Kāpēc mums vajag FireFox 3?

FireFox 3 pārlūkprogramma, kas nepacietīgi tiek gaidīta jau pēdējos divus mēnešus, oficiāli būs pieejama 17. jūnijā – datumā, kurā Mozilla kompānija cer uzstādīt jaunu pasaules rekordu sadaļā „visvairāk lejupielādētā programmatūra 24 stundu laikā”. Pēdējo reizi pirms debijas ieskatīsimies kādēļ tad šis interneta pārlūks ir tik ļoti gaidīts un kādas ir tā galvenās atšķirības ar šobrīd aktuālo FireFox 2.0.

Saskaņā ar Mozilla, FireFox 3 satur vairāk nekā 15 tūkstošus izmaiņu salīdzinājumā ar 2006. gada nogalē prezentēto FireFox 2.0. Lielākā daļa šo izmaiņu, protams, ir pārlūka dzinējā un nav pamanāmas ar „neapbruņotu aci”; tiesa, pietiekama daļa šo izmaiņu ir veidotas tieši lietotāja ērtību nolūkā un būs redzamas uzreiz. Tas gan nenozīmē, ka pārlūka izmantošanā būs kādas patiesi nozīmīgas izmaiņas un grafiskais interfeiss būs kardināli citādāks – šajā jomā veikti tikai nelieli uzlabojumi un „pieslīpēšana”.

[img]/images/upload/FF3_1.jpg[/img]

Lielākās izmaiņas notikušas programmas ātrdarbībā. Gecko 1.9 dzinējs pārlūku padarījis ātrāku, galvenokārt tieši mājas lapu atvēršanās ātruma ziņā. Tā pat ātrāka reakcija vērojama, ja atvērtas neskaitāmas lapas (tā saucamajos „tabos”), un nav vērojama pārlūka bremzēšana. Ņemot vērā to, ka aizvien vairāk mājas lapās tiek izmantoti dažādi Java risinājumi (Gmail, Google Docs, Yahoo Mail…), arī šajā jomā Mozilla pārstāvji piestrādājuši – tiek lēsts, ka populārā Gmail pārlūkošana iespējama divas reizes ātrāk nekā ar FireFox 2.

Līdz šim viena no lielākajām FireFox bēdām bija „negausīga” operatīvās atmiņas izmantošana, kuras rezultātā pārlūks mēdza uzkārties vai pamatīgi bremzēt. Nu šī problēma pēc Mozilla vārdiem ir izlabota un vairs nesagādās milzu galvassāpes.

[img]/images/upload/FF3_2.jpg[/img]

Drošība internetā ir īpaši aktuāla – ikkatrs FireFox versiju uzlabojums ir piedāvājis vairākus kļūdu labojumus, un kaudze no 15 tūkstošiem FireFox 3 izmaiņu ir veltītas tieši drošības jautājumiem. Viens no lielākajiem ieguvumiem ir standartā piedāvāts EV (Extended Validation) sertifikāts. Šī sertifikāta trumpis ir iespēja lietotājam pārliecināties vai izvēlētā mājas lapa patiešām ir īstā un nejauši nav notikusi pāradresācija uz kādu citu lapu, kas mēģina izkrāpt svarīgus datus (piemēram, interneta bankas, PayPal, eBay u.tml.).

Līdz ar EV funkcijas pieejamību, FireFox 3 uzlabota arī aizsardzība pret spiegu un trojas programmām, vīrusiem un līdzīgajiem. Ikreiz, kad pārlūks atrod nederīgu SSL sertifikātu, tiek parādīts daudz detalizētāks kļūdas paziņojums, kas ļauj zinošākiem lietotājiem izlemt kā rīkoties. FireFox 3 startēšanas brīdī tiek pārbaudīta programmas papildinājumu savietojamība, kas nodrošina mazāku iespēju caur nesavietojamiem papildinājumiem iezagties datorā vai padarīt pārlūku nestabilu.

Lai arī daudziem joprojām ir aizspriedumi pret Windows Vista, Mozilla ņēmuši vērā arī šo lietotāju kopu. Ja datoram ir ieslēgts Vista Parental Controls, kas neļauj lejupielādēt datnes kādam konkrētam lietotājam, FireFox 3 to sapratīs un atslēgs lejupielāžu iespēju. Papildus tam, pārlūks spēj komunicēt ar datorā iebūvēto antivīrusu programmu un automātiski pārbaudīt lejupielādējamo failu jau tā lādēšanas brīdī.

[img]/images/upload/FF3_3.jpg[/img]

Liela problēma ir grāmatzīmju sakārtošana. FireFox 3 šo problēmu piedāvā risināt ar „tagu” palīdzību. Katrai grāmatzīmei iespējams pievienot vairākus atslēgvārdus, pēc kuriem meklēt vajadzīgo. Piemēram, portāla A atslēgvārdos iespējams ierakstīt „ziņas”, „IT”, „tehnoloģijas”, un to atrast vienā no šīm kategorijām (nevis meklēt vai nu „ziņu”, vai „IT”, vai „tehnoloģiju” apakšsadaļās). Saprotams, ja ikdienā tiek lietotas apmēram 20 grāmatzīmes, tā nebūt nav nepieciešamība; šādas iespējas trumpis parādās brīdī, kad datorā saglabātas 200, 300 vai vairāk grāmatzīmes.

Papildus šīm galvenajām atšķirībām ir neskaitāmas sīkas izmaiņas, kas atklājamas tikai laika gaitā. Tagad iespējams saglabāt atvērtos „tabus”, turpināt pārlūka aizvēršanas dēļ pārtrauktās lejupielādes, pietuvināt mājas lapā esošo informāciju pilnībā (nevis tikai palielināt burtus), kā arī daudzas citas iespējas.

Jau FireFox 2 ir kļuvis par samērā stabilu un drošu pārlūku, taču izziņotās FireFox 3 iespējas padara to par patiešām nepieciešamu atjauninājumu ikvienam esošajam lietotājam. Atgādinām, ka Mozilla jaunākais produkts būs pieejams jau rīt.

Resursi internetā: Spread FireFox

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us