Latvijas zinātnieki cīņā pret COVID-19

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki uzsākuši darbu pie vairākiem nozīmīgiem pētījumiem, kas vērsti uz Covid-19 izplatības mazināšanu un iedzīvotāju aizsardzību. Pavisam RTU pētnieki iesaistījušies sešos pētījumos, bet divos ir vadošie partneri un koordinētāji. Vienā pētnieki izvērtēs un attīstīs jaunas tehnoloģijas optimālai infekciju izplatīšanās ātrai noteikšanai, bet otrā – perspektīvās tehnoloģijas noturīgiem un drošiem servisiem. Pētījumu īstenošanai atvēlēti seši mēneši un tie noslēgsies šī gada beigās. Abu RTU vadīto pētījumu kopējās izmaksas sasniedz 995 tūkstošus eiro.

Pētījums «Drošu tehnoloģiju integrācija aizsardzībai pret Covid-19 veselības aprūpes un augsta riska zonās» vērsts uz to, lai ierobežotu Covid-19 un citu slimību izplatību veselības aprūpes un augsta riska zonās. Tajā tiek izstrādātas drošas, inovatīvas tehnoloģijas un produkti kolektīvai un individuālai iedzīvotāju un profesionāļu aizsardzībai.

Pētnieki strādās arī pie automatizēta aprīkojuma gaisa un virsmu dezinfekcijai. Tiks izstrādāts mobils robots virsmu dezinfekcijai, dezinfekcijas vārti, kuros ar dezinfekcijas līdzekli tiek apsmidzināti cilvēki, aprīkojums gaisa dezinfekcijai un citi projekti. Kopumā tiks izstrādāti septiņi prototipi un sagatavoti seši zinātniskie raksti.

Pētījuma vadītājs ir RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Tālis Juhna un tajā strādā arī pētnieki no Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA), Latvijas Universitātes (LU), Elektronikas un datorzinātņu institūta, Latvijas Organiskās sintēzes institūta, LU Cietvielu fizikas institūta, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta.

Pētījuma «Perspektīvās tehnoloģijas noturīgiem un drošiem servisiem» mērķis ir izstrādāt metodi un tehnoloģiskos risinājumus digitālo pakalpojumu dinamiskai pielāgošanai un drošībai Covid-19 gadījumā un līdzīgās krīzes situācijās. Tajā pētnieki izstrādās ieteikumus komunikācijas tehnoloģiju izmantošanai digitālajā telpā, lai modernizētu mācīšanās procesu un ieviestu inovācijas izglītībā.

Tāpat tiks analizētas optimālās attālināto pakalpojumu nodrošināšanas pieejas galvenajās tautsaimniecības nozarēs, kiberdrošībai un lielajiem datiem. Analizēta tiks arī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošana uzņēmējdarbībā krīzes apstākļos un tiks sniegtas konkrētas rekomendācijas par valsts apmaksāto telemedicīnas pakalpojumu attīstīšanu. 

Pētījuma vadītājs ir RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes Informācijas tehnoloģijas institūta direktors profesors Jānis Grabis un tajā iesaistījušies pētnieki arī no Vidzemes Augstskolas, LU, RTA un Liepājas Universitātes.

Pavisam valsts pētījumu programmā «Covid-19 seku mazināšanai» tiks īstenoti desmit pētījumi. RTU pētnieki ir iesaistījušies vēl četru pētījumu veikšanā:

  • «Multidisciplināra pieeja Covid-19 un citu nākotnes epidēmiju monitorēšanai, kontrolei un ierobežošanai Latvijā»,
  • «Covid-19 saistīto paraugu biobankas un asociēto datu integrētās platformas izveide Latvijā»,
  • «Jaunu terapeitisko un profilaktisko līdzekļu izstrāde pret Covid-19 un koronavīrusiem»,
  • «Ekonomiskais, politiskais un juridiskais ietvars Latvijas tautsaimniecības potenciāla saglabāšanai un konkurētspējas pieauguma veicināšanai pēc pandēmijas izraisītas krīzes (reCOVery-LV)». 

Plašāk par pētījumu programmu

Foto: Vitālijs Vinogradovs, RTU

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us