Ierīces apskats: DELL Inspiron 9400/E1705 portatīvais dators

Gandrīz ikviens portatīvā datora pircējs mūsdienās nonāk dilemmas priekšā, ko izvēlēties – mazu, vieglu piezīmjdatoru, kura piemērotība ikdienas darbam tomēr būs ierobežotāka, vai arī lielāku iekārtu, kas kalpos kā pilnvērtīgs galda datora aizstājējs? Jāpiebilst arī, ka cenas abiem diametrāli pretējo ierīču veidiem ir samērā līdzīgas un ir grūti iegādāties ultra-portatīvu vai paaugstinātas veiktspējas portatīvo datoru, neiztērējot par šo pirkumu vairāk kā tūkstoš latu. Grūti, bet ne neiespējami. Pievēršoties portatīvajiem galda datoru aizstājējiem, jāsecina, ka cenu amplitūda šajā segmentā ir ļoti plaša: lētākie 17 collu ekrāna modeļi pieejami, sākot jau ar Ls 600, bet dārgāko cena var pat pārsniegt Ls 2000. Būsim reāli – par Ls 600 iespējams savā īpašumā iegūt tik vien kā budžeta klases portatīvo datoru, kura displeja izmērs palielināts no 15,4 un 17 collām (standarta 1280*800 izšķirtspēja palielināta līdz 1440*900, iegūstot aptuveni par 26% vairāk redzamo punktu), tādēļ liela ieguvuma nebūs. Vēl vairāk – ir jāšaubās, vai nelielais ekrāna izšķirtspējas pieaugums atsver datora svara un izmēru palielināšanos.

Tomēr ir vēl kāda iespēja: izvēlēties kāda ražotāja jau nedaudz novecojušu modeli. Ņemot vērā datortehnikas straujo morālo novecošanu un tās izraisīto cenu kritumu, ir pilnīgi iespējams iegādāties relatīvu lētu un tajā pašā laikā arī gana jaudīgu portatīvo datoru, izmantojamu par pilnvērtīgu vidēja galda datora aizstājēju.

Jūsu uzmanībai piedāvājam kompānijas “DELL” produktu “Inspiron 9400”, kas tirgū debitēja krietnu laiku atpakaļ; tā ražošana jau pārtraukta (šobrīd DELL piedāvā 1720 sērijas 17 collu ekrāna portatīvos datorus), taču Latvijā tas vēl ir pieejams.

[b]Iesaiņojums un klāt pievienotie aksesuāri[/b]

[img]/images/upload/inspiron94001m.JPG[/img]

Uzreiz jāteic, ka šeit viss ir ļoti lakoniski un vienkārši: bez paša datora un tā 90 W maiņstrāvas adaptera iepakojumā atrodami Windows un DELL MediaDirect 3 instalācijas diski, kā arī īsa lietošanas instrukcija iesācējiem.

[img]/images/upload/inspiron94002m.JPG[/img]

[b]Uzstādīšana un pirmā ieslēgšana[/b]

Arī šeit viss noritēja gludi un bez starpgadījumiem – Windows XP Professional SP2, kā arī visi nepieciešamie draiveri jau ir pre-instalēti, tādēļ dators uzreiz pēc ieslēgšanas gatavs darbam.
Baterijas uzstādīšana un noņemšana ērta, vienīgi jāuzmanās nejauši pavilkt izņemšanas slēdzi, jo tas nav bloķēts.

[b]Dizains un ergonomika[/b]

[img]/images/upload/inspiron94003m.JPG[/img]

Dators uzreiz piesaista uzmanību ar savu sudrabaino korpusu, tajā pašā laikā nekļūstot arī pārāk uzkrītošs. Ilūzija par korpusa materiālu izvēli zūd jau pēc pirmā pieskāriena: jā, tā diemžēl ir tikai plastmasa, nevis metāls.

[img]/images/upload/inspiron94004m.JPG[/img]

Datora tastatūra, kā arī sānu un apakšējā daļa izveidota melna, tādējādi panākot acij tīkamu kontrastu. Detaļas ir nostrādātas samērā rūpīgi; pozitīvi ir arī tas, ka uz datora korpusa nepaliek pirkstu nospiedumi. Datora priekšējā daļā izvietoti multimediju vadības taustiņi, ar kuru palīdzību ļoti ērti var kontrolēt skaļumu un Windows Media Player darbību.

[img]/images/upload/inspiron94005m.JPG[/img]

Nospiežot kādu no taustiņiem, ieslēdzas to apgaismojums, un jāteic, ka tumsā tas patiešām ir ērti.

[img]/images/upload/inspiron94006m.JPG[/img]

Diemžēl tastatūras veidota bez dublējošajām ciparu pogām (numpad), tādēļ, piemēram, MS Excel darbs būs apgrūtināts. Tas ir savādi, jo it kā korpusa izmēri brīvi ļautu pievienot mazo tastatūru. Taču citus mīnusus atrast ir grūti – taustiņi nospiežami ērti un precīzi, kā arī to cietība ir atbilstoša.

[img]/images/upload/inspiron94007m.JPG[/img]

Runājot par skārienjūtīgo virsmu (touchpad), jāatzīmē, ka tā varēja būt arī nedaudz lielāka; arī vertikālās un horizontālās (!) ritināšanas funkcijas nav diez ko precīzas. Tas nozīmē, ka datora efektīvākai lietošanai būtu nepieciešama arī pele.
Kā jau tika minēts, detaļu kvalitāte un savienojumu stiprība pretenzijas neizraisa; iekārta atstāj kvalitatīva izstrādājuma iespaidu.

[img] /images/upload/inspiron94008m.JPG[/img]

[img]/images/upload/inspiron94009m.JPG[/img]

Paņemot to klēpī gan rodas sajūta, ka korpuss ir par lielu un biezu savam svaram (~3,6 kg); it kā tā iekšpusē būtu vairāk brīvas vietas nekā nepieciešams.
Datora aizmugurē atrodas barošanas kabeļa un četras USB 2.0 pieslēgvietas, kā arī VGA, DVI-D Dual Link un S-video izejas. Turpat arī izvietoti RJ-45 (Ehernet) un RJ-11 (tālruņa līnijas) kontakti.

[img]/images/upload/inspiron944010m.JPG[/img]

Kreisajā sānā izvietotas vēl divas papildus USB 2.0 pieslēgvietas un optiskais diskdzinis (CD-RW un DVD-ROM). Jāatzīst, ka mūsdienīgam datoram DVD RW (un pat DVD RW DL) ir absolūti nepieciešams, tāpēc nav skaidrs, kādēļ tik pašsaprotamas funkcijas nav pieejamas konkrētajā modelī.

[img]/images/upload/inspiron940011m.JPG[/img]

Savukārt korpusa labajā sānā atrodas atvērums ExpressCard 54 ievietošanai un 4-kontaktu FireWire 400 pieslēgvieta, 3,5 mm stereo audio izeja (austiņām) un 3,5 mm ieeja mikrofonam, kā arī universāls atmiņas karšu lasītājs (SD, MMC, Ms, MsPro, xD).

[img]/images/upload/inspiron940012m.JPG[/img]

[b]Ekrāns[/b]

Ar nožēlu jāsecina, ka LCD matricas tehniskie parametri tomēr ir relatīvi zemi. Ekrāns ir matētais, un daudzi to pat uzskatītu par plusu, tomēr tā spilgtums (185 cd/m2) šķiet nepietiekams darbam ārpus telpām.

[img]/images/upload/inspiron940013m.JPG[/img]

Visbēdīgākos rezultātus uzrādīja elementārs ekrāna skata leņķa tests. To būtu grūti nodēvēt par labu. Ražotāja specifikācijā norādīti +-40 grādi H/+-30 grādi V šķiet atbilstoši īstenībai, tomēr 17 collu ekrānam noteikti būtu nepieciešams vismaz +-65 grādu H/+-45 V skata leņķis.

[img]/images/upload/inspiron940014m.JPG[/img]

[img]/images/upload/inspiron940015m.JPG[/img]

Kā redzams no fotogrāfijām, pieņemama attēla kvalitāte iegūstama tikai tad, ja skatītājs atrodas tieši pretim ekrānam.
Vienīgi kā neliels pluss jāatzīmē fakts, ka ekrānam nebija neviena bojāta pikseļa.

[img]/images/upload/inspiron940016m.JPG[/img]

[b]Veiktspēja un aprīkojums[/b]

Dators aprīkots ar:

Intel Core 2 Duo T7200 procesoru (2.0 GHz, 667 MHz FSB, 4 MB L2 Cache);
Intel 945PM čipsetu;
1 GB RAM (DDR2-667);
ATI Mobility Radeon X1400 videokarti (256 MB, 128-bit, 11 GB/sec);
120 GB Fujitsu 2.5” MHW2120BH cieto disku (SATA, 5400rpm, 8MB Cache);
802.11 a/b/g bezvadu tīkla un Bluetooth atbalstu.

Procesora specifikācija ir visai konkurētspējīga – T7200 uzskatāms par lielisku cenas/veiktspējas apvienojumu, tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka SuperPi testā tas parādīja sevi no labākās puses:

[img]/images/upload/inspiron9400SuperPim.PNG[/img]

Salīdzinājumam var sacīt, ka krietni dārgākais T7700 uzrādītu tikai nedaudz labākus rezultātus, piemēram, 2 miljonu ciparu skaitli Super Pi testā T7700 veiktu apmēram 52 sekundēs, kamēr T7200 to veic 65 sekundēs. Atšķirība nav liela.
Cietā diska testā dators uzrādīja visai viduvējus rezultātus, bet tas jau arī bija gaidāms, zinot, ka disks ir 5400 rpm klases:

[img]/images/upload/inspiron9400hddtestm.PNG[/img]

Ļoti nepatīkams pārsteigums bija ATI videokartes izgāšanās 3DMark 2006 testā. Lai arī tas tikai veikts ar noklusētajiem iestatījumiem, tomēr attēls vairāk atgādināja diapozitīvu demonstrējumu – nav nekāds brīnums, jo vidēji kadru nomaiņas ātrums bija ap 3 kadriem sekundē. Attiecīgi iegūtais rezultāts lika pamatīgi vilties:

[img]/images/upload/inspiron94003dmarkm.PNG[/img]

Iekārtā integrētais Wi-Fi un Bluetooth modulis funkcionē nevainojami, vienīgi nelielas problēmas iesākumā radīja Intel PROSet Wireless konfigurēšana. Dators pēc katras pārlādes pazaudēja automātisko savienojumu ar bezvadu tīklu un nācās savienot manuāli. Taču šī jau ir programmatūras kļūda.

[b]Baterija[/b]

Dators aprīkots ar 6 šūnu litija-jonu 53 Wh akumulatoru (11,1 V; secinām, ka tā kapacitāti varētu izteikt arī apmērstundās: aptuveni 4,8 Ah). Ar šo enerģijas rezervi pietiek, lai nodrošinātu datora darbu autonomi apmēram 2 h 20 min. Samazinot ekrāna spilgtumu un aktivizējot energotaupības režīmu, iespējams šo laiku paildzināt līdz 2 h 55 min, kas jau ir samērā pieņemams rezultāts, ņemot vērā faktu, ka baterijas kapacitāte nav no tām lielākajām.

[img]/images/upload/inspiron940017m.JPG[/img]

Interesanta funkcija ir iespēja uzzināt baterijas uzlādes līmeni, nemaz neieslēdzot pašu datoru; tam kalpo īpašs laukums uz paša akumulatora. Uzspiežot uz tā, izgaismojas visas piecas diodes, kas atbilst pilnībā uzlādētam akumulatoram. Baterijai izlādējoties, proporcionāli samazinās arī pēc uzspiediena izgaismoto gaismas diodīšu skaits. Līdzīgi kā Apple McBook portatīvajiem datoriem.

[img]/images/upload/inspiron940018m.JPG[/img]

[img]/images/upload/inspiron940019m.JPG[/img]

[b]Skaņa[/b]

Dators aprīkots ar diviem (2 W) skaļrunīšiem, kas iebūvēti priekšpusē, un apakšējā daļā atrodas 5 W jaudīgs sabvūfers, kuru gan par sabvūferu nosaukt būtu grūti, tomēr skaņas kvalitāte ir labāka nekā vidusmēra portatīvajam datoram. Arī skatoties DVD, ne reizi neradās vajadzība skaņu noregulēt uz maksimālo. Te gan jāpiebilst, ka dažreiz pietrūkst analogā skaņas regulatora – bieži vien ir vajadzīgs operatīvi samazināt skaņu, bet ar pogu palīdzību tas tik ātri nav paveicams.
Pieslēdzot kvalitatīvas austiņas skanējuma kvalitāte bija pat ļoti baudāma.

[b]Troksnis un karšana[/b]

Pie mazas procesora noslodzes dators ir ļoti kluss, arī karstā gaisa plūsma no dzesēšanas atverēm ir gandrīz nejūtama. Gadījumā, ja dzesēšana kļūst intensīvāka, neliela rūkoņa ir dzirdama, tomēr subjektīvi tas nešķiet traucējoši. Diemžēl karstums, kas izdalās no datora apakšējā daļā esošās RAM moduļu un procesora vietas, ir pamatīgs. Būtu ļoti apgrūtinoši ilgstoši datoru turēt rokās vai klēpī.

[b]Secinājumi:[/b]

Šī datora veiktspēja dramatiski uzlabotos, ja vārgulīgās ATI videokartes vietā tiktu uzstādīta kāda cita, piemēram, nVidia GeForce Go 7900. Cenu starpība nebūtu liela, tomēr ieguvums – acīmredzams. Ir pieejamas Inspiron 9400 konfigurācijas arī ar šo videokarti, tiesa, tās ir nedaudz dārgākas.
Arī LCD ekrāna matrica būtu nepieciešama ar labākiem tehniskajiem parametriem, jo 185 cd/m2, 200:1 un +-40 grādu H/+-30 grādu V nav pietiekami 17 collu ekrānam.
Dators noteikti būs noderīgs mazāk prasīgiem lietotājiem, kas nevar un/vai nevēlas investēt vairāk kā tūkstoš latu portatīvajā datora iegādē. Ofisa aplikāciju, amatieru līmeņa foto un video apstrādes, kā arī vidēji prasīgu datorspēļu vajadzībām DELL Inspiron 9400 veiktspēja būs pilnīgi pietiekama.
Ļoti pievilcīga šķiet tā cena, kas svārstās ap Ls 700. Ja potenciālo pircēju nebiedē tas, ka šo modeli ilgāk vairs neražo, DELLInspiron 9400 varētu izrādīties labs pirkums un sabiedrotais kā ikdienas ofisa darbos, tā izklaidē.

[b]Plusi:[/b]
jaudīgs procesors;
plašas savienojuma iespējas;
gaumīgs dizains;
klusa dzesēšana;
izdevīga cena.

[b]Mīnusi:[/b]
vāja videokarte;
zemi ekrāna tehniskie parametri;
nav DVD ieraksta iespēju;
datora apakšējā daļa pastiprināti karst.

[b]Svarīga piebilde: testā apskatītais DELL Inspiron 9400 bija norādītās komplektācijas; ir pieejami arī jaudīgākas (un attiecīgi dārgākas versijas), tāpēc katram jāizdara izvēle, vadoties no savām vēlmēm un iespējām.[/b]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us