Marsa dzīvības pazīmju meklētājs veiksmīgi devies ceļā

NASA jaunākais Marsa visurgājējs – sešriteņu SUV izmēra robots ar nosaukumu ‘Perseverance’ jeb ‘Neatlaidība’, vakardien veiksmīgi devās ceļā, sākot gandrīz septiņu mēnešu ilgu ceļojumu uz Sarkano planētu. Tiklīdz tas sasniegs Marsu, tiks veikts mēģinājums nosēsties uz planētas virsmas un tiks sākta planētas reljefa izpēte, cerot atrisināt lielākos noslēpumus par Marsa pagātni.

Neatlaidības’ misijas galvenais mērķis ir noskaidrot, vai uz Marsa kādreiz ir bijusi dzīvība (pirms apmēram 3,8 miljardiem gadu). Visurgājējs ir aprīkots ar vairākiem instrumentiem, lai meklētu seno mikrobu pazīmes, kas, iespējams, slēpjas Marsa klintīs un dubļos. Bet, pats galvenais, ‘Neatlaidība’ ir aprīkots ar izsmalcinātu urbšanas sistēmu, kas paredzēta, lai ievāktu planētas virsmas paraugus, iesaiņotu tos un atstātu stratēģiskās atradnēs uz Marsa.

Marsa misijas plāns

Tas ir tikai pirmais solis ļoti ilgajā, sarežģītajā procesā, kas pazīstams kā Marsa paraugu atgriešana – Marsa iežu atvešanas uz Zemes koncepcija, lai zinātnieki varētu tos analizēt ar visām īpaši aprīkotajām tehnoloģijām, kuras pieejamas laboratorijās uz Zemes. ‘Neatlaidība’ spēj vākt paraugus uz Marsa, bet tā nespēj šos paraugus nogādāt uz Zemes. Uz Marsu tiks sūtīts vēl viens visurgājējs, kura uzdevums būs savākt jau sagatavotos paraugus un nogādāt tos uz Zemes.

Tomēr jebkura papildu misija prasīs vēl vismaz desmit gadu sagatavošanos. Pagaidām komanda, kas atbalsta ‘Neatlaidības’ misiju, koncentrējas uz visurgājēja nogādāšanu līdz Marsam. Tas tika veiksmīgi palaists no Kanaveralas štata Floridā un apmēram stundu vēlāk tas atdalījās no raķetes. Pēc tam NASA ieguva signālu no visurgājēja, izveidojot sakaru līniju ar kosmosa kuģi, kas turpina ceļu uz Marsu. Iesaiņots karstuma vairoga un aerosola apvalkā, nākamo mēnešu laikā visurgājējs apceļos starpplanētu kosmosu, sasniedzot Marsu 2021. gada februārī.

Ilustratīvs attēls, kā visurgājējs ‘Neatlaidība’ izskatīsies uz Marsa

Tajā laikā ‘Neatlaidībai’ būs pienācis laiks nosēsties uz Marsa virsmas. Tas būs nervus kutinošs brīdis, kas līdzināsies NASA ‘Curiosity’ jeb ‘Zinātkāre’ visurgājēja nolaišanās procesam 2012. gadā – procesam, ko aģentūra NASA nodēvēja par “septiņām terora minūtēm”. ‘Neatlaidībai’ būs tikai daži mirkļi, lai veiktu sarežģītu darbību sēriju, lai palēninātu sevi no 19 000 km/h līdz tikai 2,7 km/h.

Visurgājējs būs paslēpts aiz karstuma vairoga, lai saglabātu sevi salīdzinoši vēsu, jo tas nolaidīsies caur Marsa atmosfēru. Galu galā kosmosa kuģis izmantos izpletni, lai vēl vairāk palēninātu ātrumu. Tuvāk virsmai transportlīdzeklis, kas piestiprināts visurgājējam, iedarbinās tā virzītājdzinējus, noturot visurgājēju gaisā. Pēc tam šis transportlīdzeklis viegli pazeminās ‘Neatlaidību’ līdz Marsa virsmai.

Visurgājēja piezemēšanās

Labā ziņa ir tā, ka NASA šo procesu ir veiksmīgi izpildījusi ar visurgājēju ‘Ziņkārība’, tāpēc, cerams, aģentūra to varēs paveikt arī otro reizi. Turklāt ‘Neatlaidība’ ir aprīkots ar dažiem papildu rīkiem, kuriem vajadzētu palīdzēt gūt panākumus. Visurgājējs lidos ar jaunu “bīstamības novēršanas sistēmu”, kas nolaižoties palīdzēs kosmosa kuģim izvairīties no traucējošām klintīm. ‘Neatlaidības’ nosēšanās mērķis ir vieta, ko sauc par Jezero krāteri – vieta, kas ir potenciāla seno dzīvības pazīmju meklēšanā, taču piepildīta ar daudziem klinšu veidojumiem. Lai visurgājējam palīdzētu ar nosēšanos, NASA ir izveidojusi Jezero krātera bīstamības karti, izmantojot attēlus, kas uzņemti no kosmosa kuģiem orbītā ap Marsu, un augšupielādējusi to visurgājējā.

Visurgājēja ‘Neatlaidība’ ceļš uz Marsu

Neatlaidībai’ ir arī daži papildu labumi, kas šo nosēšanos varētu padarīt īpaši interesantu. Visurgājējam ir pievienots mikrofons, tāpēc tas ierakstīs visas nosēšanās secības skaņas. ‘Neatlaidība’ ir aprīkots arī ar daudzām augstas izšķirtspējas kamerām, tāpēc mēs varbūt pat redzēsim, kā izskatās nolaišanās uz Marsa no visurgājēja skatu punkta.

Kad visurgājējs nolaidīsies, to darbinās gandrīz 5 kg liels radioaktīvā plutonija jeb plutonija-238 iepakojums. Tā kā plutonijs laika gaitā sadalās, tas rada siltumu, kas pēc tam tiek pārveidots par elektrību. Gadu desmitiem plutonija-238 ieguve bija zema, jo ASV pārtrauca šī materiāla ražošanu vairāk nekā pirms 30 gadiem. Bet 2015. gadā Amerikas Enerģētikas departaments veiksmīgi atsāka ražošanu, un krājumi tika papildināti.

Mazais novērošanas helikopters

Visurgājējam ir pievienots arī mazs helikopters, kas varētu kļūt par pirmo cilvēka radīto transporta līdzekli, kas lido uz citas planētas. ‘Neatlaidībai’ ir piestiprināti arī pieci NASA nākotnes kosmosa tērpu gabali, lai pārbaudītu to izturību uz Marsa. Inženieri iesaiņoja visurgājējā arī zināma Marsa meteorīta fragmentus, nosūtot nelielu Marsa gabalu atpakaļ mājās. Trīs mikročipi, piepildīti ar gandrīz 11 000 000 vārdu, arī ir ceļā uz Marsu, kas ir daļa no NASA kampaņas “Nosūti savu vārdu uz Marsu”.

Tagad atliek vien gaidīt un vērot, kā ‘Neatlaidība’ veic savu ceļojumu dziļajā kosmosā. Turklāt šis visurgājējs nebūs viens, jo februārī uz Marsa paredzēts ierasties vēl divām misijām: Apvienoto Arābu Emirātu laikapstākļu pavadošajam satelītam ar nosaukumu ‘Hope’ jeb ‘Cerība’, kā arī Ķīnas misija ‘Tianwen-1’, kurā ietilpst arī visurgājējs. Tas nozīmē, ka nākamā gada sākumā visas acis būs vērstas uz Marsu.

http://datuve/raksts/8066/kina-veiksmigi-uzsak-misiju-uz-marsu-pievienojoties-jaunajam-kosmosa-sacensibam/
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us