Cietie diski ar perpendikulāro ierakstīšanu

2005. gada martā [i]Hitachi[/i] bija pirmā firma, kas iepazīstināja pasauli ar perpendikulāro ierakstīšanu cietajos diskos. [i]Toshiba[/i] apsteidza Hitachi un bija pirmā, kas sāka ražot [url=http://datuve/raksts/519/Var_rakstit_ari_savadak___pirmais_pionieris_Toshiba]cietos diskus ar jauno tehnoloģiju[/url], tiesa gan tikai 1.8 collīgos. Seagate nepalika parādā Toshibai, [url=http://datuve/raksts/1116/Jaunu_tehnologiju_cietie_diski_no_Seagate]sākot 3.5 collu cieto disku[/url] ražošanu. Hitachi plāno, ka jau 2007. gadā būs iespējams izveidot 3.5 collu perpendikulārās ierakstīšanas cietos diskus ar ietilpību līdz 1 TB.

[b]Cieto disku industrijas situācija:[/b]

Cieto disko industrija pēdējās piecās desmitgadēs veiksmīgi ir izmantojusi cietos diskus ar paralēlo ierakstīšanu, tagad tā atrodas divu cieto disku paaudžu attālumā līdz cieto disku ietilpības limita sasniegšanai.

Aptuveni pēdējo desmitgadi zinātnieki un inženieri ir apsvēruši paramagnētisma efekta ietekmi uz cieto disku industriju un mēģinājuši noteikt laiku, kad šis efekts sāks kavēt cieto disku attīstību. Cietā diska disks ir noklāts ar sīkām daļiņām, kuras ir jūtīgas pret magnētisko lauku. Šīs daļiņas kopā veido vidi, kurā tiek glabāta informācija. Lai saglabātu vienu bitu uz cietā diska ir nepieciešamas no 500 līdz 100 šādām daļiņām. Paramagnētisma efekts notiek, kad cietajā diskā tiek samazināti attālumi starp daļiņām, kuras glabā magnētiskā lauka informāciju. Temperatūras svārstību rezultātā daļiņas sāk iedarboties viena uz otru, mainot to ziemeļu un dienvidu polus, kā rezultātā tiek bojāti dati. Šī parādība ierobežo cieto disku ietilpības palielināšanu no 100 līdz aptuveni 200 gigabitiem uz vienu kvadrāta collu.

Daudzi no mums vēlas saglabāt savas video, audio un mūzikas kolekcijas, šīs vēlmes mums liek izvēlēties lielākas ietilpības cietos diskus, kas ļauj saglabāt digitālo informāciju labākā kvalitātē, bet paramagnētisma efekts apturēs ietilpības pieaugumu tuvākajos gados.

Pateicoties Hitachi interesei pret datu glabāšanu ar magnētiskā lauka palīdzību, industrijai ir cerības aizkavēt paramagnētisma efekta ietekmi uz cieto disku ietilpības attīstību. Šī metode saucas – perpendikulārā ierakstīšana, metodi cer pilnībā realizēt tuvākajos 5-7 gados, kas ļaus desmitkārtīgi palielināt cieto disku ietilpību.

[b]Perpendikulārā ierakstīšana:[/b]

Paralēlā ierakstīšana novieto magnetizētās daļiņas horizontāli, paralēli diska virsmai. Pretēji tam, perpendikulārā ierakstīšana novieto magnētizētās daļiņas perpendikulāri cietā diska virsmai. Šī tehnoloģija ļauj panākt lielāku informācijas blīvumu uz cietā diska virsmas, tādā veidā palielinot cietā diska ietilpību. Jaunā metode ļauj palielināt drošību, ka daļiņa saglabās magnētiskā lauka informāciju.

Cieto disku industrija ir gandrīz sasniegusi savus limitus, kas palielina laiku, lai iegūtu lielākas ietilpības cietos diskus. Izmantojot jauno tehnoloģiju kompānijas cer palielināt cieto disku ietilpību par 40% katru gadu.

[b]Perpendikulārās ierakstīšanas plusi:[/b]

Perpendikulārā ierakstīšana teorētiski ļauj sasniegt līdz 1 terabaitam informācijas uz vienu kvadrāta collu un ievērojami palielināt veiktspēju un cietā diska apgriezienus. Ar blīvumu 500 gigabiti uz vienu kvadrāta collu, ir iespējams izveidot 3.5 collu cieto disku ar 2 terabitu ietilpību, 2.5 collu klēpjdatora cieto disku ar ietilpību līdz 500 gigabitiem un 1 collu cieto disku, tāds kā mp3 atskaņotājos, līdz 50gb.

Ir veikti [url=http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/seagate-momentus-54003.html]testi[/url] attiecībā uz [i]Seagate[/i] 2.5 collu cieto disku ar segvārdu [b]Seagate Momentus[/b] [i]5400.3[/i]. Tā ietilpība ir 160 gigabaiti. Neiedziļinoties sīkumos Seagate jaunais cietais disks [u]kopsummā[/u] uzrādīja labāku veiktspēju. Šī gada aprīlī Seagate ir sācis ražot 3.5 collu cietos diskus, lielākā ietilpība šiem cietajiem diskiem ir 300 gigabiti. Kā ziņo Seagate, tad šie cietie diski griežas ar 15 000 apgriezieniem minūtē un spēj darboties par 30% labāk, datu plūsma ir no 73 – 125 megabitiem sekundē.

[b]Pārdomas nākotnei:[/b]

Pirms piecdesmit gadiem pasauli iepazīstināja ar pirmo piecu megabaitu cieto disku, tikai retais varēja paredzēt cieto disku industrijas attīstības tempus. Pirms piecdesmit gadiem neviens nespētu noticēt, ka ierakstīšanas/nolasīšanas galviņa spēs lidot ar ātrumu simts jūdžu stundā pār kustībā esošu disku, veicot attālumus, kas ir mērojami 1/10 000 cilvēka mata. Tas viss varēja eksistēt tikai zinātniskajā fantastikā.

Cieto disku industrijā tiek veikti pētījumi, lai samazinātu nepieciešamo daļiņu skaitu, kas ir nepieciešamas viena bita saglabāšanai. Šī tehnoloģija būtu salīdzināmi lēta ieviešanā un ļautu sasniegt vēl vienu desmitkārtīgu cieto disku ietilpības pieaugumu.

Pagaidām cietie diski ar perpendikulāro ierakstīšanu nav lēts prieks, bet ir jāpagaida, kamēr industrija sasniegs paralēlās ierakstīšanas metodes limitu un, tad sagaidīsim citu firmu piedāvājumus un cenu kritumu. Kaut arī perpendikulārā ierakstīšana cietajos diskos ir tikai pagaidu risinājums ietilpības palielināšanai, tā tomēr ir cieto disku jaunā paaudze.

Galvenā raksta doma vienā [i]flash[/i] animācijā, kuru piedāvā Hitachi – [url=http://www.hitachigst.com/hdd/research/images/pr%20images/Get_Perpendicular.swf]Get_Perpendicular.swf[/url].

Raksta avoti: [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Perpendicular_recording]wikipedia.org[/url], hitachigst.com [url=http://www.hitachigst.com/hdd/research/recording_head/pr/][1][/url] un [url=http://www.hitachigst.com/hdd/research/recording_head/pr/PerpendicularPaper.html][2][/url], [url=http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/seagate-momentus-54003_12.html]xbitlabs.com[/url].

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us