Izstrādāts efektīvs kvēlspuldzes aizstājējs

Ierastās kvēlspuldzes un ekonomiskās spuldzes telpu apgaismošanai drīzumā varētu aizstāt jauna tipa LED apgaismojums. Kembridžas Universitātes pētnieki izstrādājuši „spuldzi”, kuras cena varētu būt zem 3 ASV dolāriem, efektivitāte līdzīga fluorescējošajai lampai, savukārt mūžs – pat 60 gadi.

Atšķirībā no līdz šim pieejamajām LED spuldzēm, šis dizains ir 12 reizes efektīvāks par līdz šim izstrādātajiem projektiem, un tā piedāvā tūlītēju darbību pilnā spilgtumā, kas ir liels trumpis salīdzinājumā ar dienasgaismas spuldzēm.

[img]/images/upload/20090130065308.jpg[/img]
Dizains balstīts uz īpaši apstrādāta gallija nitrīda pusvadītājiem, tādējādi galarezultāts ir lēts un sniedz spilgtāku apgaismojumu nekā līdzvērtīgi produkti. Tiek lēsts, ka spuldze var darboties 100 tūkstošus stundu, kas ir apmēram 11,4 gadi bez pārtraukuma (ikdienas režīmā – jau pieminētie 60 gadi).


„Tas varētu būt nākotnes apgaismojuma svētais grāls,” komentē projekta pārstāvis, profesors Kolins Hamprejs (Colin Humphreys). Ja šādu apgaismojumu uzstādītu visās Apvienotās Karalistes vietās, tas ļautu valstij un tās iedzīvotājiem samazināt enerģijai tērējamo naudu no 20 līdz pieciem procentiem. Savukārt ASV patērētās elektroenerģijas maksa varētu samazināties par desmit procentiem. Aprēķināts, ka Lielbritānijā šādu spuldžu izmantošana ļautu oglekļa izmešu daudzumu samazināt par 40 miljoniem tonnu gadā.

„Tās būs ne tikai labas ziņas dabai. Šāds apgaismojums samazinās izmaksas par elektroenerģiju,” piezīmē profesors.

Jāatzīmē, ka ASV valdība apsolījusi 20 miljonu ASV dolāru prēmiju pirmajai komandai, kas prezentēs šāda tipa apgaismojumu, kas nodrošina visus valdības uzdotos standartus.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us