Starptautisks pētījums par datu zaudēšanas vai nozagšanas risku nelegālas programmatūras dēļ

80% cilvēku ir noraizējušies par dažādiem ar nelegālas programmatūras lietošanu saistītiem riskiem, liecina šodien Microsoft publiskotā starptautiskā pētījuma rezultāti. Pētījuma ietvaros aptaujāti 38 000 respondentu 20 pasaules valstīs par viņu attieksmi pret pirātiskām datorprogrammām.

Aptaujā konstatēts, ka trīs reizes vairāk lietotāju uzskata pirātiskas programmas par mazāk drošām, nekā to, kas tā nedomā. 82% saviem draugiem ieteiktu lietot legālu programmatūru.

„Mūsu klientu vēstījums ir ļoti skaidrs: „nelegālas programmas atstāj uz mums negatīvu ietekmi!”, jo īpaši, ņemot vērā to, kā cilvēki šodien dzīvo, strādā, sazinās tiešsaistē, dalās ar attēliem, tērzē vai iepērkas interneta veikalos,” saka Mindaugas Glodas, Microsoft Baltijas reģiona vadītājs, Microsoft Latvia vadītāja v.i. „Vēl vairāk, patērētāji gaida no industrijas un valdībām vairāk informācijas un aktīvāku rīcību, aizsargājot lietotājus no nelegālām programmām un to negatīvās ietekmes. Tāpēc mēs cenšamies darīt maksimāli daudz, lai palīdzētu un skaidrotu situāciju.”

„Arī Latvijā praktiski puse iedzīvotāju piekrīt tam, ka legāla programmatūra ir drošāka un labāk pasargā datoru no vīrusiem (50%; 2,5 reizes vairāk nekā to, kas nepiekrīt šādam viedoklim), kā arī viedoklim, ka lielākā daļa cilvēku, kuri pērk nelegālas datorprogrammas, nemaz nezina, ka tās ir nelegālas (46%). 42% aptaujāto ir izteikuši kādas bažas attiecībā uz nelegālo programmatūru lietošanu, tai skaitā iespējamību pazaudēt datus no lietotāja datora (10%), ieguldījuma nenešanu Latvijas ekonomikai (10%), grūtāku strādāšanu ar to (8%), iespējamību, ka tiek nozagta lietotāja identitāte (7%) un citas. Iedzīvotāji izprot to, ka situācijā, kad nepieciešams atbalsts no programmatūras un datortehnikas ražotāja, pēc iedzīvotāju domām, drīzāk to nesaņems nelegālas programmatūras lietotāji (tā uzskata 52% aptaujāto),” apstiprina Sarmīte Mickeviča, Microsoft Baltijas reģiona mazo un vidējo klientu grupas vadītāja.

Šodien publiskotie dati apliecina – datoru lietotāji uzskata, ka oriģināla programmatūra ir drošāka, darbojas labāk un ir vieglāk atjaunojama. Tie apliecina arī to, ka cilvēki, iegādājoties datorprogrammas, cenšas pārliecināties par to legalitāti – aplūkojot iepakojumu, ievadot produkta atslēgu, kuru aktivizējot, tiek apliecināta produkta oriģinalitāte.

Tomēr augstas kvalitātes viltojumi tirgū padara arvien grūtāku iespēju atšķirt oriģinālu no viltotas programmatūras. Mazāk kā puse no pētījuma respondentiem bija pārliecināti, ka varētu atšķirt viltotu programmu no legālas, ap 70% vēlas, lai valsts institūcijas un ražotāji vairāk iesaistītos šīs problēmas risināšanā.

Aleksandrs Lusis, kurš nejauši iegādājās nelegālu programmu internetā, stāsta par savu pieredzi: „Nepatīkamus pārdzīvojumus, reizes un zaudējumus man sagādāja Windows 7 pirkums E-bay. Programmas disks atnāca glītā iepakojumā un izskatījās ļoti labi, bet, veicot autorizāciju, konstatēju, ka ne tikai esmu zaudējis laiku un naudu, bet arī kļuvis par likumpārkāpēju, mēģinot zagtu īpašumu instalēt uz sava datora. Tagad cenšos panākt vismaz savu tēriņu atmaksu no pārdevēja. Ceru, ka tas arī izdosies.”

„Ja patērētājam tiek pārdota nelegāla programmas kopija, kas piedāvāta kā oriģināls, tas nozīmē, ka saskaņā ar normatīvajiem aktiem patērētājs nav saņēmis līguma noteikumiem atbilstošu preci un viņam ir tiesības vērsties pie pārdevēja ar darījumu apliecinošu dokumentu un pieprasīt naudas atmaksu vai maiņu pret līguma noteikumiem atbilstošu preci. Protams, pasūtot preces ārpus Eiropas Savienības robežām, situācija kļūst krietni sarežģītāka. Katrā ziņā pircējam ir jābūt uzmanīgam, iespēju robežās jāpārliecinās par preces atbilstību un noteikti jāsaglabā darījumu apliecinošs dokuments. Līdz šim gan sūdzības par nelegālas programmatūras iegādi PTAC nav saņemtas,” informē Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore B.Vītoliņa.

Lai palīdzētu saviem klientiem sevi pasargāt, Microsoft ik gadu visā pasaulē rīko Patērētāju izglītošanas dienu, skaidrojot, kā sevi pasargāt no pirātisma, kā rīkoties, ja tomēr nopirkta nelegāla programmas versija, kā arī informējot par pieejamajiem informācijas resursiem un rīkiem programmatūras legalitātes pārbaudei.

„Viens no drošākajiem veidiem, kā pārliecināties par programmas legalitāti, ir iziet Windows validācijas testu tūlīt pēc programmas iegādes,” uzsver Sarmīte Mickeviča.

Latvijā tika veikta atsevišķa iedzīvotāju aptauja, lai gūtu salīdzinājumu ar starptautiskā pētījuma datiem.

Microsoft starptautiskais pētījums pieejams:
[url=http://www.microsoft.com/presspass/presskits/antipiracy/materials.aspx]http://www.microsoft.com/presspass/presskits/antipiracy/materials.aspx[/url]
Vairāk informācijas par patērētāju drošību: www.howtotell.com [url=http://www.microsoft.com/genuine/]http://www.microsoft.com/genuine/[/url]
Windows validācijas tests: [url=http://www.microsoft.com/genuine/validate/]http://www.microsoft.com/genuine/validate/[/url]

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us