Telekomunikāciju aprīkojuma piegādātājs Nokia izmantos NASA piešķirtos līdzekļus (14 miljoni ASV dolāru), lai izveidotu uz Mēness pirmo 4G bezvadu tīklu. Projekts ir kā daļa no NASA plāna – nodrošināt uz Mēness cilvēkam piemērotu vidi.
NASA iegulda naudu Nokia piederošajā amerikāņu pētījumu uzņēmumā ‘Bell Labs’, kas uzbūvēs 4G-LTE tīklu.
Uzlabotā datu pārraide palīdzēs astronautiem kontrolēt Mēness visurgājējus, reāllaikā orientēties Mēness ģeogrāfijā un straumēt videoklipus.
Misija galu galā palīdzēs parādīt, vai cilvēkiem ir iespējams dzīvot uz Mēness.
Sākotnējais 4G tīkls nākotnē tiks uzlabots līdz 5G tehnoloģijai. Projektā piedalās arī kosmosa lidojumu inženieru uzņēmums ‘Intuitive Machines’.
Tīkls tiks pielāgots Mēness unikālajam klimatam, un tas spēs izturēt ekstrēmu temperatūru, radiāciju un pat raķešu nosēšanos un palaišanu, kas izraisa Mēness virsmas vibrāciju.
Mēness 4G tīklā tiks izmantotas arī ievērojami mazākas šūnas nekā uz Zemes, sacīja ‘Bell Labs’. To diapazons būs mazāks, taču tās prasa mazāk enerģijas un ir vieglāk transportējamas.
Ne NASA, ne ‘Bell Labs’ nav pauduši projekta izpildes datumu.
NASA Mēness apdzīvošanas projektos iegulda 370 miljonus ASV dolāru
Šis ieguldījums ir daļa no NASA shēmas “Tipping Point”, kas finansē Mēness tehnoloģiju attīstību tās “Artemis” programmai. Ieguldījumi palīdzēs NASA sasniegt uzstādītos mērķus:
- 2024. gadā nosūtīt pirmo sievieti un nākamo vīrieti uz Mēnesi;
- Līdz 2028. gadam izveidot Mēness bāzi;
- Līdz 2030. gadam tur izveidot ilgtspējīgu cilvēku klātbūtni.
Piektajā un līdz šim visvērtīgākajā “Tipping Point” finansēšanas kārtā NASA devusi vairāk nekā 370 miljonus ASV dolāru 14 ASV uzņēmumiem.
Uzņēmumiem gan ir jāsedz daļa no kopējām projekta izmaksām, taču kombinējot NASA resursus ar nozares ieguldījumu, kosmosa tehnoloģiju attīstība virzās uz priekšu straujiem soļiem.
NASA ieguldīja 106 miljonus dolāru tā sauktajā “Mēness virsmas inovācijas iniciatīvas tehnoloģijā”, kas palīdz cilvēkiem un robotiem izpētīt vairāk Mēness virsmas. Tā ietver ātru, bezvadu uzlādes sistēmu, ķīmisku siltuma un elektrības avotu, kas spēj izturēt ekstremālas temperatūras, un Nokia 4G tīklu.
NASA arī ieguldīja aptuveni 256 miljonus ASV dolāru kriogēnu šķidrumu pārvaldības tehnoloģijā – sašķidrinātās gāzēs, kuras tur ļoti zemā temperatūrā. Tas ir nepieciešams, lai izveidotu ilgtspējīgu cilvēku klātbūtni uz Mēness un pieeju misijām uz Marsu, paziņoja NASA.