Pētījums: Latvijā un ārzemēs meklētākie IT speciālisti un pieprasītākās profesionālās iemaņas

Portāls www.likeIT.lv laidis klajā pavisam svaigu pētījumu par šī brīža pieprasījumu Latvijas un ārzemju informāciju tehnoloģiju nozarē gan uzņēmumu, gan ārštata darbinieku jomā. Uzmanība vērsta uz Latvijā meklētāko IT profesiju un profesionālo iemaņu noteikšanu, salīdzinājumam piedāvājot situācijas apskatu ārpus Latvijas robežām.

Pētījumā apkopotie dati iegūti no lielākajiem sludinājumu portāliem, kuros atrodami darba piedāvājumi informāciju tehnoloģiju nozarē. Kopumā teju 700 ar IT jomu saistītas vakances ļāvušas ieskicēt meklētākās profesijas šajā nozarē, kā arī vispieprasītākās profesionālās iemaņas, kuras no darbiniekiem sagaida darba devējs Latvijā. IT prasmju tops balstīts uz datiem, kuri iegūti no nozares darba tirgus portāla likeIT.lv. Situācija ārzemes raksturota ar IT darba piedāvājumu gigantu Dice.com un ārštata darbinieku projektu vakanču līdera Donanza.com piedāvātajiem datiem.

[b]Programmatūru izstrāde un Web dizains sniedz visvairāk vakanču[/b]

„Meklējam programmētāju” – ja meklētāko profesiju tops būtu jāizsaka divos vārdos, tie skanētu šādi. Informāciju tehnoloģiju uzņēmumi Latvijā izjūt izteiktu deficītu pēc kvalificētiem programmētājiem. Lauvas tiesa no visiem darba piedāvājumiem raugās tieši šo speciālistu virzienā – vairāk nekā puse jeb 61%. Programmētāju trūkums nav tikai Latvijas IT sektora problēma, tomēr salīdzinot ar pētījuma datiem par situāciju IT darba tirgū aiz robežām, šeit tas izteiktāks. Tuvāko gadu laikā, Latvijā paredzēto projektu skaits , pieprasījumu pēc programmētājiem visticamāk tikai palielinās.

Attiecībā uz pārējām IT profesijām, jāsaka, ka vakanču skaits tiek sadalīts līdzīgi un izteikti liela pieprasījuma pēc vienas vai otras specializācijas kategorijas nav. Darba piedāvājumu skaitu 5-7 % robežās no kopējā vakanču skaita, sadalījuši Web dizaineri, sistēmadministrātori, sistēmu analītiķi, datu ievades operatori, kā arī IT projektu vadītāji.

[b]Orientēšanās Web tehnoloģijās aizvien pieprasītāka[/b]

Pētījumā noteiktais Latvijā meklētāko IT profesionālo iemaņu Top 10, kuram par pamatu kalpojusi LikeIT vakanču datu bāze, iezīmējis Web tehnoloģiju dominanci. Aizvien pieaugošais projektu Web vidē, pirmkārt, jau radījis pieprasījumu pēc programmētāju piedāvātajām iemaņām tajā – topa pirmās vietas ieņem vajadzība pēc JavaScript un PHP programmēšanas valodu pārzinātājiem, daudz neatpaliek arī . NET iemaņas. Savu artavu topā, attiecībā uz Web vidi, devis arī darba devēju pieprasījums pēc dizaineriem – meklēti tiek speciālisti, kuri spēj orientēties tādās tehnoloģijās kā HTML, CSS un XML.

[img]http://datuve/images/upload/20110609181640.png[/img]
Nedaudz pārsteidzoša ir Java prasmju salīdzinoši zemā vieta, jo tradicionāli šie speciālisti bijuši vieni no pieprasītākajiem. Tomēr, situācijas apskats ārzemēs rāda, ka vajadzība pēc šiem speciālistiem nezaudēs aktualitāti – vispirms jau pateicoties mobilo aplikāciju izstrādei. Saskaņā ar pētījumā atrodamo informāciju, tad Android, Iphone un Ipad projekti ārzemēs piedzīvojuši strauju kāpumu, jo īpaši ārštata IT profesionāļiem paredzētie –Android, projektu skaits, teju dubultojies, sasniedzot 99% kāpumu, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, kamēr Iphone sasniedzis 43% lēcienu.

Viss pētījums detalizētākā un plašākā izklāstā, pieejams portāla www.likeIT.lv bloga sadaļā.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us