Elektriskais velosipēds – kas jāņem vērā pirms tā iegādes?

elektriskais velosipēds

Piekritīsiet, ka tehnoloģijas uzlabo mūsu dzīves kvalitāti, un viens no fantastiskākajiem ieguvumiem ceļu satiksmes transportlīdzekļu jomā ir elektriskais velosipēds. Elektriskais velosipēds ir veids, kā gudri ietaupīt dabas resursus un cilvēkam tik ļoti svarīgo laiku.  Šoreiz apskatīsim elektriskā velosipēda lielākos ieguvumus un priekšrocības salīdzinājumā ar cietiem pārvietošanās līdzekļiem pilsētvidē.

Kas ir elektriskais velosipēds?

Elektriskais velosipēds ir tradicionāls pedāļu velosipēds, ko papildina litija jona baterija jeb akumulators, kurš piegādā enerģiju motoram, kas automatizē velosipēda vadīšanas funkciju. Šī motorizētā velosipēda funkcija lieliski noder situācijās, kad jātaupa riteņbraucēja spēks, braucot pa dažādiem ceļa segumiem un reljefu, vai veicot lielāku attālumu. Tāpat, tirgū ir pieejami velosipēdi, kas uzlādi veic, izmantojot saules enerģiju. Vienalga, vai esi kustībā vai piestājis atpūsties, baterija turpina savu uzlādi. Vajadzības gadījumā velosipēdu var uzlādēt, izmantojot elektrības kontaktligzdu.

Kam paredzēts elektriskais velosipēds?

Elektriskais velosipēds

Elektriskie velosipēdi tiek dēvēti arī par electrobike, e-bike un smart bike. Šie velosipēdi ir izpelnījušies popularitāti Eiropā, lielu lomu piešķirot dabai draudzīgas pilsētvides mobilitātes veidošanā. Elektriskais velosipēds ir paredzēts cilvēkiem, kuri novērtē komfortu un nesteidzīgu atpūtu bez lielas piepūles. Velosipēds paredzēts gan īsu, gan garu distanču veikšanai, un tā ir laba alternatīva cilvēkiem ar locītavu vai sirds saslimšanas problēmām. Tā pat elektriskais velosipēds būs piemērots cilvēkiem, kuri vēlas atgriezties riteņbraukšanā pēc traumas vai smagāka ievainojuma.  

Elektriskā velosipēda specifika un parametri

Tirdzniecībā ir pieejami dažāda tipa (kalna, tūrisma, pilsētas u.c.), modeļa un komplektācijas elektriskie velosipēdi. Velosipēdiem galvenokārt ir alumīnija rāmis ar ilgtspējīgu litija jona bateriju. Sporta velosipēdiem baterija visbiežāk ir piestiprināma pie velosipēda rāmja, savukārt pilsētas velosipēdiem to novieto zem bagāžnieka. Jāņem vērā, ka elektriskais velosipēds ir smagāks (vidēji ap 22 kg), taču tas neaizņem vairāk vietas kā klasisks velosipēds. Pirms iegādes, izvēlētais velosipēdu veikals sniegs pilna servisa konsultāciju par konkrētā velosipēda parametriem un atbilstību katra vajadzībām. 

Litija jonu baterijas priekšrocības

Elektriskais velosipēds

Elektriskais velosipēds darbojas ar litija jonu bateriju, kurai visbiežāk ir 12 ampērstundu ietilpība ar 36 voltu liels spriegums, kas nodrošina videi draudzīgu pārvietošanos. Pilnas baterijas uzlādes gadījumā varēsi veikt ap 100 km garu distanci, savukārt, ja akumulators izlādēsies, iesākto maršrutu varēsi turpināt, minot riteni ar pedāļiem. Maksimālais braukšanas ātrums elektriskajiem velosipēdiem var atšķirties no ražotāja un modeļa, tomēr tas var sasniegt no 25 km/h līdz pat 55 km/h. Daļai velosipēdu ir pieejams vadības displejs, kur var iestatīt elektro atbalsta režīma intensitāti, precizēt braukšanas ātrumu un atlikušos kilometrus līdz akumulatora izlādei.

Kā notiek velosipēda baterijas uzlāde?

Litija jonu baterija ir noņemama un to var uzlādēt gan mājās, gan speciāli izbūvētās velosipēdu un skrejriteņu stacijās. Runājot par stacijām, viena no tādām atrodas Rīgā, iepirkšanās un izklaides centra “AKROPLE” teritorijā. Litija jonu baterijas uzlāde mājas apstākļos darbojas gluži tāpat, kā mobilā telefona vai portatīvā datora uzlāde. Pilns baterijas uzlādes ilgums ir aptuveni 4–6 stundas. Nav ieteicams velosipēda baterijai ļaut izlādēties pilnībā – nākamo uzlādi vajadzētu ieplānot, ja līdz baterijas izlādei atlikuši vismaz 30%. Lai baterija kalpotu ilgāk, tās glabāšanai izvēlies sausus apstākļus, kas raksturīgi dzīvojamās telpas temperatūrai no +15°C līdz +25°C. 

Videi draudzīgs pārvietošanās līdzeklis

Domājot par zaļāku dzīvi, elektriskais velosipēds būs efektīvs pārvietošanās līdzeklis pilsētā. Pārvietojoties ar elektrisko velosipēdu un nepārsniedzot maksimālo braukšanas ātrumu 25km/h, nebūs jāsatraucas par liekiem transportlīdzekļa reģistrācijas izdevumiem, degvielas uzpildi, apdrošināšanu, stāvvietas izmaksām, un arī likuma izpratnē tas būs daudz demokrātiskāks. Elektriskais velosipēds palīdzēs ne tikai izvairīties no satiksmes sastrēgumiem, bet arī sniegs pozitīvu enerģijas lādiņu, braucot no punkta A uz punktu B. Ir vairāki faktori, kas var ietekmēt elektriskā velosipēda veiktspēju un baterijas ilgtspēju, kā, piemēram, velosipēda modelis, braukšanas stils, ceļa segums un reljefs, gaisa spiediens riepās u.c.

Ceļu satiksmes noteikumi un likumi

Pirms iegādājies elektrisko velosipēdu, pārliecinies par tā kvalifikāciju Latvijas Ceļu satiksmes noteikumos un likumos, lai izvairītos no negaidītām situācijām uz ceļa.

Velosipēdi ar maksimālo ātrumu līdz 25 km/h

Ja elektriskā velosipēda ražotājs maksimālo braukšanas ātrumu ir norādījis ne lielāku kā 25km/h un, ja motora dzinēja jauda nepārsniedz 250W, tad tas ir kvalificējams kā sporta un atpūtas inventārs. Lai pārvietošanās gadījumā uz tevi attiektos velosipēda Ceļa satiksmes noteikumi, elektriskajam velosipēdam ir jābūt ar muskuļu spēku darbināmam pārvietošanās līdzeklim, proti, elektriskā piedziņa ieslēdzas tikai tad, kad braucējs min pedāļus,  tam nedrīkst būt papildus akseleratora slēdzis, svira vai poga. Šāda tipa transportlīdzekli drīkst vadīt personas, kas ir sasniegušas vismaz 10 gadu vecumu, un kurām ir velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības.

Velosipēdi ar lielāku dzinēja jaudu un pārvietošanās ātrumu

Savukārt, ja ražotājs ir noteicis velosipēda pārvietošanās ātrumu lielāku kā 25km/h, tad elektriskais velosipēds ir kvalificējams kā mopēds. Šajā gadījumā, lai ar to varētu pārvietoties, ir jābūt vismaz 14 gadus vecam un jāiegūst vadītāja apliecība, kas ļauj vadīt AM kategorijas transportlīdzekli. Šiem elektriskajiem velosipēdiem jāuzstāda valsts reģistrācijas numura zīme, jāiegādājas OCTA apdrošināšanas polise, un brauciena laikā vadītājam galvā ir jābūt aizsargķiverei. Ar šāda tipa elektrisko velosipēdu nedrīkst pārvietoties pa gājēju ietvēm un velo infrastruktūrai paredzētām vietām.

Kāda ir elektrisko velosipēdu cena?

Elektriskais velosipēds

Elektriskā velosipēda cena ir atkarīga no izvēlētā velosipēda tipa, modeļa, komplektācijas un akumulatora jaudas. Cena var svārstīties no 900 eiro līdz 8000 eiro. Veikalos pieejami arī dažādi pārbūves komplekti, kas paša spēkiem ļauj parasto velosipēdu pārveidot par elektrisko velosipēdu. Tomēr, izvēloties jau gatavu elektrisko velosipēdu, var ietaupīt daudz vairāk kā pārvietojoties ar automašīnu, jo 100 km nobraukuma elektrības izmaksas pilsētā ir aptuveni 30 līdz 60 eiro centi.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

One Response

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us