Lielāks ekrāns nekā viedtālrunim un datora funkcijas, bet vienlaikus gana kompakts formāts, lai būtu ērti visur paņemt līdzi – planšete ir lieliska alternatīva tradicionālajam klēpjdatoram. Planšeti iespējams izmantot gan darbam un mācībām, gan kvalitatīvai izklaidei – planšetē skatīties filmas, lasīt grāmatas vai spēlēt spēles ir daudz ērtāk nekā telefonā. Kā izvēlēties īsto planšeti, iesaka LMT.
Lietošanas mērķis
Filmas, fotogrāfiju apstrāde, mācības, darbs, spēles, lasīšana, radošais darbs, piezīmju veikšana – tas, ko plāno darīt ar planšeti, lielā mērā pateiks priekšā, kādiem kritērijiem jāpievērš uzmanība, to iegādājoties. Lai skatītos filmas, svarīgs būs ekrāna izmērs, izšķirtspēja un skaņas kvalitāte; ja tā būs mobila piezīmju grāmatiņa, būtisks ir akumulatora darbības laiks, kas ļauj ilgstoši strādāt ar vienu uzlādi; darba vai mācību ierīcei noteicošā būs atmiņa, darbības ātrums un savietojamība ar citām ierīcēm. Neatkarīgi no tā, vai izvēlies Samsung, Apple vai cita zīmola planšeti, Tu iegādājies asistentu dažādām dzīves situācijām, tāpēc šo pirkumu ir vērts rūpīgi pārdomāt.
Ekrāna izmērs un izšķirtspēja
Viens no galvenajiem planšetes izvēles kritērijiem ir ekrāna izmērs. Protams, lielāks ir labāks, sevišķi tad, ja planšetes galvenā funkcija būs filmu atskaņošana. Tomēr jāņem vērā, ka lielākas planšetes ir arī smagākas un aizņem vairāk vietas somā. Tāpēc jāatrod pareizais kompromiss starp ekrāna izmēru (no 8 līdz 13 collām) un ērtībām, ierīci pārnēsājot.
Ja daudz ceļosi, ērtāk lietot mazāku, 7–8 collu planšeti. Mazāks ekrāns nebūt nenozīmē mazāku veiktspēju. 8 collu kategorijā ir vērts aplūkot, piemēram, 5. paaudzes iPad Mini, kas, neraugoties uz mazo izmēru, spēj darbināt pat tik prasīgas programmas kā Adobe Photoshop CC, attēlot papildinātās realitātes (AR) lietotņu saturu, kā arī ļauj spēlēt grafiski bagātīgas datorspēles. Savukārt Samsung Galaxy Tab A var lepoties ar ekrānu, kas klāj gandrīz visu korpusa priekšpusi, turklāt 16:10 malu attiecība ir optimāla lietošanai gan horizontālā, gan vertikālā stāvoklī. Ja darbs vai vaļasprieks ved pa nedrošām takām un nedraudzīgiem apstākļiem, tad Samsung Galaxy Tab Active 3 būs īstais pavadonis. Sagatavota darbam ekstrēmā vidē atbilstoši militārā standarta 810H prasībām, šī planšete pacieš mitrumu, kratīšanu un straujas temperatūras svārstības.
Ekrāna veids
Ja galvenā planšetes funkcija būs filmu un videoklipu skatīšanās vai spēļu spēlēšana, svarīgi ņemt vērā ekrāna izšķirtspēju, ko mēra pikseļos: ierīce ar lielāku izšķirtspēju nodrošinās asāku attēlu, izcels fotogrāfiju detaļas, padarīs tekstus un grafiku pievilcīgāku un nodrošinās labu HD filmu skatīšanās pieredzi. Tāpat pamanīsi, ka atšķiras dažādu zīmolu ekrāna formāti, un katram no tiem ir savas priekšrocības. 4:3 jeb kvadrātveida ekrāns, kas raksturīgāks Apple iPad, ir ērtāks ikdienas lietošanai, turpretī Samsung Galaxy Tablet 16:10 / 16:9 jeb platekrāns noderīgāks tad, ja plāno daudz skatīties filmas. Tas gan nenozīmē, ka ar iPad nevarētu kvalitatīvi skatīties filmas vai ar Samsung – darīt citas lietas.
Operētājsistēma
Tāpat kā datoram vai telefonam, arī planšetēm ir katrai sava operētājsistēma. Apple tas ir iPadOS, kas vislabāk sadarbojas ar citām Apple ierīcēm un programmatūru, kā jau tas raksturīgi lielākajai daļai Apple rīku. Ja Tev jau ir MacBook, iPhone un citas Apple ierīces, iPad ir loģiska izvēle.
Kas attiecas uz Android, pastāv viedoklis, ka no datoru, viedtālruņu un planšetdatoru klāsta tieši planšetes ir vismazāk veiksmīgais risinājums, tomēr pēdējā laikā vērojami pamatīgi uzlabojumi un Google Play veikalā atrodams arvien vairāk īpaši planšetēm pielāgotu lietotņu. Turklāt Android planšetes daudz labāk sadarbojas ar dažādiem zīmoliem un plašāku ierīču klāstu. Tāpēc, ja neesi Apple ekosistēmas dalībnieks, piemērotāka izvēle būs planšetes ar Android vai uz Android bāzes veidotu operētājsistēmu.
Procesori, RAM un iebūvētā atmiņa
Pārskatot planšetes tehnisko specifikāciju, pamanīsi norādi par procesora ātrumu (CPU), kas nosaka, cik ātri ierīce veic darbības, un RAM atmiņu, kas savukārt izšķir, cik daudz datu tā vienlaikus var apstrādāt. Abas šīs specifikācijas pozīcijas ietekmē planšetes kopējo veiktspēju, tomēr tas ne tuvu nav vienīgais kritērijs, kas nosaka, kāpēc viena planšete ir labāka par citu. Dažādi ražotāji izmanto dažādus procesorus, tāpēc ir grūti salīdzināt dažādu zīmolu planšetes. Toties procesora ātrums var palīdzēt izdarīt izvēli starp vairākiem produktiem vienā cenu kategorijā vai viena zīmola produktu klāstā.
Kas attiecas uz atmiņas apjomu, protams, lielāka atmiņa vienmēr ir labāka izvēle. Ir atšķirība, vai izvēlies, piemēram, Apple iPad Pro 12,9″ ar 1 terabaita iebūvēto atmiņu vai tādu pašu modeli ar 512 gigabaitu atmiņu. Starpība izpaudīsies ne tikai ierīces darbības ātrumā, bet arī cenā – cena parasti ir lielisks špikeris, kas pasaka priekšā, cik jaudīgu ierīci iegūsi savā īpašumā.
Kamera
Iegādājoties jaunu viedtālruni, kameras īpašības un spēja paveikt brīnumus, uzņemot izcili asas fotogrāfijas gan naktī, gan dažādos attāluma un laikapstākļu režīmos, daudziem ir viens no galvenajiem kritērijiem, kāpēc izvēle nosliecas par labu vienam vai otram modelim. Kaislīgiem fotogrāfiem izšķirošs kritērijs var būt arī planšetes kamera, turklāt planšete ļauj ērti retušēt uzņemtās fotogrāfijas, tāpēc nereti planšeti kā palīgrīku darbam iegādājas fotogrāfi. Tas ļauj iegūt vienlaikus mobilu digitālo galeriju un rediģēšanas rīku, kas ļauj apstrādāt attēlus, atrodoties, piemēram, ceļā. Samsung Galaxy Tab S7+ piedāvā 13 MP primāro (aizmugurējo) kameru, bet Samsung Galaxy Tab Active Pro – pat 13 MP primāro un 8 MP sekundāro kameru. Līdzīgu sniegumu nodrošina arī Lenovo IdeaTab P11 Pro, un vismaz 12 MP primāro un 7 MP sekundāro kameru piedāvā arī jaunākie Apple iPad modeļi.
Citi būtiski kritēriji
Savienojamība. Pirms planšetes iegādes ir vērts pārdomāt, ar kādām ierīcēm to gribētos izmantot. Ja planšete kalpos tikai filmām vai bērnu izklaidei mašīnā, tas varbūt nav tik svarīgi, bet darbam un mācībām var lieti noderēt gan irbuļi, gan pievienojamas tastatūras utt. Tā kā planšete nereti ir klēpjdatora alternatīva, lielākie planšetdatoru ražotāji piedāvā vismaz pāris piederumu, kas ir lieliski savietojami ar izvēlēto ierīci, piemēram, Stylus Samsung Tab S7/S7+ S Pen.
Uzlādes laiks. Ja vien neplāno planšeti lietot tikai mājās, būtisks apsvērums ir akumulatora darbības laiks. Vairums pilnībā uzlādētu planšetu darbojas 8–10 stundas, jaudīgākie modeļi – pat 15 stundas. Akumulatora darbības ilgums atkarīgs gan no tā, kādas darbības planšetē tiek veiktas, gan no ierīces nolietojuma pakāpes. Ja planšeti paredzēts lietot intensīvi un ilgi bez piekļuves strāvas avotam, iespējams, ir vērts apsvērt pārnēsājama akumulatoru bloka iegādi.
Aksesuāri. Tāpat kā jebkurai viedierīcei, arī planšetei vajadzīga soma vai vāks, kas palīdzēs pasargāt tās korpusu no triecieniem un mehāniskiem bojājumiem un kalpos kā stilīgs dizaina elements. Ekrāna aizsargs planšetei nav obligāts, jo jaunāko planšetdatoru ekrāni tiek izgatavoti no ļoti izturīga materiāla, piemēram, safīra stikla, ko izmanto arī pulksteņu ražošanā.
- Kā ierakstīt zvanus savā tālrunī?
- Kā parūpēties par viedierīci gada aukstajā laikā?
- Jo vairāk ierīču ir pievienots tīklam, jo vairāk drošības risku: ko darīt, lai tos mazinātu?
- Spiegošanas ierīces: kā vislabāk izspiegot kādu?
- Vai uztraucies par to, ka viedtālrunis izseko tavu atrašanās vietu? Vai to maz ir iespējams izslēgt?