Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi, kas darbojas aizsardzības inovāciju jomā

Piektdien, 2. oktobrī, Ādažu bāzē Latvijas uzņēmumi iepazīstināja Nacionālos bruņotos spēkus un sabiedroto spēku pārstāvjus ar tehnoloģiju inovāciju produktiem, kam ir potenciāls būtiski paplašināt valsts aizsardzībai nepieciešamo ekipējumu un piesaistīt sabiedroto spēku interesi, veicinot Latvijas eksportspēju militārās aizsardzības jomā.

Viena no 21. gadsimta priekšrocībām ir gudri un atbildīgi izmantotas tehnoloģijas, kas kalpo cilvēku labklājībai un drošībai. Ir tikai likumsakarīgi, ka inovatīvas tehnoloģijas ienāk arī aizsardzības jomā. Man patiešām ir liels gandarījums, ka Latvijas uzņēmumi spēj nodrošināt valsts aizsardzībai būtiskas tehnoloģijas un īstenot liela mēroga projektus, kuri ne tikai ir svarīgi mūsu drošībai, bet arī veicina Latvijas ekonomikas attīstību un eksportspēju,” norāda aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Latvijā ir virkne tehnoloģiju uzņēmumu, piemēram, “LMT“, “SRC Brasa”, “Exonicus” un “UAV Factory”, kuri jau ilgstoši izstrādā dažādus tehnoloģiskos risinājumus aizsardzības jomai, kas atzinīgi novērtēti gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī. 

Latvijai ir visi priekšnoteikumi – augstas raudzes speciālisti, vērtīgas zināšanas, dzīvotspējīgas idejas un mūsdienīgas tehnoloģijas, lai attīstītu produktus ar augstu pievienoto vērtību. Zinātnieku, uzņēmēju un aizsardzības speciālistu sadarbībā tapušie risinājumi ir ne tikai lielisks atbalsts mūsu 1836 km garās valsts robežas, t. sk. 498 km jūras robežas, aizsardzībai, bet arī iespēja Latvijai būt līdzvērtīgam partnerim globālajā aviācijas un aizsardzības tehnoloģiju tirgū. Tiek lēsts, ka tā vērtība 2025. gadā sasniegs 1600 miljardu ASV dolāru*,” norāda Nacionālo Bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš.

“LMT” devums aizsardzības jomā

LMT jau vairāk nekā trīs gadus strādā pie dažādiem dronu risinājumiem, lietu interneta, mobilitātes risinājumiem un uz drošības stiprināšanu vērstiem produktiem. Kā tehnoloģiju inovāciju uzņēmums LMT kļuvis par partneri arī Eiropas aizsardzības industrijas attīstības programmas projektā iMugs. Tajā tiek izstrādātas un attīstītas modulāras bezpilota sauszemes sistēmas. Viens no jaunākajiem uzņēmuma tehnoloģiju sasniegumiem ir misiju vadības rīks, kas sniedz kopējo informāciju par teritoriju, kur notiek operācija vai uzdevums, nodrošinot būtisku informatīvu atbalstu komandieriem.

“SRC Brasa” ražo kaujas apģērbu un ekipējumu

“SRC Brasa”, sadarbojoties tekstila inženieriem, militārās jomas speciālistiem un ražošanas ekspertiem, izstrādā un ražo daudzlīmeņu kaujas apģērba un ekipējuma sistēmas, bruņu uzkares sistēmas un pēdējā laikā arī sauszemes bezpilota platformas. Uzņēmuma ražotais apģērbs un ekipējums ir savstarpēji savietojams. Tas ir piemērots dažādiem klimatiskajiem apstākļiem un taktiskajām situācijām.

“Exonicus” apmāca militāros mediķus

Medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums “Exonicus” ar virtuālās realitātes palīdzību digitalizē neatliekamās medicīnas apmācību apguvi un jau  piecus gadus izstrādā virtuālās realitātes programmatūru, kas paredzēta militāro mediķu apmācīšanai. Sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes pētniekiem un medicīnas konsultantiem radīts inovatīvs neatliekamās medicīnas lēmumu pieņemšanas apmācību simulators jeb ‘Trauma Simulator‘. Tā mērķis ir veicināt gan militārās, gan civilās vides mediķu apmācības drošā vidē.

“UAV Factory” bezpilota lidaparāti

Savukārt “UAV Factory” ražo bezpilota lidaparātus Penguin. Tā ir ilga lidojuma, liela darbības rādiusa bezpilota lidaparātu sistēma, kas paredzēta profesionālai lietošanai. Penguin lidojuma izturība sasniedz pat 20 stundu, un darbības rādiuss pārsniedz 100 kilometrus. Tāpat uzņēmuma produktu klāstā ir tālas redzamības kameras, piemēram, kamera, ar kuru nakts laikā var noteikt cilvēka atrašanās vietu pat no 9 km attāluma. 2009. gadā dibinātais uzņēmums šobrīd attīstās ar 125 darbiniekiem Rīgā un biroju ASV.

*Research and Markets, Global Aerospace & Defence Market: By Region – North America (The US & Mexico), Europe (The UK, Germany & France) & Asia Pacific (Japan, China & India) Outlook 2025 

Avots: lmt.lv

Attēls: UAV Factory

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us