Inbox.lv brīdina: lietojiet dažādas paroles Latvijas portālos

[url=http://www.inbox.lv]Inbox.lv[/url] portāla speciālisti ir konstatējuši regulāras Latvijas interneta resursu identifikācijas datu zādzības un nesankcionētas pieejas gadījumus, kas saistīti ar vienādu lietotāju piejas paroļu izvēli dažādos Latvijas portālos.

Dažādu identifikācijas datu zādzības, kas pasaulē ir kļuvušas par patiesi masveidīgu parādību, nav gājušas secen arī Latvijai. Inbox.lv portāla speciālistiem jau daudzkārt ir nācies sastapties ar visdažādākajiem interesentiem par pieeju svešām e-pasta kastītēm, sākot no skolniekiem, kuri „spēlē superhakerus”, beidzot ar pusmūža personām, kuras gatavas par naudu noīrēt izpildītāju, lai ieskatītos laulātā drauga vai biznesa partnera elektroniskajā pastakastītē.

Ja augstāk minēto slavas un svešu noslēpumu tīkotāju uzbrukumus ir iespējams veiksmīgi atvairīt ar dažādām aizsardzības metodēm portāla līmenī, tad situācija kļūst daudz sarežģītāka, kad pieejas vārdi un paroles tiek iegūtas ārpus portāla robežām.

Pirmās aizdomas, ka kaut kur eksistē neizkaidrojama konfidenciālas informācijas noplūde, Inbox.lv speciālistiem radās pēc vairākiem bezmaksas e-pasta servisa lietotāju zvaniem tehniskajam atbalstam par to, ka viņi vairs nespēj iekļūt savās e-pasta kastītēs. Gadījumu izpēte parādīja, ka nezināmas personas neizskaidrojamā veidā ieguvušas svešu e-pasta kastīšu paroles un tās nomainījušas.

„Rūpīgi iztaujājot cietušos, mūsu speciālisti pamazām sāka ievērot sakarību – Inbox.lv lietotāji bija izvēlējušies e-pasta pieejas paroli tādu pašu kā pieejai portālam [url=http://www.draugiem.lv]draugiem.lv[/url]”, stāsta Sibilla Griķe, SIA Inbokss direktore. „Tagad, trīs mēnešus pēc tam, kad parādījās aizdomīgie paroļu zādzības gadījumi, pirmais jautājums, ko uzdod mūsu tehniskais atbalsts zvanītājiem ar līdzīgām sūdzībām, ir par to, vai lietotājam ir konts draugiem.lv ar tādu pašu paroli kā Inbox.lv. Atbilde parasti ir apstiprinoša. Es ļoti gribētu lūgt interneta lietotājus, reģistrējoties Latvijas interneta resursos, turpmāk izvēlēties dažādas pieejas paroles, bet ļaundariem atgādināt, ka viņu darbības kvalificējas kā noziedzīgas saskaņā ar krimināllikuma 241. pantu „par patvaļīgu piekļūšanu automatizētai datorsistēmai”.”

„Tās, protams, vēl arvien ir aizdomas, ka paroļu noplūde notiek cita portāla ievainojamību dēļ, un tikai korekti veikts eksperiments varētu dot 100% pārliecību. Tomēr 11. septembra publikācija ar nosaukumu „Kā uzlauzt drauga profilu?” interneta vietnē [url=http://datuve]Datuve.lv[/url], kas detalizēti [url=http://datuve/raksts/836/Ka_uzlauzt_drauga_profilu/]apraksta[/url] sveša draugiem.lv konta neautorizētas pieejas metodi ar sekojošu ievadu, citēju: „Ir vairāki veidi kā to izdarīt, es izskaidrošu vienkāršāko no tiem …”, padara aizdomas ļoti pamatotas. Turklāt nesen citā vietnē [url=http://lethal.fabrika.lv]lethal.fabrika.lv[/url] tika publicētas līdzīgas „receptes””, skaidro Andris Griķis, SIA Datoru Drošības Tehnloģijas direktors. „Mūsu uzņēmuma speciālisti pilnībā piekrīt Inbox.lv, ka ir pienācis laiks publiski informēt interneta lietotājus Latvijā, un pievienojas interneta lietotājiem adresētajam ieteikumam turpmāk noteikti izvēlēties dažādas pieejas paroles lielākajos Latvijas interneta resursos, kā arī papildus kategoriski iesaka nekad neizvēlēties paroles, kas ir vienkāršas un/vai viegli uzminamas.”

Paziņojums presei: [url=http://ads.inbox.lv/campaigns/virus/]Inbox.lv[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us