Ārvalstu medijos pastiprinās diskusijas par pretrunīgi vērtēto pusaudžu diskusiju vietni “ask.fm”

Ārvalstu medijos pastiprinās diskusijas par Latvijā tapušo pretrunīgi vērtēto pusaudžu diskusiju vietni “ask.fm”, kas tiek saistīta ar vairāku pusaudžu pašnāvībām dažādās valstīs.

Latvijā 2010.gadā radītā portāla “ask.fm” kopējais lietotāju skaits visā pasaulē pārsniedz 50 miljonus cilvēku, no kuriem vairums ir pusaudži. Kā raksta tehnoloģiju portāls “Cnet”, diskusiju vietnes lietotāju skaits pieaug vidēji par 200 000 cilvēku dienā.

Pēc “ask.fm” veidotāju datiem, portāls ir ļoti populārs Brazīlijā, ASV, Itālijā, Krievijā, Lielbritānijā, Vācijā, Turcijā, Argentīnā, Polijā un Francijā, taču kopumā vietni izmanto lietotāji vēl no 150 valstīm.

Aprīlī “ask.fm” skatījumu skaits sasniedza 13 miljardus no 180 miljoniem unikālo vietnes apmeklētāju. Katrs lietotājs “ask.fm” portālā vidēji pavada 100 minūtes.

Pēc “Cnet” novērtējuma “ask.fm” ir kļuvis par “vecāku neuzraudzītu digitālu vidi, kur bērni var muļķoties un izbēgt no “Facebook” automātiski iebūvētās atbildības”.

Vairāki vecāki Lielbritānijā, Īrijā un ASV portālu vaino viņu pusaugu bērnu pašnāvībās, jo jaunieši portālā saskārušies ar ņirgāšanos un pazemojumiem.

Vietne “ask.fm” ļauj lietotājiem izveidot publisku profilu ar savu fotogrāfiju un vārdu, taču citu lietotāju profilos atļauts ievietot anonīmus komentārus un jautājumus.

Vairums uzdoto jautājumu ir nevainīgi, par mīļākajiem mācību priekšmetiem vai mūzikas grupām, taču daļa portāla lietotāju saskārušies ar lamām, nievām un pazemošanu, pusaudžiem uzdoti tieši jautājumi par seksu, kā arī citi jaunieši mudināti pašgraizīties vai pat izdarīt pašnāvību.

Vairāku pusaudžu pašnāvības gadījumi pēc pazemošanas sociālo komunikāciju vietnē izraisījuši plašas diskusijas Īrijas sabiedrībā, kur izskanējuši arī aicinājumi no Īrijas bloķēt pieeju “ask.fm” vietnei.

Turklāt vecāki no trīs minētajām valstīm, kā arī no Jaunzēlandes un Austrālijas, ir aicinājuši “ask.fm” aizliegt un ar šo mērķi uzsākuši “Facebook” kampaņu, gūstot atbalstītājus 20 valstīs.

Atbildot uz Īrijas mediju jautājumiem, portāla veidotāji norādījuši, ka nāves gadījumos ir vainojama bērnu nežēlība, kā arī vecāku uzmanības trūkums. Portāla veidotāji arī norāda, ka daudzus komentārus, kas mudināja lietotājus atņemt sev dzīvību, rakstījuši arī paši cietušie, lai pievērstu uzmanību, vēstīja “Baltic Ireland”.

Arī Īrijas bērnu un jaunatnes lietu ministre Frānsisa Ficdžeralda vērsusies pie ES un Latvijas, paužot bažas par kiberhuligānismu sociālo komunikāciju vietnēs.

Portālu “ask.fm” radīja piecu puišu komanda – Oskars Liepiņš, Marks Terebins, Iļja Terebins, Valērijs Vešņakovs un Klāvs Sinka.

Vietnes noteikumi un nosacījumi nosaka, ka jebkādai tiesvedībai pret “ask.fm” jānotiek Latvijā, kas, pēc ārvalstu mediju novērtējuma, apgrūtina tiesāšanos.

Portāla preses pārstāve žurnālistiem norādīja, ka portāla veidotāji “nodrošina atraktīvu, informatīvu un drošu pakalpojumu. Mēs nemitīgi novērojam mūsu vietnes saturu un esam ieviesuši procesus un politikas, kā mērķis ir novērst antisociālu uzvedību, kas diemžēl pastāv visos interneta sociālajos tīklos”.

“Aicinām lietotājus, kuri ir liecinieki vai piedzīvo nepatīkamu uzvedību, ziņojiet mums par to uzreiz, noklikšķinot uz pogas “ziņojums” (report). Šos ziņojumus izskata speciāla komanda, lai nodrošinātu, ka patiesas sūdzības tiek uzklausītas un seko ātra rīcība,” teikts portāla paziņojumā.

Kā tehnoloģiju portālam “Cnet” skaidroja Iļja Terebins, “ask.fm” veic automātisku un manuālu satura uzraudzību, lai izslēgtu seksuāli atklātus un aizvainojušus tekstus.

Tomēr “Cnet” aptaujātie eksperti norāda, ka “ask.fm” bloķēšana vai slēgšana neko nemainītu, jo tās vietā ļoti viegli var izveidot citas vietnes.

Resurss: LETA
FOTO: blogs.brandeis.edu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us