Starptautiskā intelektuālā īpašuma apvienība (IIPA – International Intellectual Property Alliance) rekomendējusi pievērst īpašu uzmanību problemātiskajai situācijai Latvijā intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā. IIPA rekomendācija tiks izskatīta, veidojot ASV valdības ziņojumu par intelektuālā īpašuma aizsardzību aptuveni 80 pasaules valstīs.
Kā galvenās problēmas IIPA norāda joprojām nemainīgi augstos pirātisma rādītājus Latvijā un vāju intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības mehānismu. Par nepilnībām liecina nesamērīgi ilgas tiesu procedūras, vāja izpratne par autortiesību pārkāpumu nodarīto kaitējumu, minimāli sodi par autortiesību pārkāpumiem u.c. Atsevišķas tiesvedības autortiesību pārkāpumu gadījumos Latvijā ilgst pat piecus gadus un vairāk.
„Tas, ka Latvija pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal nonākusi starptautisko intelektuālā īpašuma organizāciju uzmanības lokā – tā saucamajā „pelēkajā sarakstā” starp valstīm, kuras īpaši jāuzrauga, nav iepriecinoša ziņa un var atstāt potenciāli negatīvu ietekmi arī uz Latvijas kredītreitingu. Tas ir sava veida ziņojums potenciālajiem investoriem, kas parāda un izvērtē biznesa vidi Latvijā no intelektuālā īpašuma drošības viedokļa. Tas aizkavē arī vietējās IT industrijas attīstību, jo ziņa, ka vairāk kā puse lietotāju izmanto nelegālas – būtībā zagtas programmas, mazina Latvijas uzņēmumu motivāciju investēt jaunākās paaudzes programmatūras izstrādāšanā. Ja programmatūras autortiesību aizsardzības vide Latvijā būtu labvēlīgāka, mums būtu vairāk tādu izcilu uzņēmumu kā, piemēram, Tilde, kas izstrādājusi vairākus starptautiski atzītus, unikālus IT risinājumus un produktus,” IIPA rekomendācijas skaidro BSA pilnvarotais pārstāvis, zvērināts advokāts Jānis Bordāns.
Pēc līdzšinējiem Business Software Alliance (BSA) datiem pirātiskās programmatūras nodarīto zaudējumu apjoms Latvijas ekonomikai bija aptuveni 24 miljoni ASV dolāru gadā.
IIPA prioritārās rekomendācijas situācijas uzlabošanai Latvijā ietver tiesvedības procesa, tostarp, izmeklēšanas un prokuratūras darba paātrināšanu, kā arī bargākus sodus par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem. IIPA iesaka arī uzlabot sadarbību starp atbildīgajām tiesībsargājošām institūcijām – Ekonomikas policiju, pašvaldības policiju, Finanšu policiju, muitu, prokuratūru un tiesnešiem.
IIPA aicina Latvijas valdību kļūt par paraugu sabiedrībai intelektuālā īpašuma tiesību ievērošanā un legālas programmatūras lietošanā, kas līdz šim nav pilnībā nodrošināts.