Jelgavā testa režīmā kursē bezpilota autobuss

Augusta pēdējās divās nedēļās Jelgavā ik dienu noteiktā laikā kursē bezpilota autobuss. To ir iespējams iepazīt un bez maksas izbraukt Pasta salā – no ieejas salā līdz aktīvās atpūtas zonai.

Šāda unikāla iespēja iepazīt bezpilota autobusu Latvijā tiek piedāvāta pirmo reizi – to īsteno Zemgales Plānošanas reģions (ZPR) “Interreg Baltic Sea Region” programmas projektā “Baltijas jūras reģiona sadarbība pārejai uz videi draudzīgu autonomo (bezvadītāju) pirmās/pēdējās jūdzes sabiedrisko transportu (Sohjoa Baltic)”.

Kā informē ZPR speciāliste Ilze Lujāne, ar projekta aktivitātēm Latvijā tiek sperts liels solis uz priekšu bezpilota transporta izmantošanā, pētot, popularizējot un praksē pārbaudot iespējas sabiedriskā transporta sistēmā izmantot autonomus bezpilota elektriskos autobusus.

Autonomais autobuss brauks patstāvīgi – tam tiek ieprogrammēts paredzētais braukšanas maršruts. “Ar dažādiem sensoriem transportlīdzeklis uztvers apkārtējo vidi un zinās, kad piebremzēt vai apstāties pilnībā, ja priekšā uzrodas šķērslis. Tomēr ikviens ir aicināts ievērot piesardzību, neradīt mākslīgus šķēršļus, neiet autobusam pa priekšu un citādi netraucēt transportlīdzekļa darbību gan tā programmēšanas, gan darbības laikā. Drošības nolūkos autobusā pastāvīgi atradīsies arī pavadonis, kurš nepieciešamības gadījumā varēs pārņemt tā vadību,” uzsver I.Lujāne.

Bezpilota autobusā ir sešas sēdvietas, un tam Pasta salā būs divas pieturvietas – “Tējas namiņš” un “Peldvieta”. Interesenti ar to var aizbraukt no ieejas salā līdz aktīvās atpūtas zonai un atpakaļ. Pasažieri brauciena laikā aicināti ievērot epidemioloģiskās drošības prasības, nepieciešamības gadījumā lietot mutes un deguna aizsegu un iespēju robežās autobusu izmantot cilvēkiem no vienas mājsaimniecības. Autobusā regulāri tiks veikta arī dezinfekcija.

Videi draudzīgs projekts

ZPR jau ilgstoši iesaistījies vairāku projektu, kas saistīti ar zaļo enerģiju un videi draudzīgu transportu, ieviešanā. Ar šo aktivitāti tiek uzsvērta projekta reģionālā pieeja, jo bezpilota autobusa demonstrējumi tiek organizēti reģiona pilsētās, un Jelgava ir pirmā no pilsētām, kuras iedzīvotājiem būs iespēja iepazīt bezpilota autobusu. Pēc tam šāda iespēja tiks piedāvāta arī Aizkraukles iedzīvotājiem. Sadarbībā ar Satiksmes ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Ceļu satiksmes drošības direkciju ir plānots turpināt šādus projektus, ieviešot tos arī citās Zemgales pilsētās un pielietojot arvien jaunas inovatīvi tehnoloģiskās iespējas, kā, piemēram, ar pilnīgu attālināto vadību nodrošinot šādu transportlīdzekļu kustību.

Projekts “Pārrobežu sadarbība pārejai uz videi draudzīgu autonomo (bezvadītāju) pirmās/pēdējās jūdzes sabiedrisko transportu” tiek īstenots no 2017. gada oktobra līdz 2020. gada septembrim, un tā kopējais budžets ir 3,8 miljoni eiro, no kā 2,8 miljonus eiro līdzfinansē “Interreg” Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programma.

Bezpilota autobusa plānotais kursēšanas grafiks Pasta salā*

  • 19. augustā no pulksten 11 līdz 20
  • 20. augustā no pulksten 10 līdz 15
  • 21. augustā no pulksten 11 līdz 20
  • 22. augustā no pulksten 10 līdz 15
  • 23. augustā no pulksten 11 līdz 20
  • 24. augustā no pulksten 11 līdz 20
  • 25. augustā no pulksten 11 līdz 20
  • 26. augustā no pulksten 11 līdz 20
  • 27. augustā no pulksten 10 līdz 15

* 17. un 18. augustā bezpilota autobuss nekursēs; tam tiks veikta tehniskā apkope – servera un programmatūras atjaunināšana.

Foto: Zemgales Plānošanas reģions/ Ivars Veiliņš

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Datuve.lv – IT un Tehnoloģiju ziņas || Copyright © 2004-2020 || Kontaktinformācija: info@datuve.lv  || Contact Us