Pēdējā laikā internetā ir izplatījušās maldinošas sazvērestības teorijas, kas saista koronavīrusa izplatīšanos ar 5G tehnoloģijas ieviešanu, kā rezultātā Apvienotajā Karalistē tikuši aizdedzināti 5G torņi. BBC ziņo, ka pēdējās nedēļas laikā tikuši aizdedzināti vismaz trīs 5G torņi.
Policija par to ir uzsākusi izmeklēšanu. Viens no aizdedzinātajiem torņiem Birmingemā, ko ekspluatē mobilo sakaru operators EE, nemaz nesniedz 5G pakalpojumus. “Mūsu inženieri izvērtē ugunsgrēka cēloni pie viena no mūsu torņiem Birmingemā. Ja atklāsies, ka tā bija ļaunprātīga dedzināšana, kas šobrīd izskatās ticami, mēs strādāsim, lai palīdzētu Rietummidlendas policijai identificēt vainīgo,” sacījis EE pārstāvis. “Šis tornis Birmingemas apgabalā apkalpoja tūkstošiem cilvēku, nodrošinot svarīgu 2G, 3G un 4G savienojumu. Mēs centīsimies pēc iespējas ātrāk atjaunot pārklājumu, taču ugunsgrēka radītie postījumi ir ievērojami.” Šāda veida postījumi ietekmēs Birmingemas pakalpojumu nodrošinātājus, tai skaitā arī neatliekamās palīdzības dienestus, kas paļaujas uz mobilajiem sakariem.
Galvenokārt sociālajos plašsaziņas līdzekļos izplatītas baumas par saistību starp 5G ieviešanu un koronavīrusa izplatību. Facebook un Nextdoor pastāv dažādas grupas, kurās tūkstošiem dalībnieku tic nepatiesiem un maldinošiem apgalvojumiem, ka 5G ir acīmredzami kaitīgs.
Viena teorija apgalvo, ka koronavīruss Vuhanā radies tāpēc, ka Ķīnas pilsēta nesen bija testējusi 5G. Tagad slimība, domājams, ir izplatījusies citās pilsētās, kurās arī izmanto 5G. Šajās sazvērestības teorijās nav ņemts vērā tas, ka vīruss dabiski vairāk izplatās blīvi apdzīvotās pilsētās un ka koronavīrusa pandēmija ir skārusi arī tādas valstis kā Irānu un Japānu, kur 5G vēl netiek izmantots.
Nav zinātnisku pierādījumu, kas saistītu koronavīrusa pandēmiju ar 5G, kā arī nav nekādas tūlītējas negatīvas ietekmes, kas rastos no 5G. Neatkarīga faktu pārbaudes organizācija Full Fact, ir izpētījusi šos apgalvojumus. 5G izmanto augstāku radioviļņu frekvenci nekā 4G vai 3G, bet Apvienotās Karalistes regulatori ir fiksējuši 5G elektromagnētiskā starojuma līmeni, kas ir krietni zemāks par starptautiski noteiktajām vadlīnijām.
Tomēr tas nav apturējis sazvērestības teoriju izplatīšanos. Daži cilvēki pat traucē strādniekus, kuri uzstāda optiskos kabeļus 5G instalācijām, apgalvojot, ka tad, kad būs ieslēgts 5G, tas “visus nogalināšot”.
Kāda radiostacija ar nosaukumu Uckfield FM tika brīdināta par to, ka izplata potenciāli bīstamus paziņojumus saistībā ar koronavīrusu. Februārī ēterā parādījās viesis, kas identificēts kā “reģistrēta medmāsa”. Viņa apgalvoja, ka “5G izsūc skābekli no cilvēku plaušām”. Segmentā izplatījās arī nepatiesi fakti, kas saista 5G tehnoloģiju ar koronavīrusu. Radio šova klipi kopš tā laika ir plaši izplatīti Facebook.
Šo daudzo sazvērestības teoriju un dezinformācijas kampaņu centrā ir arī Krievija. Lai gan tieši šobrīd daudzas Facebook grupas izplata šīs teorijas, “New York Times” jau pagājušā gada ziņojumā brīdināja, ka Krievijas dezinformācijas kampaņas aktīvi izplata bailes, kas saistītas ar 5G . RT America, Krievijas valdības finansēts televīzijas tīkls, pirms vairāk nekā gada publicēja ziņojumu, kurā kāds RT reportieris apgalvoja, ka 5G “varētu mūs nogalināt”.
Šie brīdinājumu veidi ir pietiekami pārliecinoši, lai radītu kaitējumu vitāli svarīgai valsts infrastruktūrai. Tas viss notiek tieši tajā brīdī, kad Apvienotā Karaliste un daudzas valstis visā pasaulē cīnās pret koronavīrusa pandēmiju. Lai gan medicīnas speciālisti ir aizņemti cīņā ar vīrusu, telesakaru darbiniekiem un sociālo plašsaziņas līdzekļu tīkliem ir jācīnās pret vienlīdz postošu sazvērestības teoriju izplatību tiešsaistē.