Amerikāņu pētījums norāda uz bisfenola-A kaitīgumu

Pabeigts pirmais nopietnais pētījums par plastmasās esošā bisfenola-A (BPA) ietekmi uz cilvēku un tā blakusefektiem (vēža izraisīšanu u.tml.). Noskaidrojies, ka nelielā koncentrācijā viela no plastmasas pudelēm iekļūst to saturā un tādējādi tiek nogādāta organismā, kas var izraisīt diabētu un sirds slimības.

Apvienotās Karalistes un Aiovas Universitātes pārstāvji eksaminējuši 1455 cilvēkus. Pēc viņu nodotajiem urīna paraugiem grupa tika sadalīta divās daļās. Kā izrādījās, lai arī abu grupu pārstāvjiem vielas koncentrācija organismā bija atļautajās robežās, grupā ar augstāku BPA sastāvu bija vairāk nekā divas reizes lielāks diabētiķu un sirds slimnieku skaits. Par laimi netika saskatīta saistība ar BPA un ļaundabīgiem audzējiem.

[img]/images/upload/bispphenol bottles.jpg[/img]
Pētījums gan nenorāda pilnīgu saistību starp vielu un saslimšanām. Viena no teorijām ir, ka saslimšana radīja pastiprinātu bisfenola-A piesaistīšanos organismā, savukārt otra – ka vispirms nāca BPA, kas izraisīja slimības. Lai vai kā, ASV Pārtikas un Zāļu asociācija pagaidām neuzskata par vajadzīgu likt cilvēkiem mainīt paradumus.

Interesanti, ka vairākos štatos ir ierobežota šādu plastmasu izmantošana pārtikā (pārstrādes simbols „7” to ļauj atšķirt no pārējām), savukārt Kanādā jau tuvākajā laikā plāno aizliegt šādu materiālu izmantošanu bērnu pudelīšu ražošanā un tirdzniecībā.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us