Apple Macintosh – kāpēc izvēlēties

Macintosh – šāds nosaukums daudziem ir svešs. Tiem, kas nezin – šie ir firmas Apple ražotie datori, kurai firmas zīme ir aizkosts ābols. Nebūs daudzi, kuri šādus datorus ir redzējuši un lietojuši, tāpēc mēģināšu ziņkārīgākos ieinteresēt pamēģināt. Mēģināšu vispārīgi pastāstīt par šīs platformas datoriem.

Macintosh izskats – visi ir pieraduši pie baltām kastēm, kuras ar laiku nodzeltē. Protams, ir arī citu krāsu un izskata korpusi, bet tie nelīdzinās Mac. Mac korpuss ir no plastmasas, korpusa sāni ir izrotāti ar Apple firmas zīmi – aizkosto ābolu. Šie datori izceļās ar orģinālu dizainu. Power Mac G4 korpusiem ir arī rokturi, aiz kuriem var ērti pārnēsāt datoru, ja tas ir vajadzīgs. Atjautīgi ir izdomāta ieslēgšanas poga – ar zilu gaismas diodi. Šī diode ir spējīga mainīt spožumu attiecīgajā situācijā. Ieslēdzot datoru, diode iedegas spožāk. Ja datoru noliek gulēt, tad diode lēnām iedegas un nodziest. Šāda izskata korpusu nav kauns turēt virs galda, to nav jāslēpj zem galda, lai kāds ciemiņš neieraudzītu, kāda nodzeltējusi krāsa korpusam.

Iekārtas – cietie diski un CD/DVD iekārtas der tās pašas ierastās – IDE un SATA, tādēļ tās var nomainīt pēc savām vajadzībām. Savādāk ir ar PCI kartēm. Te gan visas kartes nederēs. Neesmu no kartēm neko daudz mēģinājis likt, bet Adaptec SCSI kontrolieri atpazina un disks strādāja. Videokartes ir uz AGP. Jaunākajiem modeļiem tiek izmantots PCI-Express. Monitori der arī no PC, ir arī DVI izeja. Arī ar atmiņām nebūs problēmu – derēs tās pašas, kas x86 arhitektūrai. Mātesplatē jau ir iebūvēti USB, FireWire porti. Ir arī modems, tīkla karte, skaņas karte.

Mans Power Mac G4 ļoti klusu strādā. Pie ierastā PC vairs negribas sēdēt kaut vai lielā trokšņa dēļ. Klaviatūra un pele datoram tiek pievienota izmantojot USB portu. Klaviatūra ir atšķirīga no ierastajām – tajā ir divi USB porti. Viens paredzēts pelei. Tā kā šie USB porti ir klaviatūras abās pusēs, tad kreiļiem ir ērti pieslēgt peli kreisajā pusē. Otrā USB portā var ievietot Flash disku vai pievienot ciparu fotoaparātu. Tas ir daudz ērtāk, nekā līst zem galda un tur meklēt korpusā esošo USB portu. Pelei pēc skata nav nevienas pogas, bet paņemot peli rokā atklājas, ka visa peles augšpuse ir viena liela poga. Mac OS X ir izveidota tā, ka nemaz nav vajadzības pēc otras peles pogas. Tiem, kam pierasts pie divām pogām, var pieslēgt parasto USB peli. Mēģināju uz Windows pastrādāt ar Mac peli – ļoti nepierasti un grūti, jo otra poga ir vajadzīga, ja visu gribās ātri izdarīt, bet uz Mac pietiek tikai ar šo vienu pogu.

OS un programmas – Mac operētājsistēma (jaunākā) ir Mac OS X 10.4 Tiger. Šo operētājsistēmu ir vienkārši uzinstalēt. Viss notiek grafiski. Mac OS X ir veidota uz BSD bāzes. OS ir ērta lietošanā un viegli konfigurējama. Arī programmas ir iespējams ērti lejupielādēt internetā. Apple mājaslapā ir gan maksas, gan bezmaksas programmas, tajā skaitā arī spēles. Ja ar to nepietiek, tad var meklēt internetā vēl kaut ko: http://google.lv/mac . Šai platformai ir pietiekoši daudz programmu, lai varētu atbilstoši savām vajadzībām strādāt. Ar latviešu valodu jaunākajā Mac OS X versijā problēmu nav. Var rakstīt latviski un arī visus burtus parāda latviski. Programmu instalēšana ir pavisam vienkārša – instalējamo programmu vienkārši jāpārvelk (drag-and-drop) uz programmu mapi (Applications) un instalēšana pabeigta. Dažas programmas, kuras pats esmu iemēģinājis – LimeWire, BitTorrent, Skype, VLC, FireFox, Opera.

Kādēļ izvēlēties Mac? Tāpēc, ka Mac ir stabilāki. Par Mac nav jākaunās – to ar lepnumu var turēt uz galda, jo dizains ir labi izstrādāts. Dzelžu darbība ir daudz labāka par PC. Esmu mēģinājis nolikt gulēt vairākus PC – aiziet gulēt, bet pamodināt nevar. Tas neattiecas uz Mac. Mac pēc pamošanās strādā tikpat labi, it kā nebūtu nolikts gulēt. Tagad printeru, skeneru un citu iekārtu draiveri ir domāti ari Mac datoriem, tā kā nebūs jādomā, kur dabūt printeri(vai citu iekārtu), kas derēs Mac. Operetājsistēma ir paredzēta visiem izražotajiem datoriem, tāpēc datora darbība būs nevainojama. Mans 400Mhz Mac strādā daudz ātrāk par Pentium 2 400Mhz! Uz Pentium 2 es nevarētu uzlikt jaunāko OS un normāli strādāt, bet uz Mac es to varu. Mac cenas ir lielākas par PC cenām, bet pēc manām domām ir vērts maksāt to naudu, jo Mac darbojas lieliski!

Dažas Power Mac G4 bildes:
[url=http://datuve/images/upload/G4.jpg]Korpuss[/url]
[url=http://datuve/images/upload/km.jpg]Klaviatūra un pele[/url]
[url=http://datuve/images/upload/inside.jpg]Lācītim vēderā[/url]
[url=http://datuve/images/upload/g4aizmugure.jpg]No aizmugures[/url]

Ja būs pietiekoša interese, tad pēc kāda laika es varētu uzrakstīt daudz padziļinātāku informāciju par Mac un darbošanos ar to.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us