ASV saules enerģiju savāks milzu platībās, Japānā – uz augiem

Saule kā viens no alternatīvās enerģijas avotiem figurē jau sen – pasaulē izveidotas neskaitāmas saules enerģijas plantācijas, kurām drīzumā pievienosies vēl viena, iespējams, lielākā. Southern California Edison (SCE) parakstījuši līgumu ar eSolar, lai jau 2013. gadā Kalifornijas (ASV) laukos plestos 245 MW saules elektrostacija. Tajā pat laikā mūžam kompaktajā Japānā inženieri izplānojuši jaunu veidu kā iegūt elektrību no saules gaismas, veidojot mākslīgos augus ar saules baterijām uz to lapām.

Saules enerģijas eksperti eSolar jau tuvāko divu gadu laikā plāno pabeigt saules enerģijas plantācijas pirmo kārtu, kuru katru gadu papildinās, lai jau pēc pieciem gadiem saules enerģija Kalifornijas štatā no šīs plantācijas vien tiktu iegūta teju tik pat lielos apmēros, kādos to iegūst Rīgas HES.

[img]/images/upload/esolar.jpg[/img]
Plānots, ka šādas enerģijas iegūšanai tiks izveidots saules paneļu lauks teju 5 kvadrātkilometru platībā, taču tā nebūs liela problēma, jo eSolar tehnoloģija ir bāzēta uz sagatavēm, kas tikai jāsavieno kopā. Katrs no moduļiem ietver vairākus torņus, kas pārklāti ar tūkstošiem spoguļu; tie saules starus visas dienas garumā novirza vienā punktā, kas silda ūdeni. Šāda ūdens radītie tvaiki tiek nogādāti centrālajā ēkā, kur ar turbīnu palīdzību ražos elektrību.

[img]/images/upload/solarplant1.jpg[/img]
Taču, kamēr Amerikā lietas plešas plašumā, japāņi nākuši klajā ar interesantu risinājumu. Viņi piedāvā uz dažādām virsmām izvietot organiskus un plānus saules bateriju elementus, tādējādi daudziem priekšmetiem piešķirot papildu funkcionalitāti. „National Institute of Advanced Industrial Science and Technology” (AIST) pagaidām izstrādājuši zaļā krāsā tonētus paneļus, kas sastāv no plastikāta substrāta un vairākām plastmasu kārtām, tādējādi nodrošinot ūdens un skābekļa noturību.

[img]/images/upload/solarplant2.jpg[/img]
Zaļā krāsa izvēlēta, jo pirmais saules panelis izmantots uz mākslīgā auga. Lai arī aptvertā platība – 60 kvadrātcentimetri – ir samērā niecīga, uz balkona izveidojot mākslīgo augu „dārzu”, varētu iegūt pietiekamu daudzumu enerģijas. Pagaidām izstrādātāju izveidotais koncepts ir agrīnā stadijā, taču AIST cer, ka tuvāko gadu laikā šādus paneļus piedāvāt arī sienām, logiem, pat apģērbam un mājsaimniecības produktiem.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us