Tehnoloģijas padara jauniešus stresainus, vientuļus un narcistiskus

Pētījumā, kurā piedalījās vairāk nekā 2000 amerikāņu jauniešu, tika konstatēts, ka cilvēkiem, kas katru dienu pavada vairāk laika tiešsaistē un telefonos, ir palielinājušies depresijas, trauksmes un narcisma izpausmju gadījumi. Viņiem šķiet ka tiek vairāk vērtēti no citu cilvēku puses, un papildus tam viņi jūtas nošķirti no pārējās sabiedrības.

Viedtālrunis ir sava veida portāls šajā stresa, nošķirtības pasaulē, un patiesībā tas saasina sajūtu, ka nepieciešams sevi prezentēt nevainojamā un ideālā veidā,” stāsta pētījuma līdzautors Niks Badmintons. “Un tas, manuprāt, mūs ved iekšā šajā narcisma pasaulē.”

Lai gan ASV iedzīvotāji vidēji tiešsaistē pavada 301 minūti, 16-29 gadus vecie jaunieši katru dienu tiešsaistē pavada vidēji 514 minūtes. Tas ir vairāk nekā 8.5 stundas, kas tiek pavadītas sociālajos medijos, YouTube, spēlēs, aplikācijās un tīmekļa vietnēs. Viena no atkarību veicinošākajām aplikācijām, kas pieejama tīņiem ir TikTok, ko psihologi un sociologi nodēvējuši par “digitālo kokaīnu”.

No pozitīvās puses, tas ir mazāk, kā laiks, ko tiešsaistē vidēji pavada filipīnieši, kas ir 10 stundas dienā, bet tas joprojām ir diezgan liels procents no nomoda stundām.

Un tas izskaidro to, ko autori dēvē par “digitālo aptaukošanos”. Pētījuma līdzautors Niks Bleks apgalvo, ka tā ir saistīta ar ievērojamām negatīvām sekām.

Ja cilvēki tiešsaistē pavadītu vairāk nekā četras stundas kādā no šāda veida sociālajām platformām vai aplikācijām, viņu depresijas, narcisma un trauksmes līmenis būtu diezgan liels,” saka Bleks.

Saskaņā ar pētījuma ietvaros aptaujātajiem 2000 cilvēkiem, tieši jaunieši cieš visvairāk:

  • 48% ir satraukti par finansēm;
  • 43% ir satraukti par ģimeni;
  • 44% trūkst sabiedrības;
  • 47% jūtas izolēti no citiem un vientuļi;
  • 50% jūtas citu nosodīti;
  • 40% bieži uztraucas, ka citi viņus sāpinās.

Apkopojot šo informāciju, pagājušajā gadā 31% no aptaujātajiem tikuši diagnosticēti vai ārstēti trauksmainības dēļ, bet 29% tajā pašā laika periodā tikuši diagnosticēti vai ārstēti depresijas dēļ, norāda Badmintons. Problēma ir tik izplatīta, ka tā patiešām ir “gandrīz epidēmijas līmenī”, uzskata Bleks. Taču iesaistīti nav tikai jaunieši.

Saskaņā ar pētījumu 30 līdz 44 gadus veci cilvēki ziņojuši gandrīz par tādu pašu vientulības pakāpi, kas, šķiet, norāda uz to, ka digitālā atkarība ir lielāka problēma nekā domājam. Tikai 45 gadu vecumā simptomi mazinās, un tas ir saistīts ar mazāku paļaušanos uz tehnoloģijām un mazāk laika pavadot viedtālruņos.

Interesanti, ka 30% no 16-29 gadīgajiem paši sevi dēvē par narcistiem. Varbūt tam nevajadzētu būt pārāk pārsteidzošam faktam vecumā, kad ir svarīgi uzņemt selfijus, bet tas joprojām ir šokējoši, ka gandrīz trešdaļa cilvēku šajā vecuma grupā piedēvē sev šādu negatīvu īpašību.

Tam ir zināma saistība ar to, uz kādu nākotnes nodarbošanos tiecas šodienas jaunatne”, saka Badmintons.

Ir vēl citi pētījumi, kas runā par to, uz ko tiecas amerikāņu jaunatne, un… nodarbošanās numur viens, ko amerikāņu jaunatne vēlētos nākotnē darīt, ir būt par “Youtuberi”,” saka Badmintons. “Tas ir kā visizcilākais narcistiskais darbs – turēt sejas priekšā fotokameru. No otras puses, skatoties uz Ķīnu, galvenā profesija, par ko bērni vēlētos kļūt, ir astronauts. Un, manuprāt, tā bija tikai ceturtajā vai piektajā vietā ASV.”

Protams, nepalīdz fakts, ka daži influenceri nopelna $10 – 20 miljonus gadā, ieskaitot tikai 8 gadus jaunu meiteni, kura pērn nopelnīja $26 miljonus.

Pašreiz lielākā problēma ir tā, ka COVID-19 epidēmijas augstumos, mums ir veselas valstis, kas tiek pakļautas sociālai izolācijai un sava veida ieslodzījumam, kas fiziski noslēdz mūs no mīļajiem un gandrīz uzspiež vairāk laika pavadīt tiešsaistē. Digitalizācija daudziem pašreiz ir vienīgā iespēja, lai socializētos. Un, lasot par inficēto un mirstošo pacientu skaita pieaugumu, epidēmija palielina mūsu stresa līmeni.

Šķiet, ka pašlaik nav vienkārša risinājuma. Ir skaidrs, ka viskaitīgākās ir tās aplikācijas, kas veidotas, lai palielinātu iesaistīšanos un iedarbinātu endorfīnu ciklus. Pētījuma autori aicina šo populāro aplikāciju veidotājus “noņemt kāju no gāzes pedāļa” un apzināties, ka bērniem atrasties visu dienu pie ekrāniem ir ārkārtīgi neveselīgi.

Tas, vai mēs varam sagaidīt altruismu no šiem izstrādātājiem vai nē, ir atklāts jautājums. Bet, protams, pašreiz, koronavīrusa pandēmijas laikā, sociālās izolācijas un digitālās atkarības riski šķiet mazāki nekā paša vīrusa risks.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us