksimālā caurlaidspēja ir 18 Gb/s, HDMI 2.1 pārraida nesaspiestus datus līdz 48 Gb/s un saspiestus datus līdz 128 Gb/s. Tas ir īpaši svarīgi, skatoties 4K un augstākas izšķirtspējas HDR saturu vai baudot videospēles ar šo izšķirtspēju. 

Lai gan 4K izšķirtspējas un 60 kadru sekundē sasniegšanai ir nepieciešams 17 Gb/s joslas platums, kuru HDMI 2.0 teorētiski var apstrādāt, tas darbojas tikai ar 4:4:4/RGB chroma subsampling un 8 bitu krāsu dziļumu. Šie divi faktori nosaka krāsu dziļumu un precizitāti un prasa krasi lielāku caurlaidspēju. Atkarībā no ievades kvalitātes tie maina arī attēlu, īpaši videospēlēs.

Piemēram, ja krāsu augstums ir lielāks par 12 bitiem, 4K 60 ieejai jau būtu nepieciešama 24,06 Gb/s caurlaidspēja. Taču pie 4K 120 atsvaidzes intensitātes, 4:4:4/RGB un 12 bitu krāsu dziļuma būtu nepieciešams 48,11 Gb/s joslas platums, kas jau prasītu datu saspiešanu.

Tas nozīmē, ka, ja vēlaties maksimāli izmantot HDMI 2.1 iespējotu videokarti vai spēļu konsoli, ekrānam jāļauj nodrošināt lielāku krāsu un bitu dziļumu, kā arī atbilstošu caurlaidspēju. Tas pats attiecas uz televizoru – ja ievades ierīce, piemēram, dators, neatbalsta HDMI 2.1 standartu, televizora funkcionalitāte netiks izmantota. 

Adaptīva kadru sinhronizācija

Adaptīvā kadru sinhronizācija jeb VRR (angļu: variable refresh rate) ir viena no vissvarīgākajām HDMI 2.1 īpašībām un visredzamākā funkcija, kas uzlabo spēļu pieredzi. Būtībā tā ir tehnoloģija, kas samazina tādas problēmas kā lag (kadru ‘sasalšanu’), stutter un frame tearing.

Spēlētājam tas vispirms nozīmē vienmērīgāku attēlu videospēlēs. Piemēram, ja spēļu konsolēm var būt fiksēts atsvaidzes ātrums 30 kadri sekundē, salīdzinot ar nefiksētu atsvaidzes ātrumu, kas svārstās starp 40 un 50 kadriem, tad, izmantojot VRR tehnoloģiju, šis mainīgais kadru ātrums ir daudz vienmērīgāks.

ALLM 

ALLM (angļu: Auto Low Latency Mode) jeb automātiskais zemas ievades latentuma režīms ir ļoti svarīga iezīme spēlētājiem. Daudziem televizoriem ir spēļu režīms, kas izslēdz visas attēla uzlabošanas funkcijas, lai uzlabotu ievades latentumu. Tomēr problēma ir tā, ka šis režīms vienmēr jāieslēdz manuāli, piemēram, ja plānojat baudīt videospēles, nevis filmas. Ar ALLM televizors pats saprot, ka uz ekrāna ir spēle un spēles režīms tiek palaists automātiski. 

Ja lietotājs nezina par šādu funkciju esamību vai nozīmi, izmantojot ALLM, televizors var automātiski ievērojami uzlabot attēla kvalitāti. Ievades latentuma atšķirības starp režīmiem var būt desmitkārtīgas un var krasi pasliktināt spēļu pieredzi. 

Dinamisks HDR 

Lai gan normāls HDR ir statisks un video atskaņošanas laikā nemainās, dinamiskais HDR ļauj pielāgot katras ainas vai pat katra kadra spilgtumu. Dinamisks HDR atbalsts nodrošina daudz detalizētāku pielāgotu skatīšanās pieredzi, padarot filmu un spēļu apgaismojuma risinājumus ievērojami reālākus. 

QMS 

QMS (angļu: Quick Media Switching) jeb ātra televizora pārslēgšana ir vienkārša funkcija, kas atvieglo televizora lietošanu – pārslēdzoties starp dažādām izšķirtspējām, ieejām un skatīšanās režīmiem, vairs netiek parādīts melnais ekrāns, kas parasti parādās uz 3-4 sekundēm.

QFT 

QFT (angļu: Quick Frame Transport) ir maz zināma, bet noderīga funkcija, kas samazina kadru pārraides laiku starp ievades ierīci un ekrānu. Tas ievades latentumu neuzlabo tik krasi kā VRR vai ALLM, taču tai joprojām ir papildu loma kopējā ievades latentuma samazināšanā. 

eARC 

ARC (angļu: Audio Return Channel) jau ilgu laiku ir daļa no HDMI standarta. Tas ļauj vadīt dažādas ārējās audio ierīces tieši no televizora tālvadības pults. Tas ir ļoti ērti, bet joslas platums ir aptuveni 1 Mb/s, un tas samazina skaņas kvalitāti. Tomēr eARC (angļu: Enhanced Audio Return Channel) palielina caurlaidspēju līdz 37 Mb/s, kas ļauj 5.1 un 7.1 audio signālus pārraidīt nesaspiestā formā. Izmantojot parasto ARC, signāli tiek stipri saspiesti, kas ievērojami samazina skaņas kvalitāti. 

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us