Latviešu valoda iekaro vietu informācijas tehnoloģiju pasaulē

26. septembris Eiropas Savienībā atzīmē Eiropas Valodu dienu, kuras kontekstā atzīmējams fakts, ka Latvija ir iekļuvusi to 30 valstu vidū, kurās tiek īstenota jaunākās Microsoft operētājsistēmas Windows 7 valodas lokalizācija. Ņemot vērā, ka Windows 7 kopumā tiek tulkots vairāk nekā 100 pasaules valodās, var droši apgalvot, ka latviešu valoda ir iekarojusi savu vietu arī IT pasaulē.

Šā gada pirmajā pusē Latvijā, līdzīgi kā 30 citās valstīs, vairākus mēnešus tika īstenots vērienīgs projekts “Windows 7 latviskotās versijas valodas kvalitātes uzlabošanas programma”. Iesaistot vairāk nekā 50 cilvēkus, to skaitā tulkus, programmētājus, brīvprātīgos testētājus un citus speciālistus, tika veikta Microsoft esošo produktu analīze un jaunās operētājsistēmas Windows 7 testēšana un lokalizācija latviešu valodā. Latvijā šāda mēroga projekts tika organizēts pirmo reizi, un tā rezultātā tika būtiski uzlabota latviešu valodas lietojuma kvalitāte un izskausti neveikli un latviešu valodai mākslīgi tulkojumi. Projekta kvalitatīvie rezultāti ierindoja Latviju starp 10 efektīvākajām valstīm šī projekta ietvaros.

„Skandināvijas pieredze liecina, ka paiet vismaz desmit gadi, kamēr vietējā valoda tiešām iedzīvojas datora lietotāju vidū. Uzskatām, ka nopietnais darbs, kas tika ieguldīts Windows 7 lokalizācijā, ir būtisks solis, lai arī Latvijā arvien lielākam cilvēku skaitam būtu ērti un vienkārši lietot latviešu valodu, ikdienā strādājot ar datoru,” uzsver Microsoft Latvia biznesa attīstības un mārketinga vadītāja Daiga Trumpe.

Lokalizācijas projekta laikā tika saņemta vērtīga informācija no testētājiem, kuri bija identificējuši gan gramatikas, gan pareizrakstības kļūdas, piemēram, situācijas, kad viens angļu valodas vārds lietots dažādās nozīmēs vai tulkojumos latviešu valodā.

Operētājsistēmas lokalizācijas procesā tika pievērsta īpaša uzmanība vārdu garuma atšķirībām angļu un latviešu valodā, lai nerastos situācijas, kad latviski tulkotais nosaukums būtu pārāk garš priekš tam paredzētās vietas operētājsistēmas terminoloģijā. Tika labotas arī iepriekš pieļautās pārrakstīšanās kļūdas un citi sīkumi, kas dažkārt apgrūtināja ikdienas lietotāja darbu.

Jaunākā Microsoft operētājsistēma Windows 7 būs pieejama 100 dažādās pasaules valodās – 70 valodās tā būs tulkota, bet tikai 30 pasaules valodās, un latviešu valoda ir to vidū, arī lokalizēta. Valodas pielāgošanas mērķis bija paplašināt lokalizēto produktu testēšanu vietējos tirgos, arī Latvijā, tādējādi dodot iespēju cilvēkiem, kam šī ir dzimtā valoda, novērtēt jaunās operētājsistēmas Windows 7 gatavību valodas aspektā un nepieciešamības gadījumā – veikt uzlabojumus tās valodā.

Microsoft jaunākā operētājsistēma Windows 7 pasaulē būs pieejama no 22. oktobra. Latviešu valodā tā būs pieejama no 31. oktobra. Windows 7 ir vienkārši lietojama, ātra un ērta. Tā nodrošina efektīvu failu atrašanu un pārvaldīšanu. Kā arī ir inovatīva ar tādām funkcijām kā Windows Media Center un Windows Touch. Windows 7 izstrādē galvenais uzsvars tika likts datoru lietotāju viedokli un attiecīgiem uzlabojumiem. Latvijā būs pieejamas vairākas Windows 7 versijas – Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Ultimate, Enterprise.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us