“Tet” jau šovasar piedāvās optisko internetu ar 10 Gbit/s ātrumu

10 Gbit/s optiskais internets Latvijā

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet sācis darbu pie vēl nebijuša ātruma mājas interneta tīkla izveides. Tas līdz pat klienta ierīcēm nodrošinās optisko internetu ar ātrumu līdz 10 000 megabitiem jeb 10 gigabitiem sekundē (Gbit/s). Rezultātā mājas tīkls būs teju desmit reizes jaudīgāks, nekā šobrīd Latvijā ātrākais pieejamais internets. Pilotprojekts paredz, ka pirmajiem vairāk nekā 1000 mājokļiem būs iespēja superātro 10 Gbit/s optisko internetu pieslēgt jau šovasar, vienlaikus domājot par tīkla tālāku paplašināšanu Rīgā un vēlāk arī citviet Latvijā.

“Lai apmierinātu arvien pieaugošās patērētāju vajadzības un prasības, esam uzsākuši darbu pie nākotnes interneta izveides, gan testējot superātro internetu mājokļiem, gan jaunākās paaudzes Wi-Fi 6 maršrutētājus. Visā pasaulē pieaug gan optiskā interneta lietotāju, gan savienoto ierīču skaits – mājās ir vairāki televizori, datori, katram savs viedtālrunis. Video izšķirtspēja kļūst arvien augstāka, un ar katru gadu arvien palielinās kopējais datu pārraides apjoms, piemēram, 2020. gadā Latvijā novērojām pieaugumu 13% apmērā,” saka Tet valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.

“Jau pavisam drīz ar nevainojamu ātrumu un jaudu 10 Gbit/s internets izpildīs visu ģimenes locekļu pašas augstākās prasības, kā arī palīdzēs veicināt jaunu tehnoloģiju, infrastruktūras un inovāciju radīšanu, sekojot iedzīvotāju paradumu maiņai un uzlabojot Latvijas sociālo un ekonomisko labklājību. Optiskais tīkls visā pasaulē ir un būs spēcīgākā tehnoloģija, kas kalpos par pamatu daudziem nākotnes risinājumiem, tostarp arī 5G tīkla izvēršanai.”

10 Gbit/s interneta izstrādes mērķis ir, pieaugot interneta ātruma vajadzībām, uzlabot Latvijas iedzīvotāju interneta lietošanas pieredzi mājās. Līdz ar lielāku interneta ātrumu, samazināsies arī latentums jeb tīkla aizture, palielināsies savienojumu nepārtrauktība, uzticamība un drošība. Turklāt būtiski, ka atšķirībā no mobilajiem un daudziem citiem fiksētā interneta pieslēgumiem, Tet 10 Gbit/s internets nodrošinās simetrisku ātrumu – gan lejupielādē, gan augšupielādē sasniedzot 10 Gbit/s.

Jau tuvākā nākotnē vēl ātrāks un stabilāks internets kļūs par nepieciešamību, ne tikai atsevišķām sabiedrības grupām, bet arī sabiedrībai kopumā. Uzlabosies attālināto mācību un darba kvalitāte un iespējas, tiešsaistes un reālā laika videokonferenču un videospēļu pieredze, attālinātās diagnostikas iespējas un pacientu ārstēšana, kā arī palielināsies datu pārraides ātrums un pieaugs savienojumu un datu uzglabāšanas drošība.   

Ātrāku internetu novērtēs uzņēmumi un dažādu profesiju pārstāvji

Ātrākie un redzamākie ieguvēji no nākotnes interneta būs dažādu jomu pārstāvji, kuri ikdienā strādā ar lieliem failiem un datu apjomu, piemēram, grafiskie dizaineri, videomākslinieki, satura veidotāji un, protams, videospēļu entuziasti. Piemēram, 4K filmu ar 10 Gbit/s interneta ātrumu var lejupielādēt vai augšupielādēt ātrāk nekā 30 sekundēs.

Līdz ar pieaugošo datu apjomu, lielāks ātrums un jaudas būs būtiskas arī datu apmaiņai un to drošai uzglabāšanai mākonī. Arī Tet veiktā uzņēmumu aptauja 2020. gadā liecina, ka nu jau teju puse uzņēmumu (45%) izmanto mākoņpakalpojumus un pēc pandēmijas ieviestajām izmaiņām darba pieejā, arvien vairāk un vairāk uzņēmumu darbinieku strādās attālināti, līdz ar to radot nepieciešamību pēc īpaši ātra un stabila tīkla. Tas tikai apliecina to, ka tieši šobrīd ir īstais brīdis nākotnes interneta tīkla izveidē un ieviešanā. 

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us