Par vēja ģeneratoru ietekmi uz cilvēku veselību

Neskatoties uz plaši pieminētajām teorijām par vēja ģeneratoru kaitīgumu, to radītās zemās frekvences un nedzirdamās skaņas patiesībā nekaitē cilvēku veselībai, teikts Somijā publicētajos pētījumos.

Vairākos pētījumos jau ir secināts, ka troksnis, ko rada enerģiju ražojošās vējdzirnavas, nerada veselības traucējumus cilvēkiem, kas dzīvo netālu. Tomēr Somijas valdības pasūtītajā divu gadu ilgušajā projektā tika pārbaudīta zemo frekvenču jeb infraskaņas emisiju ietekme, ko ar cilvēka ausi nevar uztvert.

Cilvēki daudzās valstīs ir vainojuši infraskaņas viļņus dažādu simptomu radīšanā, sākot no galvassāpēm un nelabuma līdz troksnim ausīs un sirds un asinsvadu problēmām, sacīja pētnieki. Zinātnieki izmantoja intervijas, skaņu ierakstus un laboratorijas testus, lai izpētītu iespējamo ietekmi uz veselību cilvēkiem, kuri dzīvo 20 kilometru rādiusā no ģeneratoriem.

Tomēr atklājumi neapstiprināja hipotēzi, ka infraskaņa no turbīnām cilvēkos izraisa veselības problēmas, sacīja pētnieki, piebilstot, ka visticamāk, ka šos simptomus izraisa citi faktori, piemēram, tas, ka cilvēki sagaida šādu simptomu parādīšanos. Testi arī neatrada pierādījumus tam, ka vēja turbīnu skaņas ietekmē sirdsdarbības ātrumu.

Infraskaņa (skaņa zem 16 Hz) vidē atrodama arī pastāvīgi. To izraisa vējš, okeāna viļņi un satiksme. Svarīgi ir tas, ka pētījumi pierāda, ka vēja ģeneratoru parku radītajā infraskaņas līmenī nav nekā neparasta.

Vēja enerģija ir viens no lētākajiem atjaunojamās enerģijas veidiem, un tā pēdējos gados ir plaši pielietota, īpaši Ķīnā, ASV un Brazīlijā.

Saskaņā ar nozares organizācijas WindEurope 2019. gada pētījumiem, piecpadsmit procenti ES enerģijas tiek iegūts no vēja. Dalībvalstis, kuras uz šo enerģiju paļaujas visvairāk, ir Dānija, Īrija un Portugāle.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us