KPMG pētījums: nozīmīgākie tehnoloģiju izrāvieni sagaidāmi mākoņdatošanas un mobilo tehnoloģiju segmentā

Nozīmīgākās tehnoloģiju inovācijas, kas tuvāko gadu laikā mainīs iedzīvotāju uzvedību un uzņēmumu ierasto darba stilu gan Latvijā, gan citur pasaulē, ir sagaidāmas mākoņdatošanas (cloud computing) un mobilo komunikāciju segmentā. Par to liecina KPMG starptautiskais tehnoloģiju inovāciju pētījums (KPMG 2012 Global Technology Innovations survey), kura ietvaros šogad tika aptaujāti gandrīz 700 tehnoloģiju uzņēmumu vadītāji no visas pasaules.

Ģirts Kronbergs, SIA KPMG Baltics IT pakalpojumu eksperts: „Attiecībā uz mākoņdatošanu un ar to saistīto mobilo tehnoloģiju attīstību, Latvijas uzņēmumus varam saukt par „pirmajiem sekotājiem” – lai arī neesam pirmrindnieki, tomēr salīdzinoši aktīvi sekojam līdzi un cenšamies ieviest šīs jaunās tehnoloģijas. Vietējās kompānijas, piemēram, DEAC, Lattelecom, Tieto u.c. jau veiksmīgi piedāvā mākoņdatošanas pakalpojumus, un kopumā Latvijas uzņēmumi ir pietiekami elastīgi, lai ātri varētu novērtēt un ieviest jaunākās tehnoloģijas. Tomēr pagaidām mēs vēl nespējam pilnvērtīgi konkurēt tieši ar inovatīvām tehnoloģijām vai patstāvīgiem risinājumiem mākoņdatošanai. Pagaidām mākoņdatošanas izmantošanu komerciālajos sektoros traucē arī līdz galam neatrisinātie datu drošības, privātuma un apstrādes caurspīdīguma jautājumi.”

Mākoņdatošana piedāvā iespēju informāciju (dokumenti, foto, video utt.) glabāt virtuālās datu glabātavās jeb „mākoņos” ārpus sava datora vai tīkla, un, izmantojot internetu, šai informācijai ir iespējams piekļūt no jebkuras vietas pasaulē. Mākoņdatošana ietver gan infrastruktūras pakalpojumus (IaaS – Infrastructure as a service), gan platformas pakalpojumus (PaaS – Platform as a service), gan arī programmatūras pakalpojumus (Software as a service).

Vairāk nekā puse pasaules vadošo tehnoloģiju uzņēmumu skatījumā mākoņdatošana ir patērētāju nākotnes tehnoloģiskā nepieciešamība, kas tuvākajos gados būs nozīmīgākais biznesa transformācijas un izaugsmes dzinulis. Mākoņdatošanai būs ievērojami lielāka ietekme uz cilvēku un uzņēmumu ikdienu nekā, piemēram, mobilajai komercijai vai sociālajiem tīkliem. Speciālisti uzsver, ka mākoņdatošana ir praktiska, izmaksas mazinoša tehnoloģija, kas vienlaikus ir arī radoša platforma jaunu nākotnes biznesa modeļu attīstībai.

Līdz ar mākoņdatošanas straujo attīstību turpināsies arī mobilo tehnoloģiju uzvaras gājiens. Arvien nozīmīgāka loma būs mobilajam internetam, viedtālruņiem un planšetdatoriem, kā arī ar tiem saistītās programmatūras jeb aplikāciju izstrādei.

Jauno tehnoloģiju uzvaras gājiens radījis izmaiņas arī pasaules vadošo inovāciju centru spēku samērā. Līdz šim par nozīmīgāko starptautisko inovāciju centru neapšaubāmi tika uzskatīta ASV Silikona ieleja, tomēr uz šo titulu arvien lielākas pretenzijas piesaka arī Ķīna. Tā vairs nav tikai lēta ražotājvalsts, bet jaunāko tehnoloģiju izstrādes ziņā nopietni sākusi konkurēt ar līdzšinējām tehnoloģiju lielvarām. Kā tuvākie ASV un Ķīnas sekotāji inovatīvo tehnoloģiju ziņā tiek minēta Indija, Japāna un Izraēla.

Par trīs pasaules inovatīvākajām kompānijām tehnoloģiju uzņēmumu vadītāji nosauca Apple, Google un Microsoft. Savukārt par jauno tehnoloģiju galvenajiem vizionāriem speciālisti pētījumā atzina Apple bijušo vadītāju Stīvu Džobsu, kā arī Microsoft vadītāju Bilu Geitsu.

Šobrīd par galvenajiem inovāciju virzītājiem ir kļuvušas tehnoloģijas, par kuru eksistenci iepriekšējās paaudzes pat nevārēja iedomāties vai arī ar manāmu skepsi lasīja tikai zinātniskās fantastikas romānos: viedtālruņi, digitālie mediji, sociālie tīkli, mobilā komunikācija un komercija, mākoņdatošana, nanotehnoloģijas utt. Šīs jaunās tehnoloģijas maina ne vien mūsu darba vidi, bet arī izmaina dzīves stilu.

Par pētījumu (KPMG 2012 Global Technology Innovation survey)
Pētījums tika veikts no 2012. gada marta līdz maijam. Tajā piedalījās 668 tehnoloģiju uzņēmumu vadītāji no visas pasaules. Tajā skaitā 42% no Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīm, 34% no Dienvidamerikas un Ziemeļamerikas, 23% no Eiropas, Tuvajiem Austrumiem un Āfrikas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us