Šajā nedēļas nogalē mūsu debesis rotās elpu aizraujošs Saules aptumsums

No mūsu viedokļa, viena no iespaidīgākajām parādībām šeit uz Zemes ir Saules aptumsums, kad Mēness daļēji aizēno skatu uz Sauli. Ugunīgais gredzens būs vērojams pašos vasaras saulgriežos – 21. jūnijā.

Parādību sauc par gredzenveida saules aptumsumu. Tas notiek, kad Mēness atrodas savā orbītā vistālāk no Zemes, un tāpēc mūsu debesīs tas ir mazāks par Sauli.

Šī šķietamā lieluma atšķirība ir tas, kas atšķir gredzenveida aptumsumus no pilniem Saules aptumsumiem, kad tuvāk esošais Mēness stāvoklis (ar vidējo rādiusu 1800 kilometri) šķiet tāds pats kā mūsu daudz lielākajai zvaigznei, kuras rādiuss ir aptuveni 696 000 kilometru.

Apbrīnojamu un neparastu piemēru 2013. gada maijā iemūžināja fotogrāfs Kolins Legs un astronomijas students Džefs Simss.

Šajā gadījumā ārkārtīgi sinhronizētās Saules un Mēness uguns gredzenu iesākumā izkropļoja Zemes atmosfēra, tādēļ tas sākumā izskatās saspiests.

Šajā nedēļas nogalē no Āfrikas centrālās daļas un caur Āziju būs redzams pilns “uguns gredzens”. Daudzās citās vietās, sākot no Eiropas dienvidaustrumiem un beidzot ar Austrālijas ziemeļu galu, būs redzams daļējs gredzenveida aptumsums.

Ēna, kas pārvietojas pāri zemāk redzamajam attēlam, norāda, kur būs redzams vismaz daļējs aptumsums, un kustīgais punkts apzīmē kopuma līniju – ceļu, pa kuru ilgs garākais gredzenveida aptumsums.

SE2020Jun21A1

Aptumsuma kulminācijā Mēness bloķēs 99,4 procentus Saules. Tas būs skatāms Indijas ziemeļos.

Ja plānojat šo parādību novērot, šeit ir atrodama detalizētāka informācija par katru atrašanās vietu.

Vairākas grupas ir ieplānojušas tiešraides, lai mēs visi varētu būt liecinieki šim notikumam. Viens no tiem ir Time and Date, kā arī Virtual Telescope Project, kura tiešraide sāksies plkst. 20:30, 2020. gada 21. jūnijā.

Pēdējais gredzenveida aptumsums notika 2019. gada beigās, un uzņemtie attēli nelika vilties:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us