TVNET ziņo, ka kā vēsta Konkurences padomes (KP) vecākā referente sabiedrisko attiecību jautājumos Inita Kabanova, KP konstatējusi aizliegtu vienošanos starp pieciem uzņēmumiem, kas izplata “Samsung Electronics Co” ražoto tehniku. Šobrīd noskaidrots, ka lielākais sods piemērots “Samsung” pārstāvim Latvijā – “Samsung Electronics Baltics” – 4 099 942 lati, “RD Elektroniks” piemērots 1 442 524 latu sods; “Elkor Trade” – 541 920 latu sods; SIA “Rota un K”, kas pārvalda “Tehnoland” veikalus, – 270 718 latu sods; SIA “Proks” – 267 529 latu sods.
Kā norāda KP, ilgstoši pārmaksājot par ražotāja sadzīves tehniku, patērētājiem radušies ievērojami zaudējumi. Kopumā par pārkāpumu piemērota rekordliela summa – 6 622 635 lati.
Tirdzniecības kompānija “Samsung Electronics Baltics” nepiekrīt Konkurences padomes (KP) lēmumam un to plāno pārsūdzēt. Uzņēmums noliedz iesaistīšanos negodīgu konkurenci veicinošās darbībās. Kompānijas zīmola vadītāja Gundega Piebalga tāpat uzsver, ka uzņēmumam izvirzītie pārmetumi un izteiktie apgalvojumi ir “balstīti uz pieņēmumiem, kas izdarīti neatbilstošā kontekstā”.
G. Piebalga portālam “Nozare.lv” skaidro, ka “Samsung” pašlaik detalizēti caurskata KP lēmumu un veic plašu iekšējo izmeklēšanu, lai izvērtētu izteiktos pārmetumus. Tiks izvērtēti visi pieejamie tiesiskās aizsardzības līdzekļi, lai panāktu taisnīgu risinājumu šajā lietā un KP lēmuma pārsūdzību administratīvajā tiesā.
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs iesaka vērsties tiesā
Ja patērētāji uzskata, ka ar “Samsung Electronics Co” ražotās tehnikas izplatītāju slēgto aizliegto vienošanos ir aizskartas viņu tiesības, viņi var vērsties tiesā, informēja Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane.
Pēc viņas teiktā, šis nav tas gadījums, kad patērētāji varētu vērsties PTAC, jo PTAC nav tiesīgs piedzīt vai atlīdzināt iespējamos zaudējumus. To var izdarīt tikai tiesa, atzīmēja Gertmane, gan akcentējot, ka šādas aizliegtas vienošanās nodarītu kaitējumu tehnikas pircējiem varētu būt visai sarežģīti pierādīt.
Papildināts:
KP konstatēja, ka 2007. un 2008. gadā Samsung tehnikas ražotāja pārstāve Baltijas valstīs, SIA „Samsung Electronics Baltics”, un lielākie tās preču izplatītāji Latvijas teritorijā – SIA „RD Elektroniks”, SIA „Proks”, SIA „Elkor Trade” un SIA „Rota un K” (toreiz „Tehnoland” veikalu tīkla īpašniece) piedalījušies slepenās saskaņotās darbībās, kas vērstas uz tirgu sadali, brīvas tirdzniecības ierobežošanu un noteikta cenu līmeņa ieviešanu un uzturēšanu Samsung precēm.
Minētie uzņēmumi apzināti piedalījušies Samsung preču pārdošanas cenu noteikšanā (fiksēšanā) sev vēlamā līmenī, garantējot sev augstākus ieņēmumus uz patērētāju rēķina, kas par šīm precēm maksāja dārgāk nekā tas būtu normālas konkurences apstākļos. Šīs cenas uzņēmumi uzspieduši interneta veikaliem, kas tirgo konkrēto tehniku, tādējādi pēc būtības likvidējot vai katrā ziņā būtiski ierobežojot izplatītāju un interneta veikalu savstarpējo konkurenci.
Šie uzņēmumi arī ieviesa kontroles pasākumus un īstenoja vai draudēja īstenot sankcijas pret interneta veikaliem, kas fiksētās cenas neievēroja. Sankcijas izpaudās, piemēram, kā atteikums pārdot Samsung tehniku (tādējādi kavējot interneta veikalu uzņēmējdarbību) vai atteikums veikt tās garantijas remontu.
Vienlaikus KP konstatēja, ka pārdošanas līgumos ar tehnikas vairumtirgotājiem SIA „Samsung Electronics Baltics” iekļāvusi teritoriālus preču pārdošanas ierobežojumus, aizliedzot bez SIA „Samsung Electronics Baltics” atļaujas tirgot konkrētas preces ārpus līgumā noteiktās teritorijas. Nepieļaujot paralēlo importu Baltijas valstīts, tika likvidēta konkurence, kas varētu samazināt cenas.
Savu ietekmi tirgū SIA „Samsung Electronics Baltics” nodrošināja, ieviešot nosacījumu, ka garantijas remonts tās tirgotajai tehnikai pieejams tikai tajā reģionā, kurā tehnika iegādāta. KP atzina, ka šāda rīcība ir tiešā veidā vērsta uz tirgu sadali un preču plūsmu kontroli, tādējādi kaitējot patērētāju interesēm.
Tādējādi konstatētā aizliegtā vienošanās izpaudusies gan vertikālā līmenī starp SIA „Samsung Electronics Baltics” un tās preču izplatītājiem, gan kā karteļa vienošanās horizontālā līmenī – starp vairumtirgotājiem SIA „RD Elektroniks”, SIA „Proks”, SIA „Elkor Trade” un SIA „Rota un K”, kas vienlaicīgi ir arī tiešie konkurenti.
Ievērojamie naudas sodi tika noteikti procentos no komersantu pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma, kā arī ņemot vērā, ka izdarītais ir sevišķi smags konkurences tiesību pārkāpums, kas turklāt izraisījis būtiskas sekas.
Tā kā pārkāpuma rezultātā Samsung preču pircēji par iegādātājām precēm pārmaksājuši, Konkurences padome aicina patērētājus un jo īpaši patērētāju tiesību aizsardzības nevalstiskās organizācijas vērsties pie pakāpumā iesaistītajiem tirgus dalībniekiem, prasot atlīdzināt radušos zaudējumus, kā arī pašus pārkāpumu izdarījušos tirgus dalībniekus brīvprātīgi izstrādāt sistēmu patērētājiem nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai, tādējādi mazinot izdarītā pārkāpuma sekas, kas, ņemot vērā kopējo iespējamo zaudējumu apjomu, ir uzskatāmas par būtiskām. Lēmuma teksts un pieejams KP mājas lapā.