NASA visurgājējs ar nosaukumu “Neatlaidība” pēc veiksmīgām “septiņām šausmu minūtēm” ir piezemējies uz Marsa. Visurgājēja nolaišanās ir posms, kas sekoja septiņu mēnešu ilgam ceļojumam uz Marsu, lai Sarkanās planētas Jezero krāterī meklētu senas dzīvības pazīmes. Attēlā redzams pirmais fotoattēls, ko visurgājējs “Neatlaidība” uzņēma neilgi pēc piezemēšanās.
Misijas komanda NASA Jet Propulsion laboratorijā Kalifornijā apstiprināja, ka “Neatlaidība” (angļu: Perseverance) Marsa atmosfērā iegāja ceturtdien plkst. 22.48 pēc Latvijas laika. Ātrums, ar kādu visurgājējs devās Marsa atmosfērā, bija aptuveni 12 100 jūdzes stundā (19473 km/h), tādēļ nosēšanās process, kas ilga vien dažas minūtes, tiek dēvēts par “septiņām šausmu minūtēm”. Tā kā sakariem starp Marsu un Zemi ir 11 minūšu laika aizkave, kosmosa kuģis šīs darbības veica pats – ar iepriekš ieprogrammētu instrukciju secību.
Lai nosēšanās laikā paciestu lielo karstumu, visurgājējs atrodas aizsargapvalkā, un tam ir piestiprināts izpletnis, kas palīdzēja palēnināt tā gaitu. Visurgājēja nolaižamajam aparātam ir seši raķešu dzinēji, kas, tuvojoties Marsa virsmai, palēnināja “Neatlaidību” līdz ātrumam, kas ir mazāks par 3 km/h. Satverot visurgājēju, nolaižamais aparāts lidoja 20 metrus virs Marsa virsmas, lai veiktu “skycrane” manevru, kura laikā tas ar trošu palīdzību nolaida visurgājēju līdz Sarkanās planētas virsmai.
Kad visurgājējs novietoja savus sešus riteņus uz Marsa virsmas, tas atbrīvojās no trosēm, liekot ar raķetēm darbinātajam nolaižamajam aparātam aizlidot tālu prom no “Neatlaidības”.
Apvidus automobiļa izmēra visurgājējs kopš pagājušās vasaras pacelšanās no Zemes ir nolidojis teju 500 miljonus kilometru. NASA uzsāka savu misiju reizē ar Ķīnu un AAE, kuru kosmosa kuģis Marsu sasniedza šī mēneša sākumā.