SpaceX veiksmīgi nogādā abus astronautus mājās

SpaceX nupat veikuši vēl vienu vēsturisku sasniegumu, kuru pat tā izpilddirektors Īlans Masks, 2002. gadā dibinot savu raķešu kompāniju, uzskatīja par neticamu.

Svētdien NASA astronauti Bobs Benkens un Dags Harlijs pēc 43 miljonu km misijas orbītā ap planētu droši veica atgriešanos uz Zemes. Astronauti lidoja ar SpaceX jauno kosmosa kuģi Crew Dragon. Kosmosa kuģa konusa formas kapsula ap pulksten 21:48 pēc Latvijas laika nolaidās Meksikas līcī netālu no Pensacolas, Floridā.

Apkalpe atvienojās no Starptautiskās kosmosa stacijas, kopumā tur pavadot 63 dienas un veicot virkni manevru. Kapsula viegli pārcieta 1926 C° karsto atgriešanos caur Zemes atmosfēru, izpletņu atvēršanos un piezemēšanos ūdenī.

Miljardu vērtais līgums

SpaceX noslēdza 2,7 miljardus dolāru vērtu līgumu ar NASA Komerciālās apkalpes programmu, lai privāti projektētu, uzbūvētu un vadītu kosmosa transportlīdzekli. Par šo naudu SpaceX spēja izveidot savu jauno kosmosa kuģi un finansēt vēl aptuveni 6 misijas, ieskaitot Benkena un Harlija demonstrācijas lidojumu Demo-2, kas tika veikts 30. maijā.

Ar SpaceX Demo-2 misiju ir pielikts punkts deviņu gadu ilgajai pauzei, kuras laikā netika veikti ASV apkalpes lidojumi kosmosā. NASA atkal ir spējusi sasniegt Starptautisko kosmosa staciju, kur aģentūra cer uzsākt darbu pie cilvēku nogādāšanas uz Mēness un galu galā arī uz Marsa.

Visticamāk, ka nedēļu pēc misijas beigām, NASA piešķirs SpaceX atļauju regulāru pasažieru pārvadājumu veikšanai ar Crew Dragon kosmosa kuģi.

NASA administrators Džims Bridenstīns atklāja, ka NASA vēlas būt tikai viena no daudzām kompānijām, kas nodrošina apkalpes lidojumus kosmosā: “Šis ir nākamais laikmets cilvēku kosmosa lidojumos, kad NASA kļūst par klientu. Mēs vēlamies būt spēcīgi klienti, mēs vēlamies būt lieliski partneri. Bet mēs nevēlamies būt vienīgie, kas nodarbojas ar cilvēku sūtīšanu kosmosā”.

Šaubas par izdošanos

Īlanam Maskam tika jautāts, vai viņam ir kas sakāms tiem, kuri kādreiz šaubījās par viņu vai viņa uzņēmumu.

Lai būtu pilnīgi atklāti, es arī šaubījos par mums. Es domāju, ka mums varbūt – uzsākot SpaceX – bija 10 procentu iespēja sasniegt orbītu. Tāpēc tiem, kuri par mums šaubījās, es teicu:” Nu, es domāju, ka jums droši vien ir taisnība, “” Masks atbildēja.

Viņš piebilda: “Mums vajadzēja četrus mēģinājumus, lai tikai nokļūtu orbītā ar Falcon 1”.

Masks sacīja, ka SpaceX to paveica par mata tiesu, piebilstot: “Es domāju, ka tie, kas šaubījās – viņu varbūtības novērtējums bija pareizs. Bet, par laimi, liktenis mums uzsmaidīja un noveda mūs līdz šai dienai.”

http://datuve/raksts/7569/spacex-veiksmigi-veic-lidojumu-kosmosa-sodien-gaidama-nosesanas-starptautiskaja-kosmosa-stacija/
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us