Latvijas vadošais mobilo sakaru un tehnoloģiju uzņēmums LMT sadarbībā ar konsorciju “iMUGS” 23. septembrī Ādažu bāzē demonstrēja 5G lomu īpašos autonomo militāro risinājumu lietošanas gadījumos. Demonstrācijas laikā kaujas laukam līdzīgos apstākļos tika izspēlēti dažādi scenāriji, izmantojot bezpilota sauszemes transportlīdzekļus un citas progresīvas militārās tehnoloģijas.
Šī bija otrā no kopumā sešām demonstrācijām, kuru mērķis ir iepazīstināt ar starptautiskā Eiropas projekta iMUGS (integrated Modular Unmanned Ground System jeb integrētā modulārā bezpilota zemes sistēma) rezultātiem. “iMUGS” ir viens no Eiropas vadošajiem aizsardzības nozares projektiem, kurā, sadarbojoties 13 bezpilota, kiberdrošības, komandvadības, sensoru un citu inovatīvu risinājumu attīstītājiem no dažādām valstīm, tiek izstrādāta modulāra un pielāgojama bezpilota sistēmu arhitektūra. Demonstrāciju Ādažu militārajā bāzē ar Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku atbalstu organizē “iMUGS” konsorcijs un LMT.
Demonstrācijas laikā Nacionālie bruņotie spēki izspēlēja realitātei tuvus militāros scenārijus operatīvajā vidē un atbilstošos klimatiskajos apstākļos. Tika izmantots bezpilota sauszemes transportlīdzeklis “Milrem Robotics THeMIS”, kā arī vairākas citas progresīvas militārās tehnoloģijas, to skaitā LMT misiju vadības informācijas sistēma “Viedsargs”, ar ko tika aprīkots īpaši aizsargātais riteņu transportlīdzeklis “DINGO 2”. Tas tika izveidots kā komandpunkts, no kura tika vadīta misija. Demonstrācijas scenārijā iekļauts arī LMT risinājums šāviena atpazīšanai un šāvēja atrašanās vietas noteikšanai, kas izstrādāts sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti. Savukārt partnerībā ar VAS “Elektroniskie sakari” tika demonstrēts radio frekvenču monitoringa rīka pielietojums pretinieka elektroierīču atklāšanai. Tāpat demonstrācijā tika iekļauti arī citi Latvijas aizsardzības nozares uzņēmumi – “Brasa” ar bezpilota kaujas atbalsta platformu “Natrix”, “LV-Tech” ar multifunkcionāro kaujas platformu un “Smart IoT Riga” kā atbalsts mobilo sakaru komunikācijas nodrošināšanai.
“Esmu gandarīts, ka kārtējo reizi Aizsardzības ministrija atbalsta inovatīvu projektu kopumā un finansiāli, līdzfinansējot Eiropas Komisijas piešķirto grantu. “iMUGS” projekts dos iespēju Latvijai kļūt par vienu no tikai septiņām projekta valstīm, kas izstrādā Eiropas nākotnes bezpilota sauszemes transportlīdzekļu standartus,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks. “Lepojos, ka “iMUGS” demonstrācijā LMT vadībā piedalās arī plaša Latvijas uzņēmumu pārstāvniecība, daudzi no kuriem ir arī Aizsardzības ministrijas militāro inovāciju grantu saņēmēji.”
“Kiberdrošības risinājumi mūsdienās ir tikpat svarīgs aizsardzības aspekts kā fiziski nodrošinātas valsts robežas. Tāpēc LMT kopā ar citu valstu pārstāvjiem piedalās izpētē un inovatīvu tehnoloģiju risinājumu attīstībā Eiropas drošības kompetences un spēju stiprināšanai. Mūsu datorredzes un datordzirdes tehnoloģiju ekspertīze un IT, sakaru tehnoloģiju un lietu interneta sensoru integrācija misiju vadības sistēmās nodrošina nepieciešamo tehnoloģisko bāzi autonomo spēju attīstībai un ļaus ātrāk novērtēt situāciju un pieņemt precīzus lēmumus brīžos, kad ātra reakcija var būt izšķiroša ne tikai atsevišķas valsts, bet arī visas Eiropas drošībai,” pauž LMT prezidents Juris Binde.
Karavīru un bezpilota sauszemes transportlīdzekļu īstenotajiem scenārijiem tika izmantoti alternatīvi sakaru tīkli, un scenāriji ietvēra pāreju no taktiskā tīkla uz 4G un 5G tīklu, ko nodrošina aizsardzības sakaru aparatūras ražotājs “Bittium” sadarbībā ar LMT.
Projekta “iMUGS” mērķis ir standartizēt Eiropas mēroga gaisa un zemes platformu, vadības, kontroles un sakaru iekārtu, sensoru, lietderīgās slodzes un algoritmu ekosistēmu. Projekta ietvaros LMT veic pētījumu par 5G iespējamo izmantošanu autonomos militāros risinājumos.
IMUGS projekta dalībnieki ir Milrem Robotics, Latvijas Mobilais Telefons (LMT), Talgen Cybersecurity, Safran Electronics & Defense, NEXTER Systems, Krauss-Maffei Wegmann, Diehl Defense, Bittium, Insta DefSec, sol.one, dotOcean, GMV Aerospace and Defence, kā arī Beļģijas Karaliskā militārā akadēmija.
Foto: Sargs.lv (vrsž. Gatis Indrēvics)
- Huawei Watch Ultimate – viedpulkstenis piedzīvojumu kārotājiem un drosminiekiem
- Kuru vēršanas pusi izvēlēties ārdurvīm?
- Dīvainākās kazino spēles un likumi, kurus jūs nezinājāt
- Vienkārši un ātri: 5 funkcijas, ko var ieslēgt vai izslēgt savā Android tālrunī, lai akumulators darbotos pēc iespējas ilgāk
- Elektriskais skrejritenis: kā izvēlēties piemērotāko modeli?