6 tehnoloģijas, kas palielina kravu pārvadājumu efektivitāti

Kravu pārvadājumi ietver vairākus procesus: preču komplektēšanu, konsolidēšanu, pareizā transportlīdzekļa izvēli, optimālākā maršruta izveidi, dokumentu sagatavošanu un kravas transportēšanu uz galamērķi. Lai visi šie procesi noritētu efektīvi, kravu pārvadāšanas procesos tiek izmantotas viedās tehnoloģijas, kas palīdz optimizēt darbu, ietaupīt laiku un laicīgi piegādāt preces. Kas ir šīs tehnoloģijas?

1. Transporta vadības sistēmas (TMS)

Loģistikā arvien vairāk tiek izmantotas viedās tehnoloģijas, kas palīdz sasniegt labākus rezultātus. Viena no tām ir transporta vadības sistēmas (TMS). Tās galvenais uzdevums ir, lai kravu pārvadājumi būtu efektīvāki, citiem vārdiem sakot, šīs sistēmas palīdz samazināt izmaksas un nodrošina netraucētu darbību dažādās piegādes ķēdes daļās. TMS programmatūras moduļi palīdz izvēlēties optimālāko maršrutu un piemērotāko transportlīdzekli kravas pārvadāšanai. Optimizējot kravu, tiek samazinātas pārvadāšanas izmaksas, un, izvēloties pareizo maršrutu, krava galamērķi sasniedz laikā. TMS sistēmas ļauj arī reāllaikā uzraudzīt visus notiekošos procesus, tas savukārt ļauj precīzāk plānot iekraušanas un izkraušanas darbus, ātrāk reaģēt uz neparedzētām problēmām un efektīvi tās risināt. Tādējādi ar jauno tehnoloģiju palīdzību kravu ekspedīcija ir kļuvusi efektīvāka un vieglāk pārvaldāma.

2. Kravas izsekošanas sistēmas

Agrāk vienīgais veids, kā uzzināt, kur tiek pārvadātas kravas un kad tās sasniegs galamērķi, bija piezvanīt pārvadātājam vai ekspeditoram. Tomēr mūsdienās tehnoloģiju attīstība lielā mērā palīdz atvieglot šo procesu. Tagad kravas atrašanās vietu var redzēt reāllaikā, izmantojot īpašu programmu. Šīs kravas izsekošanas sistēmas palīdz efektīvāk pārvaldīt piegādes ķēdi un nodrošina, ka transportlīdzekļa vadītājs neatpaliek no grafika. Neparedzētu apstākļu (ceļa slēgšana, sastrēgumi vai ceļu satiksmes negadījums) gadījumā reāllaika datu uzraudzība ļauj mainīt maršrutu un izvairīties no liekas kavēšanās.

3. Temperatūras kontroles sistēmas

Specifiskām, ātri bojājošām precēm ir nepieciešama stabila, zemāka vai augstāka temperatūra. Lai nodrošinātu, ka preces nezaudē savu komerciālo izskatu un kvalitāti, kravu pārvadājumu uzņēmumi savos transportlīdzekļos ir ieviesuši īpašu temperatūras kontroles sistēmu, kas gādā par to, lai no temperatūras atkarīgie produkti saglabātos svaigi visā transportēšanas laikā. Parasti kravas automašīnās tiek uzturēta temperatūra robežās no -18 līdz +20 grādiem. Turklāt temperatūras kontroles tehnoloģijas pēdējos gados ir kļuvušas arī par būtisku farmācijas produktu kvalitātes nodrošināšanas sastāvdaļu.

4. Mākslīgais intelekts

Mākslīgā intelekta tehnoloģija ir viena no jaunākajām tehnoloģijām, kas kravu pārvadājumu nozarei sniedz lielas konkurences priekšrocības. Mākslīgais intelekts automātiski analizē dažādus datus, kas iegūti no speciālām kravas automašīnu lietotnēm, izmantojot TMS un Globālo pozicionēšanas sistēmu (GPS). Mākslīgais intelekts mācās no visas saņemtās informācijas, lai izveidotu algoritmus, kas optimizē uzdevumu izpildi un drošību. Piemēram, no vairākiem avotiem savāktie dati ļauj paredzēt iespējamās problēmas un izstrādāt tām alternatīvus risinājumus.

Mākslīgā intelekta sistēmas sniedz arī ieskatu kravu pārvadājumos. Tas ļauj uzņēmumiem efektīvāk pārvaldīt piegādes ķēdes procesus, palielina kopējo pārvadājumu efektivitāti un palīdz novērst problēmu atkārtošanos. Piemēram, analizējot lielus datu apjomus, mākslīgais intelekts var paredzēt šķēršļus ceļā un ieteikt efektīvākos maršrutus, lai no tiem izvairītos.

5. Uzlabots GPS

Piegādāt kravu uz citu pilsētu vai valsti būtu grūti bez modernas GPS sistēmas. Šīs ierīces ne tikai palīdz autovadītājiem, kas ir apmaldījušies ceļā, bet arī paātrina kravas piegādes procesu. GPS sistēma ļauj izvairīties no šķēršļiem un sastrēgumiem uz ceļa un, protams, atrast pareizo ceļu. Tādējādi krava tiek piegādāta pa efektīvāko un ātrāko maršrutu.

6. Automātiskās kravas automašīnas un droni

Kravu pārvadājumu nozarē jau tiek izmantotas daudzas inovatīvas tehnoloģijas, taču pētnieki turpina iepazīstināt ar jauniem izgudrojumiem, kas var vēl vairāk paātrināt kravu pārvadāšanas procesu. Viena no jaunākajām tehnoloģijām ir bezpilota lidaparāti jeb droni, kurus var izmantot pasūtījumu piegādei. Baltijas valstīs šīs tehnoloģijas pagaidām nav pieejamas un nav piemērotas loģistikas uzņēmumiem, kas pārvadā lielus preču apjomus lielos attālumos.

Nesen ir veikti arī pirmie izmēģinājumi ar automātisku kravas automašīnu. Tiesa, joprojām ir nepieciešams vadītājs, kas sēž pasažiera sēdeklī un uzrauga datus datorā. Tas ir milzīgs solis automobiļu nozarē un vienlaikus iespēja nākotnē vēl vairāk palielināt kravu pārvadājumu efektivitāti.

Paši efektīvākie kravu pārvadājumu risinājumi

Tehnoloģiju priekšrocības loģistikas nozarē turpina pieaugt, par ko liecina jaunākie izgudrojumi un testi. Tādējādi, lai saglabātu konkurētspēju un nodrošinātu veiktā darba efektivitāti, ir nepieciešams izmantot jaunākās tehnoloģijas piegādes ķēdes pārvaldībā. Tas ne tikai palīdz samazināt transporta izmaksas, bet arī nodrošina efektīvus kravu pārvadājumus vietējā un starptautiskā mērogā.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us