Jevgēnijs Kasperskis lasa lekciju RTU aulā

Īsi pēc pulksten 12, RTU aulā ieradās antivīrusu eksperts Jevgēnijs Kasperskis, lai nolasītu lekciju par datornoziegumiem un datorvīrusiem, kas tos raksta un kā pret tiem cīnīties. Klātesošie ar lielu interesi klausījās lektora stāstījumā un aktīvi iesaistījās lekcijas norisē – paceļot roku apstiprinošas atbildes gadījumā uz jautājumiem, kurus uzdeva eksperts.
Lekcijas noslēgumā ikviens varēja Kasperskim uzdot jautājumus, tos uzrakstot uz lapiņas un nododot, lai raitāk būtu iespējams uz tiem atbildēt un nerastos domstarpības par jautājumu uzdošanas kārtību – nākamais ir skaļākais bļāvējs vai cītīgākais paceltas rokas turētājs 🙂

Lekcijas ievadā Kasperskis pastāstīja par vīrusu vēsturi. Pieminēja pirmo datorvīrusu, kurš darbojās uz IBM skaitļojamās mašīnas un tika izveidots 1981. gadā. Otro datorvīrusu, kurš tika uzrakstīts tikai 5 gadus vēlāk Pakistānā un izraisīja pirmo epidēmiju. Tika pieminēti arī lielākās un bīstamākās datorepidēmijas izraisījušie vīrusi CIH, Lovesan un Sasser.

Kasperskis hronoloģiskā secībā stāstīja par kibernoziegumiem, to tipiem un realizēšanas shēmām. Pastāstīja skandalozākos kibernoziegumu gadījumus, kuros figurēja ļoti lielas naudas summas (līdz pat 480 miljoniem ASV dolāru). Runāja par vīrusu rakstīšanas vēsturi un tendencēm, pielietotajām sociālajām tehnoloģijām un izplatīšanas veidiem.

Interesants ir fakts, ka Kaspersky Labs sadarbojas ar policiju un ar viņu palīdzību tika atklāta un aizturēta kibernoziedznieku grupa. Pagaidām no Latvijas Valsts policijas nav bijusi interese, bet ja tāda būšot, viņi labprāt sadarbošoties.

Lekcijas izskaņā eksperts pastāstīja savas prognozes, kā varētu attīstīties datorvīrusu skaits un kādas sekas tas izraisīs. Neko optimistisku viņš nevēstīja un teica, ka ņemot vērā tempus, kādos ik dienas palielinās jaunu vīrusu skaits, pēc gadiem diviem, trim antivīrusu kompānijas nespēs tikt galā ar antivīrusu bāžu atjaunošanu pret jaunākajiem vīrusiem, jo tas fiziski vienkārši būs neiespējami.

Pēc aptuveni stundu ilgušās lekcijas Kasperskis nedaudz atvilka elpu un tad ķērās pie papīra lapiņu kaudzes. Uz jautājumu, kāpēc Kaspersky antivīruss nav pilnībā aizsargāts pret nelegālu izmantošanu, viņš atbildēja, ka viņa un kompānijas mērķis nav apkarot nelegālu programmatūras izmantošanu, bet apkarot vīrusus un aisargāt lietotāju datorus.

Ap pusdiviem lapiņu kaudze bija pārkrāmēta un Kasperskis pateicās auditorijai par uzmanības veltīšanu 🙂

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us