Neuralink implants tiek prezentēts uz cūkām

Īlana Maska smadzeņu-mašīnu saskarnes izveides uzņēmums Neuralink vietnē YouTube tiešraidē demonstrēja cūku, kurai pievienota uzņēmuma jaunā ierīce. Cūkas Ģertrūdes šņukuram bija pievienota ierīce, kas ierakstīja signālus no tās smadzeņu zonām. Viņai šis implants bija ievietots jau divus mēnešus.

Kad Ģertrūdes purns pieskārās dažādām lietām, parādījās punkti un skaņas signāli, kas demonstrē neironu darbību. Liela daļa cūku smadzeņu ir veltītas tieši purnam – jutīgam sensora instrumentam.

“Kā Fitbit galvaskausā”

Kopš ierīces atklāšanas pagājušajā gadā Neuralink dizains ir mainījies, tāpēc pati ierīce Ģertrūdē ir grūti saskatāma. Tagad tai ir monētas forma un tā paredzēta novietošanai vienā līmenī ar galvaskausu, nevis kā neliels modulis, kas atrodas pie auss. Tas ir “kā Fitbit jūsu galvaskausā ar sīkiem vadiem,” sacīja Masks. Viņš apgalvo, ka ierīci var savienot pārī ar viedtālruņa lietotni, izmantojot Bluetooth Low Energy.

Tāpat kā pagājušā gada pasākumā, Masks sacīja, ka demonstrācijas galvenais mērķis bija piesaistīt vairāk cilvēku komandai. (Neuralink šobrīd nodarbina aptuveni 100 cilvēkus. Galu galā viņš šajā komandā cer nodarbināt vairāk nekā 10 000 cilvēku.) Cilvēku smadzeņu apvienošana ar AI ir iemesls, kāpēc Masks vēlas radīt šīs ierīces. Ierīce vēl nav testēta uz cilvēkiem, lai gan ASV Pārtikas un zāļu pārvalde šo ierīci ir pasludinājusi par svarīgu atklājumu.

Ekrānattēls no Neuralink prezentācijas. Pa kreisi redzams pagājušās vasaras, pa labi šobrīd esošās ierīces arhitektūra.

Neuralink neizgudroja smadzeņu-mašīnas saskarni (citos avotos arī smadzeņu-datora interfeiss). Šī tehnoloģija ir pastāvējusi un tikta implantēta cilvēkiem jau kopš 2006. gada. Uzņēmuma galvenais ieguldījums tehnoloģijā ir Neuralink plānie, elastīgie vadi, kas ir pārklāti ar elektrodiem, lai uztvertu smadzeņu aktivitāti.

Neuralink implants

Pavedieniem ir vairāk elektrodu nekā citām sistēmām – tas nozīmē vairāk informācijas – un tie varētu neradīt tik daudz bojājumu kā stingras adatas. Tomēr svešķermeņi smadzenēs laika gaitā degradējas, un mazākas ierīces noārdās vēl ātrāk. Viens no šīs demonstrācijas komandas locekļiem teica, ka viens no galvenajiem Neuralink izaicinājumiem bija pārliecināties, ka ierīce var darboties gadu desmitiem korozīvā vidē, piemēram, smadzenēs.

Otra atšķirība ir Maska ambīcijas. Pasākumā viņš teica, ka ierīce varētu palīdzēt atrisināt jebkādas neiroloģiskas problēmas, sākot no atmiņas zuduma līdz insultam un beidzot ar atkarību, vai uzraudzīt lietotāju veselību un brīdināt viņus, ja viņiem ir sirdslēkme. Pagājušā gada pasākumā viņš teica, ka Neuralink implants nākotnē varētu būt tikpat vienkārši un droši implantējams kā acu operācijas Lasik veikšana; šovakar viņš teica, ka to var izdarīt mazāk nekā stundas laikā bez vispārējas anestēzijas.

Pirmie klīniskie pētījumi

Pirmie klīniskie pētījumi būs nelielam skaitam pacientu ar smagiem muguras smadzeņu bojājumiem, lai pārliecinātos, ka tie darbojas un ir droši. Pagājušajā gadā Masks teica, ka viņš cer uzsākt klīniskos izmēģinājumus ar cilvēkiem 2020. gadā. Masks teica, ka ilgtermiņā viņi varēs atjaunot pilnīgu kustību cilvēkiem ar šāda veida traumām, izmantojot otro implantu, kas tiktu ievietots mugurkaulā.

https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/SV_q62UhjUlgUZ.9ljlRig--~A/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjtzbT0xO3c9NjMwO2g9MzM1/https://media.zenfs.com/en-US/geekwire_312/4e0cfcb76c4ac4145b4c58afc6b6f749
Neuralink implants un tā ievietošana

Bet vissvarīgākais, ko ierīce varētu darīt, Masks teica, būtu ļaut cilvēkiem sasniegt to, ko viņš sauc par “AI simbiozi”, kas ļauj cilvēka smadzenēm saplūst ar mākslīgo intelektu. “Tādu, ka pasaules nākotni kontrolētu Zemes cilvēku apvienotā griba – es domāju, ka tā acīmredzot būs tā nākotne, kuru mēs vēlamies,” viņš teica prezentācijas laikā.

Pašlaik ierīce ir ierobežota tikai ar novietojumu uz smadzeņu virsmas – tā nenokļūst dziļākos reģionos. Daudzas svarīgas funkcijas, piemēram, kustība, redze un dzirde, notiek uz smadzeņu virsmas.

Darbaspēka trūkums

Masks sacīja, ka uzņēmums vēlas pieņemt darbā robotikas, elektrotehnikas un programmatūras inženierus, lai strādātu ar ierīci un pilnveidotu ķirurģiskās procedūras ieviešanu. Kopš uzņēmuma darbības uzsākšanas 2017. gadā tajā ir bijusi liela darbinieku nomaiņa, un Neuralink joprojām strādā tikai divi sākotnējās dibinātāju komandas locekļi.

Bijušie darbinieki ziņoja, ka uzņēmums ir haotisks un pētnieki ir pakļauti intensīvam spiedienam steigā par projektiem. Dažreiz zinātniekiem tika dotas nedēļas, lai pabeigtu projektus, kuriem, piemēram, vajadzētu ilgt mēnešiem ilgi.

Masks apgalvo, ka ierīce iesākumā maksās diezgan dārgi, taču nākotnē cenu varētu samazināt līdz dažiem tūkstošiem dolāru, lai tā maksātu līdzīgi kā Lasik operācija.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us