Ir pienācis laiks, kad [b]AMD[/b] atklāj savas kārtis. Šajās dienās notiekošajā konferencē [i]International Solid-State Circuits Conference[/i] (ISSCC) kompānija pastāstīja par jaunievedumiem, kuri paredzēti [b]F stepinga[/b] procesoriem, kuri arī parādīsies kopā ar jauno [i]Socket AM2[/i] ligzdu. Pirmkārt, jau šie pirmās paaudzes procesori tiks izgatavoti pēc 90nm F stepinga tehnoloģijas.
Un tā, sākumā salīdzināsim abus kodolus, E stepings (augšējais att.) un F stepings (apakšejais att.).
[img=/images/upload/amd2k1.jpg][/img][img=/images/upload/amd2k3.jpg]2-kodolu AMD procesori[/img]
Kā redzat šeit tiek salīdzināti divkodolu procesori. pat ātri paskatoties var saprast, ka otrā līmeņa atmiņas laukums ir samazināts – par aptuveni 6,5%. Absolūtos skaitļos tas samazinājies no 82,8 mm2 uz 77,4 mm2. Par cik pats atmiņas lielums netiks samazināts, varam domāt, ka AMD izmanto daudz kompaktākas SRAM atmiņas šūnas, un tādēl otrās līmeņa kešatmiņas blīvums ir pieaudzis. Ja agrāk kešatmiņa aizņēma 39% no kodola platības, tad tagad tikai 30%.
Pats kodola laukums un kopējais tranzistoru skaits ir pieaudzis: laukums no 194 mm2 līdz 220 mm2, un tranzistori no 120 miljoniem uz 129 miljoniem. Šie skaitļi attiecas uz procesoriem Athlon 64 un Opteron ar 1MB otrā līmeņa kešatmiņu.
Fotogrāfijā redzams, ka otrā līmeņa keša pusītes ir atdalītas, starp viņām ir itkā neliela sprauga. Tā varētu būt saskarne datu apmaiņai ar atmiņas kontrolieri – tādā veidā datu apmaiņa uz kešatmiņu un atpakaļ notiks daudz ātrāk. Ja vēl ņemam vērā, ka DDR-2 atmiņa atšķiras ar palielinātām aizturēm, tas tikai būtu ļoti vietā. Pie tam atmiņas kontroliera platība ir pieaugusi par 8%.
[img=/images/upload/amd2k2.jpg] 2-kodolu AMD procesors[/img]
Tiek pieņemts, ka F stepinga procesori beidzot varēs neatkarīgi vadīt katra kodola frekvenci. Procesora miera stāvoklī, vai lai ekonomētu elektroenerģiju, otro kodolu varēs gandrīz pilnībā atslēgt.
Jaunie F stepinga procesori iegūs [i]DDR2-800[/i] atmiņas atbalstu, kaut gan agrāk bija runa tikai par DDR2-667 atbalstu. Visi Socket AM2 procesori, ieksaitot budžeta Sempron, atbalstīs divkanālu DDR2-800 atmiņu.
Viena no interesantākajām un iepriecinošakajām ziņām ir siltumatdeves jaunumi. Divkodolu F stepinga procesori ar taktsfrekvenci 2,6GHz ieksaitot 2x1MB otrā līmeņa kešatmiņu, atšķirsies ar piemītošu [i]TDP[/i] (siltumatdevi) ne vairāk kā [i]89W[/i]. Pašlaik analoģiski procesori atšķiras ar TDP=110w jau pie 2,2-2,4GHz, lai arī nesen iznāca Athlon 64 4400+ (2,2GHz) ar TDP=89W.
TDP samazināšanu AMD ir panākusi uz tranzistoru noplūstošās strāvas optimizācijas rēķina . Kā prioritāte ir kļuvusi tieši energoietilpības samazināšana, nevi taktsfrekvences palielināšana. Kompānijai tagad 90nm tehnoloģisko procesu ir izdevies “noskaņot” tā, ka tikusi sasniegta enerģijas ekonomija pie neizmainītām frekvencēm. Tomēr jūnijā iznākošaam divkodolu procesoram Athlon 64 FX-62 (2,8GHZ) TDP būs 128W, lūk tā, AMD vēl nav laika atslābināties. 🙂
F stepinga kodolu spriegums var tikt izvēlēts konkrētam modelim. Ja ir nepieciešamība iegūt daudz lielākas taktsfrekvences, tad var izmantot spriegumu 1,35V. Ja ierobežojamies ar 2,6GHz, tad pietiek arī ar spriegumu 1,21V uz kodolu. Tas ļaus izveidot Opteron modeļus ar pazeminātu energopatēriņu, bet pietiekoši augstām taktsfrekvencēm.
Jaunie procesori uzturēs [i]Pacifica[/i] virtualizācijas tehnoloģiju un [i]Presido[/i] datu aizsardzību, darbam ar abām tehnoloģijām būs nepieciešami attiecīgi mikroshēmojumi (chipseti) un BIOS atjauninājumi mātesplatēm. Pacifica netiks iekļauti budžeta Sempron procesoros. Procesoru Athlon 64 X2, Athlon 64 un Opteron HyperTransport maģistrāles frekvence būs 2000MHz. Bet Sempron attiecīgi 1600MHz. Lai nodrošinātu darbu ar DDR2-533 un DDR2-667 tipa atmiņām tiks ieviesti īpaši dalītāji atmiņas kontrolierī, kuri ļaus iestādīt atmiņas frekvenci uz 333MHz.
Avots: [url=http://overclocker.ru]Overclocker.ru[/url]