Sestdien, 21. aprīlī, par godu tam, ka divas dienas iepriekš, proti 19.04, iznāca jaunākā [b][url=http://www.ubuntu.com]Ubuntu Linux[/url][/b] distributīva versija, LU Linux Centrā tika rīkots [b][url=http://www.ubuntu.lv]Ubuntu Latvijas kopienas[/url][/b] un [b][url=http://linux.edu.lv]Linux Centra[/url][/b] kopīgais pasākums ar nosaukumu Ubuntu [b][url=http://en.wikipedia.org/wiki/Installfest]Installfests[/url][/b], jeb sanākšana kopā, kuras galvenais mērķis būtu palīdzēt interesentiem uz saviem datoriem uzstādīt Ubuntu Linux un atbildēt uz jautājumiem, kuri rodas vai bija radušies jau pirms šī pasākuma.
Oficālais starta laiks bija 11:00. Daži dedzīgākie jau ieradās kādu pusstundu iepriekš, tomēr lielākā daļa apmeklētāju atnāca laikā no 11:00 – 11:30. Cilvēku skaits bija visai kupls, aptuveni 30-40, un Linux Centra datorklase ļoti ātri piepildījās ar dedzīgu acu pāru īpašniekiem un patīkamu čalošanu par dažnedažādākajām tēmām. Visi draudzīgi saspiedāmies un bijām gatavi informācijas plūdumam. Tā kā lielākā daļa pasākuma dalībnieku tomēr bija ieradušies bez saviem spēkratiem, proti, datoriem, tad nolēmām, ka pasākuma oficiālā daļa ir piemērota publiskai Ubuntu Feisty uzstādīšanai, to visu projicējot uz sienas un pastāstot par uzstādīšanas gaitu, veicamajiem soļiem un demonstrējot iegūto rezultātu, proti, uzstādītu Ubuntu Linux.
Uz saviem portatīvajiem datoriem, visu acu pāru priekšā, uzstādīt jauno versiju bija gatavi vairāki, tomēr priekšroka sākumā tika dota Linux Centra vadītāja Leo datoram, uz kura līdz šim veiksmīgi strādājusi Ubuntu 6.10 Edgy Eft versija. Leo vēlējās uzstādīt Feisty no jauna, nevis izmantot iespēju to atjaunināt no 6.10 uz 7.04 versiju, tāpēc, pirms tam izveidojot nepieciešamo datu rezerves kopijas, bijām gatavi sākt.
Pasākuma vadīšana tika dota dedzīgajam atklātā pirmkoda programmatūras un Ubuntu Linux atbalstītājam [b][url=http://ubuntudienasgramata.blogspot.com/]Pēterim Krišjānim[/url][/b], kurš ievadā pastāstīja par uzlabojumiem, kuri saistīti tieši ar Feisty versiju, par to, kas tajā ir jauns.
Tātad, kā jau minēju, sākām ar Leo datoru. Benq Joybook ar nVidia videokarti – tomēr tas kaut ko nemācēja sarunāt ar mūsu projektoru un uz lielā ekrānā rādīja tikai ķeburus, kaut arī uz sava ekrāna rādīja visu korekti. Nedaudz paspēlējāmies ar grafisko dziņu pamainīšanu, tomēr tā kā sistēmas izmantošana no t.s. “dzīvā diska” ir ļoti ierobežota un salīdzinoši lēna, tad nolēmām necīnīties ar videokartes dziņiem un iecerētajam nolūkam izmantot citu datoru, šādā situācijā ērtāk ir vispirms pilnvērtīgi uzstādīt sistēmu un tad risināt jautājumu par projektora izmantošanu, “dzīvais disks” tam nav paredzēts. Starp citu, pēc tam, kad tas tika nolikts klusā stūrītī un uz to neskatījās vairāk kā 30 acu pāru, Ubuntu Feisty tomēr veiksmīgi atrada vietu uz Benq cietā diska.
Nākamais nāca jau vairākus gadus nodzīvojušais Dell dators ar 1GHz procesoru, 256mb operatīvo atmiņu un ATI videokarti, uz kura šobrīd veiksmīgi darbojas Ubuntu 6.10 Edgy Eft versija, tomēr arī tam nebija lemts tikt pie Ubuntu Feisty, jo Dell bija problēmas ar kompaktdiska nolasīšanu. Vai tā ir publisku pasākumu aura, ka tos mēdz piemeklēt šāda rakstura problēmas?
Pa to laiku Pēteris jau bija paspējis izstāstīt Feisty jaunumus un atbildēt uz vairākiem jautājumiem.
Nākamajam roka tika dota pašmāju produktam, proti [b][url=http://www.capital.lv]Capital[/url][/b] ražotajam portatīvajam datoram Gauja ar Intel Core 2 Duo 1.66GHz procesoru, 512mb operatīvo atmiņu un Intel iebūvēto videokarti. Ar šo viss bija kārtībā un visai veikli tika uzstādīts Ubuntu Linux, iespējoti 3D efekti, izmantojot Beryl un nodemonstrētas citas noderīgas un varbūt arī ne tik noderīgas lietas, tomēr jāuzteic Gauja par labu un jaudīgu komplektāciju, kura ir Linux draudzīga, pilnai laimei šī datora operatīvo atmiņu varētu palielināt līdz 1Gb un tad jau tas būtu kārtīgs “sutas kumeļš”, kaut arī esošie 512mb nekādā ziņā nav peļami. Tā kā Gaujas “patrons” ir vēl viens atklātā pirmkoda un Ubuntu Linux aktīvists [b][url=http://orvils.blogspot.com/]Raivis Dejus jeb orvils[/url][/b], tad viņam bija tas gods veikt Gaujas apinstalēšanu un izrādīšanu.
Pasākuma nobeiguma daļā izvērsās vairākas lokālās diskusijas par dažādām tēmām, tika arī izrādītas tikko uzstādītās Ubuntu Linux versijas (vairāki censoņi paralēli publiskajai uzstādīšanai, to veica arī uz saviem portatīvajiem datoriem). Ar citu palīdzību tās tika arī papildus uzskaņotas un, kā jau bija paredzēts, ap 14oo visi sāka pamazām izklīst.
Pirms installfesta norises daži minēja, ka izdalītais laiks no 11:00 – 14:00 ir par īsu, tomēr es gribētu teikt, ka, manuprāt, tas bija tieši laikā – bija strukturēts un koncentrēts pasākums, kurā tika paveikts paredzētais. Domāju, ka ja tas būtu garāks, tad, iespējams, sanāktu nedaudz blāvāk, tomēr tad būtu iespējamas vairāk lokālās sarunas un plašākas diskusijas. Arī tās nenāktu par sliktu, nākošreiz? Protams!
Paldies visiem, kas bija ieradušies un aicinājums pārējiem nākošreiz atnākt un kopīgi pavadīt patīkamu sestdienas priekšpusienu!
[b]Uz tikšanos arī turpmākos Linux Centra un Ubuntu Latvijas kopienas pasākumos![/b]
Attēli:[url=http://linux.edu.lv/images/apraksti/FeistyInstallFest/FeistyInstallFest_01.jpg]1 [/url] [url=http://linux.edu.lv/images/apraksti/FeistyInstallFest/FeistyInstallFest_02.jpg]2 [/url] [url=http://linux.edu.lv/images/apraksti/FeistyInstallFest/FeistyInstallFest_03.jpg]3 [/url] [url=http://linux.edu.lv/images/apraksti/FeistyInstallFest/FeistyInstallFest_04.jpg]4 [/url] [url=http://linux.edu.lv/images/apraksti/FeistyInstallFest/FeistyInstallFest_05.jpg]5 [/url]
Par attēliem paldies [b][url=http://esunubuntu.blogspot.com/]Pēterim Krieviņam[/url][/b].