Mikroplastmasa pirmo reizi atrasta cilvēka asinīs: vai tā ir bīstama?

Mikroplastmasa cilvēka asinīs. Datuve.lv

Saskaņā ar jaunāko pētījumu, kas publicēts žurnālā “Environment International”, zinātnieki pirmo reizi pasaulē atklājuši, ka cilvēka asinīs atrodas mikroplastmasa. Nelielās mikroplastmasas daļiņas konstatētas gandrīz 80 procentiem pētīto cilvēku.

Atklājums liecina, ka daļiņas var pārvietoties pa cilvēka ķermeni un var nokļūt orgānos. Ietekme uz veselību vēl nav zināma, taču pētnieki ir nobažījušies, jo mikroplastmasa rada bojājumus laboratoriski novērotām cilvēka šūnām. Turklāt ir zināms, ka gaisa piesārņojuma daļiņas nonāk cilvēku organismos, izraisot miljoniem priekšlaicīgu nāves gadījumu gadā.

Plastmasas iepakojumi cilvēku asinīs

Milzīgs daudzums plastmasas atkritumu tiek izmests arī vidē – mikroplastmasa piesārņo visu planētu, sākot no Everesta virsotnes un beidzot ar dziļākajiem okeāniem. Iepriekšējie pētījumi jau ir pierādījuši, ka cilvēki uzņem sīkās plastmasas daļiņas, kas atrodas pārtikā un ūdenī, kā arī tās ir iespējams ieelpot.

Zinātnieki analizēja asins paraugus no 22 anonīmiem donoriem un 17 paraugos atrada plastmasas daļiņas. Puse paraugu saturēja PET plastmasu, ko parasti izmanto dzērienu pudelēs, bet trešā daļa saturēja arī polistirolu, ko izmanto pārtikas un citu produktu iepakošanai. Ceturtā daļa asins paraugu saturēja polietilēnu, no kura tiek izgatavoti plastmasas iepirkumu maisiņi.

Zīdaiņi ir vismazāk pasargāti

Pētījumu autori skaidro, ka plastmasas daļiņas tiek transportētas visā ķermenī. Iepriekšējais pētījums ir parādījis, ka mikroplastmasas zīdaiņu izkārnījumos ir 10 reizes vairāk nekā pieaugušajiem un ka mazuļi, kas tiek baroti caur plastmasas pudelēm, katru dienu norij miljoniem mikroplastmasas daļiņu.

Pētījums tiks turpināts, lai izprastu, vai šīs daļiņas cilvēka ķermenī uzkrājas, vai tās tiek transportētas uz noteiktiem orgāniem, piemēram, tiekot pāri asins-smadzeņu barjerai, un, vai šie svešķermeņu līmeņi ir pietiekami augsti, lai izraisītu slimības.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us