Ar prātu vadīt lietas – tā vairs nav zinātniskā fantastika

Mierīgi atgūlies un nekustoties, tu ieslēdz savu portatīvo datoru un sāc rakstīt e-pastā vēstuli. Teiksi zinātniskā fantastika? Nē, tā ir realitāte.

“B-O-N-J-O-U-R”, viņs, Pīters Brunners, raksta ar prāta palīdzību, atklājot izstādi Francijā trešdien. Viņš un viņa divi kolēģi no [i]Wadsworth[/i] centra Ņujorkā demonstrēja pirmo “smadzeņu-datora interfeisu” (BCI). Šī iekārta pārvērš smadzeņu impulsa viļņus digitālā veidā un pēc tam dators tos apstrādā. Pats interesantākais ir tas, ka cilvēks var būt pilnīgi paralizēts un nespējīgs runāt, tomēr viņš var izmantot šo ierīci un sazināties ar apkārtējiem.

Dr. Sellers izsakās, ka uz pasaules ir aptuveni 100 miljoni cilvēku, kuriem noderētu šī iekārta, lai varētu kontaktēties ar pasauli. Tā atvieglotu dzīvi tiem, kas ir paralizēti un nevar parunāt.

Kā tad īsti darbojas [i]BCI[/i]? Sistēma nolasa elektroencefalografiskās aktivitātes smadzenēs un tā bāzēta uz algoritmiem un to analīzi. Lai uzrakstītu vārdu “B-O-N-J-O-U-R” ir nepieciešams diezgan liels laiks, jo, lai dators izdomātu kādu burtu lietotājs vēlas uzrakstīt, paiet aptuveni 15 sekundes, bet tas ir tikai sākumā. Kad cilvēks ir apradis ar ierīci, laiks ir ievērojami mazāks. Mums tas liekas diezgan neprakstiski tik lēni rakstīt, bet, ja cilvēks ir paralizēts un tas ir vienīgais veids kā sazināties ar ārpasauli, tas ir pavisam savādāk.
[img]/images/upload/vxcc.jpg[/img]
[img]/images/upload/xcvxcvx.jpg[/img]
Raksta avots: [url=http://www.physorg.com]physorg.com[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us