Šonedēļ Atlantijas okeānā nogāzās gigantiska Ķīnas raķetes daļa. Tā ir pēdējos gados vislielākā nekontrolētā kosmisko atkritumu nogāšanās, ko izraisījuši cilvēki.
Ķīnas Long March 5B (CZ–5B) raķetes pamatposms, kas veiksmīgi tika palaists 5. maijā, savas misijas ietvaros vairākas dienas pavadīja orbītā. Tad tas iegāja Zemes atmosfērā un nokrita okeāna ūdeņos pie Mauritānijas rietumu krasta Āfrikas ziemeļrietumos.
Nolaišanās, ko apstiprināja ASV Gaisa spēku vienība, bija nozīmīga ne tikai raķetes milzīgās masas dēļ. Nekontrolētās nolaišanās loga lielums bija tik ievērojams, ka kosmosa objektu izsekotājiem bija grūti noteikt kur un kad nekontrolējamā raķetes daļa varētu nolaisties.
“Ar savām 17,8 tonnām, tas ir visapjomīgākais objekts, kas veicis nekontrolētu atgriešanos kopš 39 tonnu Salyut–7 1991. gadā, ja vien neskaita OV–102 Columbia 2003. gadā,” Twitter vietnē paziņoja astronoms Džonatans Makdovels no Hārvarda-Smitsona Astrofizikas centra.
Lai gan CZ–5B raķetes iziešana no orbītas, iespējams, bija nekontrolēta, tā nebija neplānota. Visā vēsturē kosmosa nesējraķetes ir radījušas milzīgu skaitu kosmosa kuģu un to sastāvdaļu, kas nonāk Zemes atmosfērā kā gruveši un vēl joprojām atrodas tur.
Makdovels apgalvo, ka CZ–5B krišana bija neparasts notikums. Viņš Twitter vietnē raksta, ka nekad nav redzējis, ka tik liela kosmosa kuģa daļa, nesaskaroties “papeld” garām tik lielam skaitam kosmisko atkritumu.
Par laimi, 30 metrus garā pamatposma daļa, kas atgriešanās laikā neaizdegās, nenokrita uz apdzīvotas zemes. Iespēja, ka raķetes atliekas nokritīs Austrālijā, Amerikā vai Āfrikas sauszemē, tika uzskatīta par mazu.
Lai gan šāda iespējamība gandrīz noteikti varētu izraisīt katastrofu ar dzīvību zaudēšanu, parasti šāds incidents tiek uzskatīts par maz ticamu, ņemot vērā to, cik daudz Zemes virsmas veido neapdzīvota zeme vai okeāns.
CZ–5B ttika palaists pagājušajā nedēļā, lai transportētu orbītā eksperimentālu kosmosa kuģa prototipu. Tā nosaukums ir “Ķīnas nākamās paaudzes apkalpes kosmosa kuģis”. Pēc pāris dienu ilgām pārbaudēm orbītā, tas veiksmīgi nolaidās atpakaļ uz Zemes.
One Response
Labi ka Latvijai nav naudas un neprot taisīt raķetes, citādi izšautu, paši nesaprastu kur aizlidoja un kurā vietā Latvijā sprāgs.