Eiropas Savienība pret Intel izvirza apsūdzības vairāku miljardu dolāru apmērā

Gada sākumā Microsoft tiesā zaudēja 1,4 miljardus dolāru; nu pienākusi Intel kārta. Intel, kas ir pasaules lielākais X86 procesoru ražotājs un kura produkcija atrodama apmēram 80 līdz 90 procentos pasaules datoru, nonācis nepatikšanās ar Eiropas Savienību un tās dažbrīd dīvainajiem naudas iegūšanas veidiem. Lai arī lielākā daļa biznesa cilvēku Intel stāvokli sauktu par „tirgus dominanci”, ES pārstāvji ir pārliecināti, ka tā ir tirgus skaitāma par monopolu.

Pēc ilgas izmeklēšanas, kurā notika arī pārbaudes Intel Eiropas birojos, savienības gudrie prāti lēmuši, ka pietiek pierādījumi, lai izvirzītu apsūdzību. Tās galvenais pamatojums ir tirgus stāvokļa izmantošana savā labā un cenu maiņa, lai izspiestu no tirgus mazākos mikročipu ražotājus (saprotams, AMD), tādējādi radot monopola stāvokli. Tā pat Eiropas Savienība skaidro, ka Intel uzpircis kādu no Eiropas vadošajiem datora komponenšu izplatītājiem, lai tas savās noliktavās lielos apjomos neglabātu AMD produkciju. Apsūdzību sarakstā figurē arī informācija par kukuļiem, lai tiktu aizkavēta Advanced Micro Devices produktu laišana tirgū (šādas baumas jau reiz izplatītas no AMD puses, taču tās netika apstiprinātas).

Intel, saprotams, šādām apsūdzībām nepiekrita, taču ar to viss nebeidzās. Eiropas Komisija (EK) izvirzījusi jaunas apsūdzības, kuru pamatbūtība ir līdzīga – kompānija Eiropas lielākajam PC izplatītājam piedāvājusi ievērojamas atlaides par Intel bāzētu datoru pārdošanu lielos apjomos. Lai arī EK procesoru grandam devusi astoņas nedēļas, lai atbildētu uz izvirzītajām apsūdzībām, kompānijas pārstāvji jau pauduši savu sarūgtinājumu par šādu situāciju: „Mēs esam vīlušies komisijā. [..] Tā atbalsta AMD pozīciju, ka Intel vajadzētu atturēties no cenu samazināšanas un patērētāju pirkšanas iespēju uzlabošanas.”

Eiropas Komisijas Konkurences komisāre Nēli Krusa (Neelie Kroes, attēlā augšā), kas apstiprināja Microsoft sodu tic, ka šī prāva var beigties grandiozāk kā gada sākumā notikusī. Ja kompāniju atzīs par vainīgu, kopienas likumi paredz nežēlīgu sodīšanu. Sods var sasniegt 10 procentus no kompānijas gada ienākumiem, kas Intel gadījumā nozīmē apmēram 4 miljardus ASV dolāru.

Jāpiezīmē, ka pēdējo mēnešu laikā Intel saņēmuši sodu no Dienvidkorejas (25 miljoni ASV dolāru) un notiek izmeklēšanas no FTC (ASV) un Japānas puses.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us