Kamerūna – skvoteru paradīze

*Skvoteri nodarbojas ar kaut kā (mitekļa, domēna, u.c.) aizņemšanu (bieži vien nelikumīgu vai balansējot uz likuma robežas) ar mērķi objektu izmantot savā labā (piemēram, iemitinoties kādā dzīvoklī) vai iegūt no tā materiālu labumu (pārdodot domēnu tā likumīgajam īpašniekam vai personai, kurai tas ir vajadzīgs). Rakstā būs runa par [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Typo_squatting]typo-squatting[/url] – kiberskvotinga formu.

Centrālāfrikas republikas (no kuras, pēc zinātnieku atzinumiem, izplatījies HIV vīruss) ar [i]top-level[/i] domēnu [i].cm[/i] [url=http://en.wikipedia.org/wiki/CcTLD]ccTLD[/url] operatori atklājuši, ka viņu domēns [i].cm[/i] ir gaužām līdzīgs populārākajam TLD domēnam [i].com[/i]. Gudrie prāti uzreiz arī izdomājuši kā no tā iegūt taustāmu labumu – tā kā daudzi (es teiktu – visi, bet manā rīcībā nav nekādas statistikas) cilvēki vairāk vai mazāk pieļauj pareizrakstības kļūdas, tad neapšaubāmi kāds no viņiem “com” vietā uzrakstīs “cm”. Ja reģistrētu domēnu [i].cm[/i] zonā, kas no “īstā” atšķiras tikai ar viena burta trūkumu, tad būtu diezgan liela iespēja, ka tas saņemtu lielu daļu no [i].com[/i] adresētā trafika. Apvienojot to visu ar [i]pay-per-click[/i] saitēm,varētu iegūt peļņas avotu, neieguldot gandrīz nekādas pūles. Tātad, gandrīz kā vēl viens derīgo izrakteņu avots.

Kā viens ieintriģēts cilvēks [url=http://weblog.johnlevine.com/ICANN/cameroon.html?seemore=y]izpētījis[/url], ar ccTLD reģistrāciju Kamerūnā nodarbojas [i]Camnet[/i], kas ir [i]Camtel[/i], valsts kontrolētas telefonu kompānijas, daļa. [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Assigned_Numbers_Authority]IANA[/url] ([url=http://en.wikipedia.org/wiki/ICANN]ICANN[/url] tikai izstrādā darbības plānus) piekopj praksi, kas padara valsts valdību par atbildīgo ccTLD reģistratoru. Tātad visā šajā pasākumā ir iesaistītas valdības labā strādājošas personas un kukuļošana (jā, ir arī tāds termins :). Aizdomas vēl vairāk pastiprina fakts, ka nav atļauta domēnu, kuri īsāki par 2 simboliem, reģistrācija. Tāpat, domēna vārds nedrīkst saturēt zvaigznīti (kas ir aizstājējzīmes, jeb [i]wildcard[/i], simbols). Interesanti, ka zvaigznīti saturošā domēna ieraksts norāda uz ISP (Internet service provider – interneta pakalpojumu sniedzējs) serveri Vankūverā. Savukārt daudzu ASV reģistrēto preču zīmju “Kamerūnas versiju” domēnu īpašnieki arī atrodas ASV. Ņemot vērā tiesāšanās trakumu štatos, liekas, ka drīzumā varētu briest dažas tiesas prāvas…

Kaut ko līdzīgu varētu pasākt arī, piemēram, Kolumbija ([i].co[/i]) un Omāna ([i].om[/i]). Nezinu gan, kāda viņiem situācija ar korumpētību valsts sektorā, bet pieļauju, ka tāpat kā visās trešās pasaules valstīs (un Latvijā) – diezgan izplatīta. Mēs paši ([i].lv[/i]) šoreiz esam apdalīti – labākajā gadījumā varam parodēt Libānu ([i].lb[/i]), pie nosacījuma, ka tiek lietots QWERTY izkārtojums. Bet, ņemot vērā NIC piekasību, šaubos, ka mums ļaus reģistrēt kādu no Libānas preču zīmēm. Un pat ja ļaus, kāda no tā jēga?

Avoti: [url]http://www.circleid.com/posts/nation_of_cameroon_typosquats_com_space/[/url] un [url]http://weblog.johnlevine.com/ICANN/cameroon.html?seemore=y[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us