Kaspersky Lab iepazīstina ar pārskatu par surogātpasta izplatību 2010. gada trešajā ceturksnī
Pārskats liecina, ka 2010. gada trešajā ceturksnī surogātpasts veidoja 82,3% no kopējās elektronisko vēstuļu plūsmas. Šis laikposms bija ievērojams ar vairākiem surogātpasta izplatītājiem nepatīkamiem notikumiem. Viens no tiem ir botu tīkla Pushdo/Cutwail, kas izsūtīja aptuveni 10% pasaules surogātpasta, divdesmit komandcentru slēgšana. Turklāt septembrī par darbības izbeigšanu paziņoja partnerprogramma SpamIt, kuras pamatnodarbošanās bija farmācijas reklāmu izplatīšana.
Galvenā tendence trešajā ceturksnī bija vīrusprogrammu rakstītāju un surogātpasta nozares tuvināšanās — arvien biežāk reklāmas vēstules satur kaitīgus pielikumus vai saites uz inficētām mājaslapām. Trešajā ceturksnī šāda surogātpasta īpatsvars ir pieaudzis vairāk nekā divas reizes un sasniedzis 4,6% (salīdzinājumā ar 1,87% otrajā ceturksnī). Turklāt augustā kaitīgo vēstuļu daudzums elektroniskajā pastā pārspēja visus rekordus, pārsniedzot 6,3%!
Bieži vien surogātpasta vēstules bija viltoti Twitter, Facebook, WindowsLive, MySpace un populāru interneta veikalu administrācijas paziņojumi. Saites no šīm vēstulēm veda uz surogātpasta serveriem, caur kuriem ļaundari ieguva piekļuvi upura datoram, lai lejupielādētu tajā dažādu trojiešu programmatūru pakotni. Pašlaik reklāmas vēstule no visai nevainīga aizkaitinājuma avota pārvēršas par bīstamu noziedzīgo shēmu sastāvdaļu, kuras ļaundari izmanto konfidenciālas informācijas zagšanai.
[img]http://datuve/images/upload/20101103112331.jpg[/img]
Surogātpasta vēstule, kas viltota par sociālā tīkla Twitter paziņojumu
Surogātpastu izplatošo valstu sarakstā kā parasti pirmajās vietās ir ASV (12,9%), Indija (7,6%) un Vjetnama (5,1%). Taču bez pārsteiguma nepalikām — Lielbritānija, kas nekad nav iekļuvusi pat surogātpasta izplatītāju pirmajā desmitniekā, pēkšņi ierindojās uzreiz ceturtajā vietā, tikai nedaudz atpaliekot no trešās (4,9%). Taisnības labad jāatzīmē, ka ceturtajā vietā atrodas arī Krievija ar tieši tādu pašu rādītāju 4,9%.
Pikšķerētāju uzbrukumiem visvairāk pakļauto organizāciju saraksta galvgalī joprojām ir norēķinu sistēma PayPal (56,5%). Tai seko interneta izsoļu vietne eBay (8,4%), sociālais tīkls Facebook (6,6%) un banka HSBC (5,6%). Pirmo piecnieku negaidīti noslēdz online spēle World of Warcraft (3,4%), kas pirmo reizi pakāpusies tik augstu. Turpretī uzņēmums Google trešā ceturkšņa laikā ir pārvietojies no piektās vietas uz septīto (2,0%).
[img]http://datuve/images/upload/20101103112355.jpg[/img]
[i]Organizācijas, kurām visbiežāk uzbrūk pikšķerētāji[/i]
Viss pārskats par surogātpasta izplatību 2010. gada trešajā ceturksnī ir pieejams [url=http://www.securelist.com/ru/analysis/208050664/Spam_v_tretem_kvartale_2010]http://www.securelist.com/ru/analysis/208050664/Spam_v_tretem_kvartale_2010[/url].