Video animācija parāda, kādā ātrumā tiek patērēta kosmisko raķešu degviela

Kādreiz ir izskanējis salīdzinājums, ka kosmiskās raķetes galvenie dzinēji iztukšo vidēja lieluma ģimenes peldbaseinu mazāk kā 25 sekundēs. Vai arī ka Saturn V izmantoja 763 ziloņu ekvivalentu degvielai. Bet cik daudz degvielas raķetes sadedzina, paceļoties orbītā? Patiesībā šis daudzums mainās atkarībā no dažādām raķetēm.

Lielisks jauns video sniedz iespaidīgu vizuālu pārskatu par to, cik daudz degvielas sadedzina četras dažādas raķetes, sākot no palaišanas līdz dažādu līmeņu atdalīšanās stadijām. Video attēlots tas, kā raķešu palaišana izskatītos, ja tās būtu pilnīgi caurspīdīgas.

YouTube satura veidotāja Hazegrayart animācija salīdzina četras raķetes: Saturn V, Space Shuttle, Falcon Heavy un Kosmiskās starta sistēmas (Space Launch System (SLS)) raķetes, kuras tiek palaistas no Kenedija kosmosa centra starta kompleksa 39.

Video satur balss ierakstu ar svarīgu atskaites punktu informāciju katrai raķetei. Tajā redzams degvielas tvertņu iztukšošanas ātrums, tām paceļoties kosmosā. Dažādām degvielām ir krāsu kods:

  • Sarkans – petroleja RP-1
  • Oranžs – šķidrs ūdeņradis LH2
  • Zils – šķidrs skābeklis LOX

Cik daudz degvielas tad patiesībā tiek izmantots? Lielākais “ēdājs”, protams, ir visu laiku jaudīgākā raķete, Saturn V – trīspakāpju nesējraķete, ko NASA izmantoja no 1967. līdz 1973. gadam Apollo programmas ietvaros.

Kaut arī degvielas daudzums mainījās atkarībā no misijas, tas vidēji patērēja 2 076 545 kg degvielas. Tas Zemes zemajā orbītā varētu pacelt kravu, kas sver 140 000 kg, un nosūtīt uz Mēnesi kravu, kas sver 48 600 kg.

Space Shuttle, kura izmantoja šķidrā kurināmā un cietā raķešu pastiprinātāja kombināciju, kopumā izmantoja 1 735 601 kg degvielas. Shuttle varētu zemajā Zemes orbītā pacelt 29,5 tonnu kravu.

Trīs reizes palaistais Falcon Heavy izmanto degvielu kombināciju, kas sver 411 000 kg un spēj pacelt 64 000 kilogramus. Vērīgi ieskatoties videoklipa animācijā, raķetes galā var ieraudzīt mazu, sarkanu Tesla Roadster automobili.

Kosmiskā starta sistēma vēl nav lidojusi, taču to ir plānots nosūtīt Artemis programmas ietvaros, lai dotos atpakaļ uz Mēnesi, kā arī izmantot to potenciālā apkalpes misijā uz Marsu.

Bija grūti atrast, cik daudz raķešu degvielas tas patērēs, taču 70 tonnu konfigurācija pacels vairāk nekā 69 853 kg un nodrošinās par 10 procentiem lielāku vilci nekā Saturn V raķete. Savukārt 130 tonnu konfigurācija pacels vairāk nekā 129 727 kg un nodrošinās par 20 procentiem lielāku vilci nekā Saturn V.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us