SpaceX jaunākajam ‘Starship’ prototipam SN10 šo trešdien pirmo reizi izdevās piezemēties, taču dažas minūtes pēc nosēšanās tas eksplodēja. Pirms šķietami veiksmīgās nosēšanās raķetes testa versija gaisā veica dažādus manevrus. Lidojuma mērķis bija izvirzīt galveno atskaites punktu Īlana Maska kampaņā, lai izveidotu pilnībā atkārtoti lietojamu raķešu sistēmu.
Trešdienas vakarpusē prototips pacēlās gandrīz 10 km augstumā virs SpaceX Boca Chica īpašumiem Teksasā. Atšķirībā no pēdējiem diviem SN8 un SN9 testiem, kuru pacelšanās un lidojums bija veiksmīgs, bet nosēšanās laikā tie eksplodēja, SN10 iezīmēja pirmo veiksmīgo nosēšanos, pirms pārvēršanās degošā uguns bumbā.
Testa laikā tika veikti vairāki datora kontrolēti manevri. Pēc 9.9 km vertikāla lidojuma veikšanas, katrs no trim raķetes Raptor dzinējiem pakāpeniski izslēdzās, lai sagatavotos īsam brīvajam kritienam, pārorientējoties horizontālā stāvoklī ar “vēderu” pret zemi. Pēc neilga brīvā kritiena trīs dzinēji atkal tika iedarbināti, lai nosēdinātu raķeti vertikālā stāvoklī.
SN10 lēnām piezemējās uz nolaišanās platformas, bet nedaudz sašķiebās uz sāniem. SpaceX lidojuma translācijā tiešraidē tika paziņots: “Trešā reize ir tā veiksmīgā, kā saka. Mums ir izdevies veiksmīgi nosēsties uz piezemēšanās laukuma.”
Tālāk tiešraidē tika atgādināts, ka izmēģinājuma lidojuma galvenais mērķis bija datu vākšana par transportlīdzekļa vadīšanu.
SpaceX tiešraides translācija beidzās pirms SN10 eksplozijas. Citas translācijas, ko nodrošināja vietne “NASA Spaceflight”, turpināja filmēt kosmosa kuģi un uztvēra eksploziju, kuras spēks 16 stāvu augsto raķeti atkal pacēla gaisā. Masks Twitter vietnē paziņoja, ka SN10 raķete ir nosēdusies “vienā gabalā”, bet divas minūtes pēc tam jokojot ierakstīja “honorable discharge”.
‘Starship’ ir SpaceX nākamās paaudzes pilnībā atkārtoti lietojama Marsa raķešu sistēma, kas paredzēta astronautu komandu un 100 tonnu kravas pārvadāšanai misijām uz Zemes orbītu, Mēnesi un galu galā uz Marsu. Pēdējo trīs SpaceX izmēģinājuma modeļu apakšējā daļa ir atkārtoti lietojama īpaši smaga nesējraķete, ko darbina virkne SpaceX jauno Raptor raķešu dzinēju.