Datorpirātisms komercdarbībā

Jaunākajā, š.g. 20.februāra, nedēļraksta “Digital times” numurā vesela lappuse atvēlēta datorpirātismam un ar to saistītajiem jautājumiem. Autori Aleksejs Tarasovs un Andrejs Pavlovičs apskata sasāpējušās problēmas un dod padomus kā pareizi rīkoties firmu datorsistēmu administratoriem, lai “neiekristu” BSA (Business Software Alliance) un Ekonomikas policijas veiktajās pārbaudēs.Šajā rakstā es pakavēšos pie galvenajām tēzēm no minētā materiāla.

[b]1.[/b] Intervijā ar žurnālistu juridiskā biroja Inlat Plus jurists Aleksandrs Koposovs stāsta, ka policija mēdz aizturēt arī “tīrus” firmu datorus ar iemeslu “uz ekspertīzi”. Šāda rīcība neapšaubāmi kaitē firmas prestižam un bieži pat paralizē tās darbu. Tādā gadījumā ieteicams uzsākt civilprocesu pret vainīgo organizāciju un piedzīt no tās visus radušos zaudējumus tiesas ceļā. Bijuši gadījumi kad datori konfiscēti tikai tāpēc, ka darbinieks uz tā klausījies nezināmas izcelsmes mp3 dziesmas. Jurists ieteic dokumentāli sakārtot arī jautājumu par firmas datoru piederību, respektīvi, ja iespējams ka tiks atrasti kādi “šaubīgi” materiāli – tad firmai piederošu PC drīkst konfiscēt, bet privātpersonai piederošu – nekādā gadījumā.

[b]2.[/b] Publikācijā pirātisma līmenis Latvijas komercdatoros novērtēts uz 57% (diez, cik tad būs privātajā sektorā?) Un, lai cik dīvaini tas neliktos, visvairāk problēmu ir tieši vidējos un lielos uzņēmumos, kuros PC skaits mērāms desmitos un simtos. Neesot iespējams izsekot līdzi katram darbiniekam, ko viņš lejuplādē uz darba datora. Ja pārbaudē atradīs pāris mp3 dziesmas vai kādu aizsargātu video – tas jau tiks uzskatīts par nopietnu pārkāpumu.

[b]3.[/b] Tiek vērsta datorsistēmu administratoru uzmanība uz to, ka arī lietojot [i]freeware[/i] programmatūru, vienmēr rūpīgi jāizlasa licences līgums (ko reti kurš dara). Piemēram, tādas populāras programmas kā Daemon Tools un Ad-Aware komercdarbībai lietot aizliegts. Sisadminiem tiek ieteikts vispirms rūpīgi sakārtot uzņēmuma datoru programmatūras dokumentāciju. Licencētās programmatūras kopiju skaitam jāatbilst datoru skaitam, jāvar pierādīt programmu legāla iegāde. Ar pavadzīmi vien šeit nepietiekot.
Otrkārt – jāveic sistemātiska firmas PC satura kontrole, pievēršot īpašu uzmanību darbinieku pašu uzstādītajām programmām un viņu lejuplādētājiem failiem. Ja to grūti izdarīt saviem spēkiem, tad pastāv arī specializētas audita firmas, kas arī konsultēs kā visizdevīgāk legalizēt šaubīgo programmatūru.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us