Ķīna plāno palielināt platību, kurā tiek mākslīgi izmainīti laikapstākļi

mākslīgi laikapstākļi

Mākslīgi radīti laikapstākļi jau sen vairs nav zinātniskā fantastika. “Mākoņu sēšanas” tehnoloģija tiek izmantota jau gadu desmitiem, un Ķīna to izmanto visai bieži. Taču tagad valsts plāno ievērojami paplašināt laikapstākļu pārvaldīšanu.

Klimata pārmaiņas ir sliktas ziņas lauksaimniekiem. Piemēram, Indijas lauksaimniecība lielā mērā ir atkarīga no musonu sezonas, un to ir arvien grūtāk paredzēt. Lietus ir svarīgs faktors pilsētu dzesēšanai un gaisa kvalitātes nodrošināšanai. Tomēr nokrišņi ne vienmēr ir pietiekami daudz.

Pārsteidzoši, ka pat tagad, kad uz šīs planētas dzīvo tik attīstījusies civilizācija, mēs joprojām esam atkarīgi no dabas apstākļiem. Ķīna uzskata, ka tas ir absurds, un ar tehnoloģiju palīdzību tā paplašina savu laikapstākļu kontroles zonu, kas līdz 2025. gadam aptvers jau 56% valsts platības (5.5 miljonus kvadrātkilometru). 

Tas tiek panākts, izmantojot, piemēram, sudraba jodīdu, kas debesīs veicina kondensāta veidošanos, tādējādi radot nokrišņus. Tos bieži ‘sēj’ no lidmašīnām, bet Ķīna izmanto arī īpašas raķetes un iekārtas, kas izvietotas uz zemes. 

mākslīgi radīti laikapstākļi Ķīnā
Ar raķetes palīdzību tiek “sēti mākoņi”, mēģinot radīt lietu Huangpi, Ķīnā 2011. gadā

Pastāv arī darbības, kas nodrošina to, ka lietus nebūs. Ķīna izmanto šīs metodes pirms lieliem notikumiem un politiskām sanāksmēm, kā arī dažādu dabas krīžu pārvarēšanai. 

Izskanējušas arī bažas, ka Ķīnas plāni nav tikai ekonomikas uzlabošana. Pastāv iespēja, ka Ķīna varētu izmantot savu laikapstākļu kontroles tehnoloģiju kā ieroci. Lai arī ‘mākoņu sēšanas’ dēļ tiktu radīts lietus Ķīnas ziemeļu reģionos, tas saasinātu laikapstākļu problēmas Āzijas dienvidaustrumos un Indijā.

Vai mākslīgi izmainīti laikapstākļi ir droši?

Tieši pirms 2008. gada Pekinas olimpiskajām spēlēm Ķīna ievērojami ietekmēja laikapstākļus, lai lietus netraucētu spēlēm. Lai kompensētu lielo sausumu, tika izmantota ‘mākoņu sēšanas’ metode, kā rezultātā ziemeļu reģioniem bija jācīnās ar lielu sniega daudzumu

Līdzīgas laikapstākļu kontroles metodes tiek izmantotas Indijā, Indonēzijā, Irānā, Izraēlā, Kuveitā, Apvienotajos Arābu Emirātos (tur eksperiments šogad izraisīja plūdus), Amerikas Savienotajās Valstīs, Austrālijā un vairākās Eiropas valstīs.

Saistītie raksti:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us