Nu jau pirms kāda laika [i][url=http://www.apple.com]Apple[/url][/i] mājaslapā var redzēt jaunā produkta – [b]iPhone[/b] prezentāciju, kas izskatās pēc pamatīga apvērsuma mobilo tehnoloģiju pasaulē. Kaut gan daudzi līdz šim uzskatīja, ka tas būs identisks iPod, kuram būs pievienotas arī telefona funkcijas, bet tas tā gluži nav. Tātad, ar ko šis produkts ir tik īpašs? Tālāk tiks dots neliels iPhone funkciju un iespēju apraksts.
* [b]skārienjutīgs ekrāns (touch screen)[/b]
3,5 collas (8.9 cm) lielais skārienjutīgais displejs (320×480 pikseļi) ir speciāli izveidots lietošanai ar vienu vai vairākiem pirkstiem. Atšķirībā no plaukstdatoriem, nav nepieciešams speciāls irbulītis, jo iPhone skārienjutīgais ekrāns reaģē tikai uz kailas ādas pieskārieniem.
Teksta ievadīšanai ierīce izveido virtuālu klaviatūru uz ekrāna un cilvēks var ar pirkstiem spiest uz ekrānā esošajiem burtiem. Tiek nodrošināta automātiska pareizrakstības pārbaude un dinamiska vārdnīca, kas ir spējīga iemācīties jaunus vārdus, ko lietotājs pievieno. Jāpiezīmē, ka ir paredzēta arī tāda iespēja, ka ierīce cenšas iepriekš uzminēt, kādu vārdu lietotājs grib ievadīt, tādējādi nav jābūt īpaši akurātam, ievadot tekstu. Tiek plānots pievienot arī teksta ievadīšanas ainavas ([i]landscape[/i]) režīmu, kas paredzēts cilvēkiem ar lielākiem pirkstiem vai sliktāku redzi, bet [i]Apple[/i] vēl nav nonākusi pie galējā slēdziena, vai to iekļaut beidzamajā iPhone versijā.
* [b]lietotāja interfeiss (user interface)[/b]
iPhone interfeiss atļauj lietotājam pārvietot ekrāna saturu uz augšu un leju ar vienkāršu un dabisku pieskaries-pārvelc-atlaid iespēju. Tas izpaužas tādējādi, ka cilvēks ar pirkstu ekrāna saturu pavelk uz augšu vai leju, it kā tas atrastos uz rullīša. Papildus tam iPhone ir spējīgs aprēķināt ātrumu ar kādu tiek šķirstīts ekrāns. Šķirstot garus sarakstus, šī iespēja nodrošina izjūtu, ka saraksts it kā ir izvietots uz riteņa – lietotājs ar pirkstu pieskaras ekrānam, pavelk un atlaiž pirkstu, bet ierīce aprēķina pieskāriena spēcīgumu un vēl neilgu laiku teksts turpina pārvietoties līdz pilnībā apstājas. Tādējādi iPhone cenšas simulēt reāla objekta fiziskās īpašības, kas sniedz dabiskas izjūtas darbā ar šo produktu.
Foto albumu un WEB lapu palielināšana ir piemērs tam, kā tiek realizēta daudz-pieskārienu vadība. Ir iespējas palielināt un samazināt tādus objektus kā fotogrāfijas un WEB lapas, vienkārši ar diviem pirkstiem paplešot un saspiežot tos (parasti to visērtāk izdarīt ar rādītājpirkstu un īkšķi) uz ekrāna.
* [b]sensori[/b]
Ekrāns ir “atbildīgs” par trīs sensoriem:
1) [i]tuvuma sensors[/i] – aizver skārienjutīgo ekrānu gadījumā, ja iPhone ir pielikts tuvu ausij (lai saglabātu akumulatora enerģiju un izvairītos no nevēlamu darbību izraisīšanas ar ausi vai seju uz skārienjutīgo ekrānu),
2) [i]apkārtējās gaismas sensors[/i] – uztver gaismas spilgtumu sev apkārt, atbilstoši tam maina ekrāna spilgtumu un paildzina akumulatora darbību,
3) sensors, kas uztver telefona novietojumu un maina attēla novietojuma uz ekrāna 90 grādu diapazonā.
Priekšā esošā galvenā poga ieslēdz galveno izvēlni, no kuras tālāk var izvēlēties pārējās darbības uz skārienjutīgā ekrāna. iPhone sānos atrodas 3 slēdži:
1) ieslēdz un izslēdz [i]sleep[/i] režīmu;
2) skaļruņu skaļuma iestādīšana (klusāk vai skaļāk);
3) zvana signāla ieslēgšana/izslēgšana.
Visas pārējās multimēdiju un telefona operācijas tiek nodrošinātas ar skārienjutīgo ekrānu.
* [b]telefons[/b]
iPhone ierīce atļauj konferenču zvanus, zvanu apvienošanu, zvanītāja numura noteikšanu un sadarbību ar citām telefonu tīkla ierīcēm un iPhone funkcijām. Piemēram, atskaņota dziesma tiek apstādināta, ja kāds zvana, un tūlīt atkal tiek ieslēgta, kad zvans zvanu pārtrauc. Ir iekļauta arī vizuāla balss pastkastītes iespēja, kad lietotājs var uz ekrāna redzēt teksta veidā saņemtās balss ziņas, nenoklausoties tās. Papildus tam, ir iespējams balss ziņas klausīties vai izlasīt kādā kārtībā vien vēlas, pretēji citām ierīcēm, kas nodrošina tikai hronoloģisku balss ziņu atskaņošanu. E-pasta ziņas tiek attēlotas hronoloģiskā kārtībā, līdzīgi kā tas notiek parastajās e-pasta sistēmās. Teksta ziņas tiek attēlotas runas burbuļos (līdzīgi kā iChat programmā) zem katra rakstītāja vārda.
* [b]kamera[/b]
iPhone piedāvā kameru ar 2 megapikseļu lielu izšķirtspēju un programmatūru, kas lietotājam sniedz iespēju augšupielādēt, apskatīt un nosūtīt pa e-pastu fotogrāfijas. Lietotājs var palielināt un samazināt fotogrāfijas ar multiskārienjutīgā interfeisa palīdzību, kā jau to minēju agrāk. Programmatūra mijiedarbojas ar iPhoto, kas tiek izmantota MAC galda datoros.
* [b]iPod[/b]
Mūzikas bibliotēkas izkārtojums atšķiras no iepriekšējām iPod versijām ar to, ka sadaļas ir sadalītas izteiktāk alfabēta secībā un ar lielākiem fontu izmēriem. Tiek attēloti arī mūzikas albumu [i]cover[/i] attēli speciālā foto bibliotēkā, kurā var pārvietoties arī tikai ar viena pirksta pieskārienu. Līdzīgi iepriekšējiem iPod aparātiem, arī iPhone piedāvā iespēju atskaņot video failus, ļaujot lietotājam skatīties filmas vai TV pārraides. Atšķirība ir vienīgi tāda, ka iPhone to var izdarīt tikai ainavas (landscape) režīmā, kad aparāts tiek pagriezts par 90 grādiem.
* [b]internets[/b]
iPhone ir paredzēts lietošanai ar bezvadu interneta tīklu caur [i]Safari[/i] interneta pārlūku. WEB pārlūks attēlo pilnas WEB lapas, pretēji tam, kā tas ir lielākajā daļā pārējo telefonu. WEB lapas varēs aplūkot gan portreta, gan ainavas režīmā un tiks nodrošināt automātiska mēroga maiņa ar jau iepriekš pieminēto skārienjutīgo ekrānu vai arī viegli uzsitot divas reizes pēc kārtas attēlam vai tekstam. iPhone ir arī iebūvēts Bluetooth, kas atvieglos failu apmaiņu ar datoru.
Vienošanās starp Apple un Google nodrošinās pieeju speciāli izmainītai Google Maps versijai – kartēm, dažādiem objektu sarakstiem un satelītattēliem. Produkta demonstrācijā tika parādīts kā pavisam īsā laikā tiek sameklētas tuvākās kafejnīcas un uz vienu no tām tiek piezvanīts ar vienu vienīgu pieskārienu.
* [b]e-pasts[/b]
iPhone satur arī HTML e-pasta programmu, kas ļauj lietotājam pievienot fotogrāfijas savā e-pasta ziņojumā. Tiks atbalstīti arī IMAP un POP3 e-pastu standarti, toties programma nevarēs tikt savienota ar Microsoft Outlook.
* [b]operētājsistēma OS X[/b]
Apple ir apliecinājis, ka uz iPhone strādās optimizēta, pilna Mac OS X versija (bez nevajadzīgām sastāvdaļām, kas ir noņemtas), lai gan vēl nav oficiāli paziņotas atšķirības starp operētājsistēmām uz Mac un iPhone. Ir zināms tas, ka iPhone OS versija iekļauj sevī programmatūras daļu “Core Animation”, kas ir atbildīga par animācijām, ko izmanto lietotāja interfeisā.
* [b]citas iespējas[/b]
iPhone ietver sevī iebūvētu akumulatoru, ko lietotājs nevarēs pašrocīgi nomainīt, līdzīgi kā tas jau ir realizēts iPod produktiem. Akumulators nodrošina 5 stundu darbību, skatoties video, lietojot internetu vai runājot pa telefonu. Mūzikas atskaņošanas režīmā akumulatora darbības ilgums ir 16 stundas. Vēl gan nav skaidri zināms, cik ilgs varētu būt darbības laiks miera režīmā, kad ar telefonu neko nedara. Būs arī austiņas, kas ir līdzīgas kā iPod, tikai šīm līdzi nāks arī mikrofons. Atbildēt uz zvaniem vai beigt sarunu varēs, vienkārši piespiežot mikrofonu. Skaļrunis tiks lietots gan priekš brīvo roku režīma, gan arī priekš audio vai video materiālu atskaņošanas.
iPhone ir iespēja sadarboties ar citām Apple programmām – iCal (kalendāriem un atgādinājumiem), Address Book (telefonu grāmata) un iTunes. Windows lietotājiem būs pieejamas tikai ierobežotas iespējas sinhronizēt datus ar iTunes
* [b]cena un pieejamība[/b]
Kā tika paziņots iPhone prezentācijā, tad šis produkts ASV būs pieejams jau šī gada jūnijā, Eiropā sākot no apmēram oktobra, bet Āzijas valstīs tikai nākamgad. Paredzamā cena ir $ 499 četru GB modeļiem un $ 599 astoņu GB modeļiem.
Iespējams, ka jau nākošā gada beigās būs iespēja šo produktu redzēt arī mūsu tirgū, bet diez vai tas būs pieejams kā mazcenas aparāts… 🙂
Izmantota informācija no:
1) [url]http://www.apple.com/iphone/[/url]
2) [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Iphone[/url]
3) materiāli no [i]Apple[/i] apmācībām