GPS navigācijas ierīces – kādu izvēlēties?

Lai arī nereti cilvēki izvēlas GPS ierīces automašīnās aizstāt ar viedtelefonos pieejamajām lietotnēm, klasiskās ierīces joprojām ir populāras to piedāvāto funkciju un augstās efektivitātes dēļ. Kādi ir labākie GPS navigatori automašīnām, un ko ņemt vērā, izvēloties ierīci? 

GPS ierīces automašīnām

Navigācijas ierīces automašīnām sastāv no:

 • GPS uztvērēja, kas uztver satelīta signālus, lai noteiktu precīzu atrašanās vietu ierīcei;
 • Ekrānā redzamas kartes un maršruta instrukcijas plānotajam braucienam;
 • Skaļrunis sniedz mutiskas instrukcijas autovadītājam;
 • Procesors aprēķina maršrutus, attālumu un ceļā pavadīto laiku;
 • Karšu datu bāzēs iekļauj arī objektus, piemēram, skolas, policijas iecirkņus, autostāvvietas, degvielas uzpildes stacijas, slimnīcas u.c. vietas, kas var būt noderīgas, pārvietojoties konkrētā valstī. 

3 veidu GPS ierīces automašīnām

Ir trīs GPS kategorijas lietošanai automašīnā: in-dash sistēmas, viedtālruņa GPS lietotnes un atsevišķas rokas GPS ierīces. Katrai ir savi plusi un mīnusi.

https://image.freepik.com/free-photo/navigation-panel-inside-car-finger-pointing-destination-point_87414-1024.jpg

In-dash ierīces

Tās ir GPS navigācijas vienības, kas iebūvētas automašīnas vadības panelī.

 • Liela priekšrocība ir plašā funkcionalitāte – tās piedāvā navigāciju, kā arī audio un video funkcijas, piemēram, radio, CD atskaņošanu, brīvroku sarunāšanos, radio un audio satura klausīšanos, izmantojot Bluetooth.
 • Trūkumi – šādā sistēmā sākotnēji tiek ievadīti kartes dati, kas laika gaitā var novecot. Vēl viens mīnuss ir tas, ka iebūvēto GPS nevar ņemt līdzi ārpus mašīnas. Iebūvētās sistēmas mēdz būt arī visdārgākā iespēja.

Close up mobile with map directions Free Photo

Lietotnes viedtālrunī

Lielākajai daļai cilvēku jau ir pieejami viedtālruņi ar bezmaksas GPS lietotnēm. Lai arī tās ir ērti pieejamas ikvienam, tās nav pats drošākais variants, braucot ar auto. Kādi ir plusi un mīnusi?

 • Viena no galvenajām priekšrocībām ir piekļuve atjauninātām kartēm. Tāpat šādas lietotnes tiek papildinātas ar plašākiem norādījumiem uz objektiem – restorāniem, apskates vietām, atsauksmēm u.c. 
 • Trūkumi – ja tālrunis atrodas ārpus darbības diapazona un zaudē savienojumu ar tīklu, nevar iegūt precīzas norādes. Tas var būt bīstami, atrodoties intensīvā satiksmē nepazīstamā apvidū. Tāpat šādas lietotnes mēdz diezgan ātri iztukšot tālruņa akumulatoru.

Business man is driving a car in raining day with moving wiper blades Free Photo

Rokas GPS

Pārnēsājams GPS ir optimālākais variants automašīnai. 
Salīdzinājumā ar iebūvēto GPS ierīci, rokas GPS priekšrocība ir iespēja to pārvietot. Pērkot jaunu automašīnu, dodoties ceļojumā vai īrējot svešu auto, tu vari paņemt līdzi uzticamu, pārbaudītu ierīci, kas nepievils un nezaudēs savienojumu ceļa laikā. Šādas ierīces ir arī optimālas izmaksu ziņā un paša spēkiem ērti uzstādāmas automašīnā.

Kas jāņem vērā, izvēloties GPS ierīci?

1. Kartes

Ikviena GPS ierīce primāri ir paredzēta, lai atvieglotu pārvietošanās un maršruta plānošanu, tāpēc pats būtiskākais aspekts ir ierīcē pieejamās kartes. Kā tās atšķiras?

 • Ja plāno pārvietoties tepat, tuvākā apkārtnē, var pietikt ar ierīci, kuras komplektācijā tiek iekļauta Baltijas valstu karte.
 • Tālākiem ceļojumiem ieteicams izvēlēties ierīci, kurā pieejamas Eiropas vai citu pasaules daļu kartes.

Šādas ierīces darbojas bez interneta pieslēguma, kas nozīmē, ka ir pieejamas ikvienā vietā un laikā, neatkarīgi no tīkla pieejamības. Ierīcei iespējams arī manuāli pievienot kartes, taču tas ir lieks apgrūtinājums – patīkamāk noteikti ir iegādāties ierīci, kas jau sākotnēji spēj sniegt norādes tev vēlamajā lokācijā. 

2. Displejs

Ne mazāk svarīgs faktors, kas nodrošina ērtu, viegli pārredzamu informācijas uztveršanu ierīces izmantošanas laikā. Ierīces ar mazāku izmēru (~4 collas pa diagonāli) būs piemērotas, ja neizmantosi to pārāk aktīvi. Biežai lietošanai ieteicamas izmēros lielākas GPS ierīces (~6-7 collas).
Displeja izvēlē liela loma ir arī ekrāna izšķirtspējai – jo augstāka tā būs, jo skaidrāku attēlu varēsi saskatīt.

3. Atmiņa

Atmiņas kartes izmērs ir svarīgs, lai tu varētu būt drošs, ka visas vēlamās kartes un citu informāciju, piemēram, maršrutus, varēsi uzglabāt ierīcē.
Ieteikums: veicot atjauninājumus GPS ierīcei, pārliecinies, vai ierīcē ir pietiekami daudz brīvas vietas, lai nezaudētu datus. 

4. Savienojamība un uzlāde

Mūsdienu ierīces teju vienmēr ir aprīkotas ar Bluetooth un arī Wi-Fi, lai uzlabotu to lietošanu. Savienojot GPS ierīci ar viedtelefonu caur Bluetooth, vari sarunāties bez raizēm. Wi-Fi ir noderīgs, lai atjauninātu kartes.
Pievērs uzmanību arī pieslēgvietu tipam un izskatam. Ir ierīces, kuras, noņemot no stiprinājuma, automātiski tiek atvienotas no barošanas vada.

5. Valoda

Bez plašām valodu zināšanām var rasties vajadzība pēc ierīces, kurā ieprogrammēta valoda, ko pārzini. GPS navigatorā lielākoties var uzstādīt vairākas valodas gan informācijas attēlošanai uz ekrāna, gan balss navigācijai.  

6. Uzstādīšana

Lai ierīces izmantošana būtu ērta un droša – pievērs uzmanību tās stiprinājumiem. Navigators nekādā gadījumā nedrīkst traucēt vadītājam, taču tajā pašā laikā tas jānovieto labi pārredzamā pozīcijā. 

7. Papildu iespējas

Arī dažādām GPS ierīcēm ir papildu funkcionalitāte, kas nodrošina ērtāku ierīces izmantošanu. Piemēram:

 • Skārienjutīgs ekrāns: tas ļauj ērti veikt vēlamās darbības – pietuvināt, attālināt karti, mainīt maršrutu u.c.;
 • Balss navigācija: nav nepieciešams spiest pogas vai aiztikt ekrānu – šāda funkcija sniedz iespēju to vadīt ar balss palīdzību;
 • Iebūvēts videoreģistrators: GPS, kas apvienots ar videoreģistratoru – divi vienā. Ar vienas ierīces palīdzību vari gan noteikt maršrutu, gan pārvietošanās laikā ierakstīt tuvumā notiekošo, sniedzot papildu drošību problēmsituāciju gadījumā;
 • Sistēma, kas nosaka sastrēgumus: ir modeļi, kuros iebūvēta sastrēguma monitoringa sistēma – fiksējot maršrutā radušos sastrēgumu, navigācija pati veiks izmaiņas, piedāvājot alternatīvu ceļu nonākšanai galapunktā;
 • Savienošana ar viedtelefonu: budžeta klases ierīcēm šāda funkcija var nebūt pieejama, taču nedaudz dārgākām – gan. Viedtālruņi sniedz iespēju pārvaldīt GPS ierīces  darbības vēl vienkāršāk.

Labākie GPS modeļi

Navitel E700

Navitel E700 GPS

Salīdzinoši lēts, ar pamata funkcijām aprīkots modelis. Liels, skārienjutīgs ekrāns, kas ļauj labi saskatīt maršrutu. Plaša karšu pieejamība. Piemērots nelieliem izbraucieniem. 

Garmin DriveSmart 61 LMT-S

Garmin DriveSmart 61 LMT-S GPS

Ja vēlies navigatoru tālākiem izbraucieniem, vari apsvērt šīs ierīces iegādi. Profesionāls GPS navigators, kam ir sava lietotne, lai to savienotu ar viedtelefonu, braucienu plānotājs un neierobežota kartes atjaunināšanas iespēja. 

Garmin LGV1000 Europe

Garmin LGV1000 Europe GPS

Viens no jaudīgākajiem modeļiem. Ieguldījums, kas sevi attaisno. Plašs funkciju klāsts, liels ekrāns (10 collas), augsta ekrāna izšķirtspēja un liela atmiņa. Piemērots smago automašīnu vadītājiem. 

Tomtom Go Premium

Tomtom Go Premium GPS

Lielisks sabiedrotais tāliem ceļojumiem. Tajā iekļautas visas pasaules valstis, kā arī pieejams vairāk nekā 20 valodu atbalsts. Navigatoru iespējams vadīt ar balss palīdzību un savienot ar citām ierīcēm, izmantojot Bluetooth. 

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us