10 piemēri, kuros mākslīgais intelekts tiek izmantots labam mērķim

Viens no daudzajiem mākslīgā intelekta (angļu: Artificial Intelligance – AI) izmantošanas ieguvumiem ir palīdzība sabiedrībai un veids, kā palūkoties uz problēmām no cita skatupunkta. Lai gan ir daudz diskutēts par to, kā AI var tikt izmantots ļaunprātīgi, nedrīkst aizmirst, ka ir daudz veidu, kā to var izmantot labā nolūkā. Pasaules globālās problēmas ir ļoti sarežģītas, un AI šajā ziņā ir kā vērtīgs instruments, kuru varam izmantot savā labā.

Vēža skrīnings

Mākslīgais intelekts, kuru darbina dziļās mācīšanās algoritmi, jau tagad tiek izmantots veselības aprūpē. Konkrēti, AI attēlveidošanas iespējas palīdz vēža identificēšanā un skrīningā. Mākslīgais intelekts tiek izmantots arī, lai prognozētu slimību attīstību visā veselības aprūpes tīklā. Pētnieku grupa no Ēģiptes izmanto AI algoritmus, lai ar 94% precizitāti prognozētu slimību attīstību, ieskaitot aknu, taisnās zarnas un prostatas vēzi. Pateicoties publicētajiem vēža pētījumiem, klīniskajiem izmēģinājumiem un zāļu izstrādei, mākslīgajam intelektam ir pietiekami daudz datu, kas var palīdzēt pārskatīt un palīdzēt pieņemt veselības aprūpes lēmumus.

Bišu glābšana

Vai jūs zinājāt, ka World Bee Project izmanto mākslīgo intelektu, lai glābtu bites? Bišu populācija pasaulē samazinās, un tās ir sliktas ziņas mūsu planētai un mūsu pārtikas krājumiem. Sadarbībā ar Oracle bišu glābēji cer iemācīties palīdzēt bitēm izdzīvot un vairoties, vācot datus caur stropos ievietotiem lietu interneta sensoriem, mikrofoniem un kamerām. Pēc tam dati tiek augšupielādēti mākonī un analizēti ar mākslīgā intelekta palīdzību, lai noteiktu modeļus vai tendences, kas varētu virzīt agrīnu iejaukšanos, lai palīdzētu bitēm izdzīvot. Galu galā mākslīgais intelekts ļauj vieglāk dalīties reāllaika informācijā un rīkoties, lai glābtu bites.

Palīgs cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Vēl viens veids ir palīdzēt cilvēkiem pārvarēt ar invaliditāti saistītos ierobežojumus. Huawei ar AI un papildinātās realitātes palīdzību ir izveidojuši bezmaksas mobilo lietotni StorySign. Tā nedzirdīgiem bērniem palīdz iemācīties lasīt un tulkot tekstu zīmju valodā. Uzņēmums arī izveidojis Track.Ai – viegli lietojamu, visiem pieejamu ierīci, kas var bērniem identificēt redzes traucējumus, pirms tie izraisa aklumu. Vēl kāda AI lietotne, Facing Emotions, pārveido emocijas īsās un vienkāršās skaņās. Lietotne novērtē sejas emocijas, lai palīdzētu neredzīgiem cilvēkiem “redzēt” tās personas emocijas, ar kuru viņi runā. Lietotne izmanto tālruņa aizmugurējo kameru, lai novērtētu degunu, muti, uzacis un acis. Mākslīgais intelekts tad analizē šos sejas vaibstus un izpausmes un to, kādu emociju tie raksturo – laimi, pārsteigumu, nicinājumu, dusmas, bailes, riebumu vai skumjas.

Klimata izmaiņas

Ar mākslīgā intelekta atbalstu mēs varam gūt milzīgus panākumus pasaulē aktuālo problēmu risināšanā. Klimata pārmaiņas ir viena no tām, un vairāki AI un mašīnmācības domu līderi uzskata, ka tehnoloģijas varētu to risināt. Mašīnmācība var uzlabot klimata informātiku – mašīnmācīšanās algoritmi nodrošina apmēram 30 klimata modeļus, kurus izmanto Klimata pārmaiņu starpvaldību padome. Mākslīgais intelekts var arī paredzēt klimata pārmaiņu ietekmi dažādos reģionos. Monreālas Mācīšanās algoritmu institūta (MILA) pētnieki izmanto GAN tīklus, lai modelētu smagu vētru un jūras līmeņa celšanās postījumus.

Savvaļas dzīvnieku aizsardzība

Vēl viens veids, kā AI tiek izmantots planētas labā, ir dzīvnieku aizsardzība. Mākslīgais intelekts dod dabas aizsardzības biedriem iespēju lēti analizēt datus. Havaju universitātes Kauai apdraudēto jūras putnu atveseļošanās projekta komanda izmantoja AI, lai analizētu 600 stundu audio ierakstu, kas nosaka putnu un elektrolīniju sadursmju skaitu. Turklāt, lai apturētu apdraudēto sugu samazināšanos, Dienvidkalifornijas Universitātes Sabiedrības mākslīgā intelekta centrs izmanto AI bezpilota lidaparātu malumednieku pamanīšanai un dzīvnieku atrašanai. Drona apkopotie dati tiek analizēti ar mašīnmācīšanās rīkiem, kas izmanto spēļu teoriju, lai palīdzētu paredzēt malumednieku un dzīvnieku aktivitātes. Wild Me un Microsoft arī izmanto AI, lai automātiski atpazītu, reģistrētu un izsekotu apdraudētos dzīvniekus, piemēram, vaļhaizivis, analizējot fotogrāfijas, kuras cilvēki augšupielādē internetā.

Cīņā pret badu pasaulē

Viens no dzīvotspējīgākajiem instrumentiem cīņā pret pasaules bada krīzi ir mākslīgais intelekts. Tas var analizēt miljoniem datu punktu, lai palīdzētu noteikt perfektu ražu, attīstīt sēklas, maksimizēt pašreizējo jaudu un precīzi kontrolēt herbicīdu pielietojumu. Daudzas lietojumprogrammas jau tiek izmantotas – viena no tām ir Nutrition Early Warning System (NEWS), kas izmanto mašīnmācīšanos un lielos datus, lai identificētu reģionus, kuros ir paaugstināts pārtikas trūkuma risks ražas nepilnību, pārtikas cenu pieauguma un sausuma dēļ.

Samazināt nevienlīdzību un nabadzību

Viena no AI algoritmu vājībām ir cilvēka aizspriedumi, kas tiek ieviesti, izmantojot greizus algoritmus vai apmācības datu kopas, taču AI faktiski var palīdzēt samazināt nevienlīdzību. Aequitas un IBM AI Fairness 360 ir atvērtā pirmkoda rīku komplekti, kas var izsekot un labot neobjektivitāti. Viedais teksta redaktors Textio kādam izdevējam palīdzēja palielināt darbā pieņemto sieviešu procentuālo daļu no 10 līdz 57 procentiem. Savukārt, Londonas Imperiālā koledža veic AI apmācību, lai identificētu nevienlīdzību, pamatojoties uz ielu attēliem. Tās mērķis ir izmantot šo informāciju situācijas uzlabošanai. Tāpat AI kādā Stenfordas universitātes projektā analizē satelītattēlus, lai prognozētu nabadzīgos reģionus. Vēl viens veids, kā AI/mašīnmācība darbojas, lai izbeigtu nabadzību, ir IBM Science for Social Good direktīva ar nosaukumu Simpler Voice, kas palīdz pārvarēt analfabētismu.

Viltus ziņu apturēšana

Lai gan AI ir dzinējspēks, kas izplata viltus ziņas, Google, Microsoft un sabiedrības iniciatīva Fake News Challenge izmanto AI, lai automātiski novērtētu rakstu patiesumu. Tā kā Facebook ir jāuzrauga triljoniem ziņu, to nav iespējams izdarīt manuāli. Uzņēmums izmanto mākslīgo intelektu, lai atrastu vārdus un modeļus, kas varētu norādīt uz viltus ziņām. Vēl rīki, kas satura analizēšanai paļaujas uz AI, ir Spike, Snopes, Hoaxy un citi.

Medicīnisko attēlu novērtēšana

Mākslīgo intelektu dažādos veidos izmanto tieši veselības aprūpes sistēmas uzlabošanā. Vācijā bāzētais Siemens Healthineers ir vadošais medicīnas tehnoloģiju uzņēmums, kas integrē AI daudzās novatoriskās tehnoloģijās. Viena no šīm tehnoloģijām ir AI-Rad Companion 4 – radiologa palīgs, kas atbalsta ikdienas nolasīšanas un mērīšanas uzdevumus medicīniskajā attēlveidošanā. AI papildina medicīniskās attēlveidošanas pārskatu, lai atvieglotu noslogoto radiologu darbu. Vēl viens jauninājums ir AI-Pathway Companion 5. Šis rīks izskata katra pacienta pataloģiju, attēlveidošanas, laboratoriskos un ģenētiskos ierakstus, lai sniegtu statusu un, pamatojoties uz datiem, ieteiktu tālākās darbības.

Prioritātes piešķiršana uzlabojumiem

USC Sabiedrības mākslīgā intelekta centrā (CAIS) AI tiek izmantots, lai izdomātu, kā zemestrīces gadījumā uzturēt Losandželosas ūdens piegādi. Tā kā pilsētas komunālā infrastruktūra noveco, projekta mērķis ir noteikt stratēģiskās teritorijas, kurās nepieciešama cauruļvadu uzlabošana, lai prioritāte tiktu piešķirta kritiskajai infrastruktūrai (slimnīcām, evakuācijas centriem, ugunsdzēsības un policijas centriem). AI šajā gadījumā ir spējīgs simulēt daudz dažādus scenārijus, lai atrastu labāko risinājumu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us