Asinsdonoru aizvietotājs – pirmās mākslīgās kaulu smadzenes

Mičiganas Universitātes laboratorijās zinātnieki radījuši mākslīgas kaulu smadzenes, kuras pastāvīgi spējīgas radīt sarkanos un baltos asinsķermenīšus. Šis atklājums ir nozīmīgs ne tikai ar to, ka līdz šim funkcionējošas mākslīgās kaulu smadzenes nebija izdevies radīt, bet arī ar to, ka tehnoloģija palīdzēs radīt neierobežotu daudzumu sārtās vielas pārliešanai un dažādu pētījumu veikšanai.

Uzreiz jāmin, ka mākslīgās kaulu smadzenes nav paredzētas, lai tās ievietotu cilvēka ķermenī – tās darbojas tikai laboratorijas apstākļos. Mičiganas Universitātes profesors Nikolass Kotovs (Nicholas Kotov) skaidro, ka substance aug uz trīsdimensiju režģa, kas simulē audu tīklojumu, pie kura šīs smadzenes turas ķermenī.

Mākslīgu kaula smadzeņu radīšana ir grūts process, atzīst zinātnieks. Tīkla perfekta ģeometriskā precizitāte ir viena no pamatprasībām, lai šūnas ražotu asinis. Pilnu tehnoloģijas darbības aprakstu iespējams lasīt žurnālā [i]Biomaterials[/i].

„Tas ir pirmais veiksmīgais kaulu smadzeņu atveidojums. Tas pilda divas svarīgākās funkcijas – rada asinsķermenīšus un veido tā saucamās B-šūnas,” skaidro profesors. B-Šūnas ir galvenās imunitātes radīšanas šūnas, un tās apkaro daudzas slimības.

Pētījuma komanda kā pierādījumu demonstrējusi mākslīgo šūnu reakciju uz „New Caledonia/99/H1N1” vīrusu. Asins un vīrusa mijiedarbība bijusi identiska cilvēka organismā notiekošajai.

Vairāki ārzemju portāli jau izteikušies, ka šāds atklājums ir pelnījis prestižo Nobela prēmiju.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us